Fotó: Bíró Blanka
Kína célja, hogy a selyemúton árut szállító vonatai ne üresen térjenek haza, ezért az ázsiai nagyhatalom egyre nagyobb hangsúlyt helyez az importra. Mindez nagy eséllyel kecsegtet az erdélyi vállalkozók számára is.
2018. május 15., 09:592018. május 15., 09:59
2018. május 15., 10:302018. május 15., 10:30
A kínai gazdasági együttműködési lehetőségeket ismertették hétfőn Sepsiszentgyörgyön a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara által szervezett szemináriumon. Guang Gang, a Kínai Népköztársaság bukaresti nagykövetségének gazdasági tanácsadója emlékeztetett,
Eddig már több mint száz állam csatlakozott, több vasútvonal, hidak, gázvezetékek épültek.
„A történelem jó tanító, a régi selyemút kinyitott egy ablakot Kína számára, hozzájárult a fejlődéséhez. Jelenleg a nemzetközi közösség sok kihívás elé néz, a világnak új platformokra, a fejlődéshez az országok összefogására van szükség”– részletezte Guan Gang. Hozzátette, a konkrét együttműködésnek piaci alapon, a vállalkozások között kell megvalósulnia, ám az Ázsiai Fejlesztési Bank jelentős összegeket kínál az infrastruktúra fejlesztésére. A gazdasági tanácsadó hangsúlyozta, Kína nem egyoldalúan akar terjeszkedni, bár tudatosan kezdeményez, minden csatlakozó országot egyenrangú félként kezel. Az eseményen elhangzott,
Több mint húsz országban 75 kereskedelmi együttműködést alakítottak ki, ez új munkahelyeket és bevételnövekedést eredményez.
Guan Gang beszélt arról is, hogy három évvel ezelőtt érkezett Romániába, azóta pedig nem sok infrastruktúra épült az országban, pedig – mint kiemelte – a kínai cégek ebben is tudnának segíteni, nagy tapasztalatuk van. Úgy látja ugyanakkor, hogy Románia jó mezőgazdasági területekkel rendelkezik, ezt ki lehet aknázni, hiszen Kína 1,3 milliárd fogyasztó országa. Máris vásárolják a romániai borokat, a mézet, a napraforgó- és repceolajat, tavaly aláírtak együttműködési megállapodást a lucerna exportálásáról.
Idén novemberben megszervezik a kínai import expót Kínában, az első olyan vásárt, amelynek célja, hogy más országokból importáljanak és amelyen a legerősebb kínai felvásárlók lesznek jelen. A Román Kereskedelmi Kamara anyagilag is támogatja, hogy a vállalkozók kijussanak erre a vásárra, eddig már húsz cég jelzett vissza, hogy részt vesz. Grüman Róbert, a Kovászna megyei önkormányzat alelnöke a szemináriumon rámutatott,
„Sokat utaznak, és sok pénzt költenek, ezért kell a háromszéki turisztikai kínálatot láthatóbbá tenni Kína számára” – szögezte le az alelnök.
Fotó: Bíró Blanka
Apjok Norbert RMDSZ-es képviselő, a kínai-román parlamenti baráti csoport tagja közben néhány számadatot is ismertetett. Tájékoztatása szerint az elmúlt évben Románia 198 millió euró értékben exportált Kínába, onnan pedig 374 milliárd euróra hoztak be terméket. Románia kevesebbet exportál, mint az EU-s átlag, ezt lehetőségként kell értelmezni, vagyis, hogy van még helye a növekedésnek, hangsúlyozta Apjok Norbert. Szerinte különben prémiumtermékekkel lehet betörni a kínai piacra, sok élelmiszert keresnek, borokat, ásványvizeket, élő állatot.
Rus Sándor, a Román-Kínai Hargitai Ház elnöke felszólalásában arról értekezett, hogy Kína tulajdonképpen azért kényszerült a selyemút „feltámasztására”, mert a G7-ek nem vették be a csoportba. „Kína akkor azt mondta, önállóan keres piacot más utakon. Minden országgal külön köt együttműködési megállapodást. Sok árut exportál, de most az a cél, hogy a vonatok ne menjenek üresen vissza, ezért az importra is odafigyelnek”– részletezte Rus Sándor. Hozzátette, Kína 124 milliárd dollárt költ világszerte a Selyemút programjuk befektetéseire, ebből 11 milliárd dollárt Romániában.
Rus Sándor felhívta a figyelmet, hogy május 31. – június 2. között Budapesten szervezik a China Smart Expót, idén első alkalommal lesznek standok a Kínába exportálni kívánó vállalkozók részére is.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
szóljon hozzá!