Fotó: Pixabay.com
Kevesebb mint egy hónapjuk maradt a romániai vállalkozásoknak, hogy az államkasszába tavaly befizetett adólejeik egy részét átirányítsák civil szervezetek vagy egyházak támogatására. Érdemes élni a lehetőséggel, Miklós Zoltán képviselő szerint országos szinten közel kétmilliárd lej „ragadt benn” az államkasszában, amit a cégek tavaly már befizettek adóba, de utólag, december 25-ig még szponzorációként felajánlhatnak.
2022. november 28., 14:182022. november 28., 14:18
December 25-én jár le a határidő, amíg a vállalkozók a tavaly már befizetett adójuk egy részét átirányíthatják a civil és egyházi szervezeteknek. Miklós Zoltán háromszéki RMDSZ-es képviselő kezdeményezte a parlament által elfogadott törvénymódosítást, amely lehetővé teszi, hogy a vállalkozások a magánszemélyekhez hasonlóan,
A szakpolitikus elmondta, országos szinten közel kétmilliárd lej „ragadt benn” az államkasszában, amit a cégek tavaly már befizettek adóba, de utólag, december 25-ig még szponzorációként felajánlhatnak. A Kovászna megyei cégek például tavaly 2,6 millió lejt költöttek szponzorálásra, de még 15 millió lej a már adóként befizetett, fel nem használt szponzoralap, amiről december 25-ig rendelkezhetnek.
A képviselő különben azért kezdeményezte a módosítást, mert korábban a Sepsi SIC sportklub vezetőjeként megtapasztalta, milyen nehézkesen lehet támogatást szerezni, ugyanis a cégvezetők év közben óvatosak, nem tudják, mekkora a szponzoralapjuk, hiszen ez csak a másik év tavaszán, a mérlegzáráskor derül ki. A módosítás éppen azt teszi lehetővé, hogy visszamenőleg is felajánlhassák ezt a pénzt. Az adóhatóság adataiból az derül ki,
Hogy segítsék a cégeket és a civil szervezeteket, az RMDSZ háromszéki szervezete Segítsd a helyit! címmel közösségi kampányt indított, létrehozták a www.segitsdahelyit.ro tájékoztató honlapot, illetve közösségi fórumokat is szerveznek az érintetteknek.
Miklós Zoltán elmondta, a módosított jogszabály lehetőséget biztosít, hogy az előző évre vonatkozó utolsó adónyilatkozat leadását követően a vállalkozó még hat hónapig a fel nem használt szponzoralapot egy formanyomtatvány kitöltésével átirányíthatja a támogatni kívánt civil vagy egyházi szervezetnek. Ez a határidő december 25-én lejár.
Rövid az idő, mert a törvénymódosítás alkalmazási módszertanát csak az ősszel tette közzé az adóhatóság, de jövőre már valóban hat hónap áll a vállalkozók rendelkezésére. Miklós Zoltán rámutatott: a módosítás csak egy új lehetőséget szavatol, különben a cégeknek továbbra is van lehetőségük, hogy év közben szponzoráljanak.
Ha viszont túllépik a keretet, az összeg már nem írható le az adóból, a pénzügyminisztérium ugyanis ragaszkodott hozzá, hogy megszűnjön az a lehetőség, hogy egy cég hét évre előre elkölthette a szponzoralapját, mivel indoklásuk szerint átláthatatlan volt a többéves folyamat, ha a vállalkozás közben veszteségessé vált, már nem volt amiből leírni az előre átirányított szponzorpénzt.
A képviselő arra is kitért, a folyamat kulcsfigurái a könyvelők, hiszen ők átlátják a cég adatait, és fel is tölthetik a Saját Virtuális Tér (SPV) platformon keresztül a 177-es számú formanyomtatványt. Az eddig Sepsiszentgyörgyön és Kézdivásárhelyen szervezett közösségi fórumokon a vállalkozók arra kérték a civil szervezeteket és az egyházakat,
A civilek és az egyházak képviselői pedig azt kérték a vállalkozóktól, hogy irányítsák át a fel nem használt szponzoralapjukat, még akkor is, ha az 100 lej, hiszen ezekből a támogatásokból fontos közösségi projekteket tudnak megvalósítani.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!