Befürödtek? Sok turisztikai, vendéglátóipari vállalkozás arra panaszkodik, túl későn jut hozzá a juttatáshoz, így önállóan kell orvosolnia gondjait
Fotó: Bálint Eszter
Másfél évvel a korlátozó intézkedések bevezetése után igényelheti az állami támogatást a járvány miatt leginkább bajba került HoReCa-ágazat, a vendéglátósok, szállásadók, idegenvezetők. Ez korántsem jelenti azonban, hogy idén pénzt is látnak belőle.
2021. június 25., 08:322021. június 25., 08:32
2021. június 25., 09:352021. június 25., 09:35
A gazdasági mentőcsomagról februárban fogadta el a kormány a 2020/224-es számú sürgősségi rendeletet, és 60 nap állt a gazdasági tárca rendelkezésére, hogy kidolgozza a módszertant. Most bejelentették: június 29-én megnyitják az elektronikus platformot, ahol regisztrálhatnak a vállalkozók, majd kérhetik a 2019-ben és 2020-ban megvalósított üzleti forgalom közti különbség legtöbb 20 százalékának a megtérítését. A platform tíz munkanapon át, július 12-éig lesz elérhető, meghosszabbítási lehetőséggel. Az elektronikus felület kedden 10 órától működik a Granturi.imm.gov.ro oldalon.
László Endre, a székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsment (TDM) klaszter elnöke a Krónikának elmondta:
Külföldre kevesen utaztak, még sok vakációs jegy volt forgalomban, így a belföldi turizmus jobban teljesített, elsősorban a panziók voltak keresettek. Ezért a vállalkozók egy része nem tud pályázni a támogatásra, nem teljesítik a feltételeket, hiszen kis mértékben, vagy egyáltalán nem csökkent a forgalmuk, és akad, aki jobban teljesített. Lázár szerint a bejelentkezés egyszerű folyamat, arra elég az idő, a második lépésről pedig online felkészítőt szerveznek.
A támogatási rendszer kifutási dátuma 2021. december 31., míg a jóváhagyott összegek folyósítása a pénzügyi keret függvényében történik legkésőbb 2022. június 30-ig. A támogatásban részesülőknek vállalniuk kell, hogy az összeg folyósítása után legalább egy évig fenntartják tevékenységüket. Ha az állami segély összege meghaladja a 200 ezer eurót, akkor ezt két évig nem függeszthetik fel.
Év végéig nem kell ágazatspecifikus adót fizetni a HoReCa-ágazatban
December 25-éig nem kell ágazatspecifikus adót fizetniük a HoReCa-szektorban tevékenykedő vállalkozásoknak, erről csütörtöki ülésén döntött a kormány. Június végén járt volna le annak a korábbi intézkedésnek a hatálya, amellyel – a koronavírus-járvány indokolta korlátozások miatt – mentesítették a szállodák, vendéglők, kávézók tulajdonosait az ágazatspecifikus adó befizetése alól, a csütörtöki döntéssel azonban meghosszabbították ennek érvényességét december 25-éig – ismertette a kabinet ülését követően Florin Cîţu miniszterelnök.
A kormányrendelet módszertanában az szerepel, hogy a támogatási rendszerre szánt keret megközelítőleg 500 millió eurónak megfelelő lej lesz, ez becslések szerint 74 ezer kedvezményezett támogatására elég.
Debreczeni László adószakértő lapunknak rámutatott, hogy az eredeti elképzeléssel ellentétben nem a kérések leadásának sorrendjében ítélik meg a támogatást: minden vállalkozás megkapja a neki járó összeget, ha megfelel a feltételeknek. Abban az esetben, ha a jóváhagyott kérések összértéke meghaladja a keretet, a teljes összeget elosztják a támogatásra jogosultak között. A vállalkozók arra panaszkodnak, hogy a támogatás megkésett, mire pénzt látnak, a cégek egy része csődbe jut, a maradék pedig önerőből kénytelen orvosolni gondjait.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
szóljon hozzá!