Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Felfele módosította a Világbank Románia növekedési kilátásait, ám egyúttal arra figyelmeztetett, hogy „két Románia” létezik.
2018. június 06., 16:472018. június 06., 16:47
Mint a Global Economic Prospects című, szerdán nyilvánosságra hozott jelentésből megtudhatjuk,
Új előrejelzésében is fenntartotta ugyanakkor, hogy jövőre mindenképp lassulni fog a bruttó hazai termék (GDP) gyarapodása, igaz, most már 4,5 százalékra teszik ennek ütemét, ami 0,4 százalékponttal meghaladja az előző prognózist. Mint ismeretes, a román gazdaság tavaly 6,9 százalékkal bővült, az idei első negyedévben pedig 4,2 százalékos volt a gyarapodás üteme. A kormány a 2018-as évi állami költségvetést 5,2 százalékos gazdasági növekedésre alapozta.
A derűlátóbb hozzáállás különben nem csak a Világbankra jellemző – amint arról korábban beszámoltunk, legfrissebb prognózisában a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is felfele módosította előrejelzését, a korábban becsült 4,4 százalék helyett immár 5,1 százalékot vár az idei év végére.
Közben azonban a Világbank aggodalommal tekint Romániára. A News.ro hírügynökség által idézett vezető közgazdásza, Donato de Rosa egy szerdai sajtóbeszélgetésen arról beszélt, hogy az ország átalakulásának és fejlődésének folyamata az elmúlt években felszínre hozta az országon belőli óriási különbségeket, és kiderült, egymással párhuzamosan két Románia létezik.
Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
A washingtoni székhelyű pénzintézet illetékese ugyanakkor arra is ismételten ráirányította a figyelmet, hogy Romániában a korrupció továbbra is hatalmas problémát jelent, ami miatt kevésbé hiteles az állam, nem megfelelően osztja el a rendelkezésre álló forrásokat, a közszféra pedig nehézségekbe ütközik, a reformok és hosszú távú tervek gyakorlatba ültetése terén. De Rosa azt is felrótta egyúttal a bukaresti illetékeseknek, hogy túl gyakran módosul az adótörvénykönyv.
Az eseményen szintén jelen levő Tatiana Proskuryakova Romániáért és Magyarországért felelős országmenedzser ugyanakkor leszögezte, Romániában jól működik a nyugdíjrendszer második pillére, vagyis a kötelező magánnyugdíj-hozzájárulás, így semmilyen ok nincs annak reformjára.
– idézi az Agerpres hírügynökség a világbanki illetékest, aki szerint a második pillér jótékony hatással bír a pénzpiacok fejlődésére is, hiszen a nyugdíjalapok fontos befektetők.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!