Befürödtek? Sok turisztikai, vendéglátóipari vállalkozás arra panaszkodik, túl későn jut hozzá a juttatáshoz, így önállóan kell orvosolnia gondjait
Fotó: Bálint Eszter
Másfél évvel a korlátozó intézkedések bevezetése után igényelheti az állami támogatást a járvány miatt leginkább bajba került HoReCa-ágazat, a vendéglátósok, szállásadók, idegenvezetők. Ez korántsem jelenti azonban, hogy idén pénzt is látnak belőle.
2021. június 25., 08:322021. június 25., 08:32
2021. június 25., 09:352021. június 25., 09:35
A gazdasági mentőcsomagról februárban fogadta el a kormány a 2020/224-es számú sürgősségi rendeletet, és 60 nap állt a gazdasági tárca rendelkezésére, hogy kidolgozza a módszertant. Most bejelentették: június 29-én megnyitják az elektronikus platformot, ahol regisztrálhatnak a vállalkozók, majd kérhetik a 2019-ben és 2020-ban megvalósított üzleti forgalom közti különbség legtöbb 20 százalékának a megtérítését. A platform tíz munkanapon át, július 12-éig lesz elérhető, meghosszabbítási lehetőséggel. Az elektronikus felület kedden 10 órától működik a Granturi.imm.gov.ro oldalon.
László Endre, a székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsment (TDM) klaszter elnöke a Krónikának elmondta:
Külföldre kevesen utaztak, még sok vakációs jegy volt forgalomban, így a belföldi turizmus jobban teljesített, elsősorban a panziók voltak keresettek. Ezért a vállalkozók egy része nem tud pályázni a támogatásra, nem teljesítik a feltételeket, hiszen kis mértékben, vagy egyáltalán nem csökkent a forgalmuk, és akad, aki jobban teljesített. Lázár szerint a bejelentkezés egyszerű folyamat, arra elég az idő, a második lépésről pedig online felkészítőt szerveznek.
A támogatási rendszer kifutási dátuma 2021. december 31., míg a jóváhagyott összegek folyósítása a pénzügyi keret függvényében történik legkésőbb 2022. június 30-ig. A támogatásban részesülőknek vállalniuk kell, hogy az összeg folyósítása után legalább egy évig fenntartják tevékenységüket. Ha az állami segély összege meghaladja a 200 ezer eurót, akkor ezt két évig nem függeszthetik fel.
Év végéig nem kell ágazatspecifikus adót fizetni a HoReCa-ágazatban
December 25-éig nem kell ágazatspecifikus adót fizetniük a HoReCa-szektorban tevékenykedő vállalkozásoknak, erről csütörtöki ülésén döntött a kormány. Június végén járt volna le annak a korábbi intézkedésnek a hatálya, amellyel – a koronavírus-járvány indokolta korlátozások miatt – mentesítették a szállodák, vendéglők, kávézók tulajdonosait az ágazatspecifikus adó befizetése alól, a csütörtöki döntéssel azonban meghosszabbították ennek érvényességét december 25-éig – ismertette a kabinet ülését követően Florin Cîţu miniszterelnök.
A kormányrendelet módszertanában az szerepel, hogy a támogatási rendszerre szánt keret megközelítőleg 500 millió eurónak megfelelő lej lesz, ez becslések szerint 74 ezer kedvezményezett támogatására elég.
Debreczeni László adószakértő lapunknak rámutatott, hogy az eredeti elképzeléssel ellentétben nem a kérések leadásának sorrendjében ítélik meg a támogatást: minden vállalkozás megkapja a neki járó összeget, ha megfelel a feltételeknek. Abban az esetben, ha a jóváhagyott kérések összértéke meghaladja a keretet, a teljes összeget elosztják a támogatásra jogosultak között. A vállalkozók arra panaszkodnak, hogy a támogatás megkésett, mire pénzt látnak, a cégek egy része csődbe jut, a maradék pedig önerőből kénytelen orvosolni gondjait.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!