Befürödtek? Sok turisztikai, vendéglátóipari vállalkozás arra panaszkodik, túl későn jut hozzá a juttatáshoz, így önállóan kell orvosolnia gondjait
Fotó: Bálint Eszter
Másfél évvel a korlátozó intézkedések bevezetése után igényelheti az állami támogatást a járvány miatt leginkább bajba került HoReCa-ágazat, a vendéglátósok, szállásadók, idegenvezetők. Ez korántsem jelenti azonban, hogy idén pénzt is látnak belőle.
2021. június 25., 08:322021. június 25., 08:32
2021. június 25., 09:352021. június 25., 09:35
A gazdasági mentőcsomagról februárban fogadta el a kormány a 2020/224-es számú sürgősségi rendeletet, és 60 nap állt a gazdasági tárca rendelkezésére, hogy kidolgozza a módszertant. Most bejelentették: június 29-én megnyitják az elektronikus platformot, ahol regisztrálhatnak a vállalkozók, majd kérhetik a 2019-ben és 2020-ban megvalósított üzleti forgalom közti különbség legtöbb 20 százalékának a megtérítését. A platform tíz munkanapon át, július 12-éig lesz elérhető, meghosszabbítási lehetőséggel. Az elektronikus felület kedden 10 órától működik a Granturi.imm.gov.ro oldalon.
László Endre, a székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsment (TDM) klaszter elnöke a Krónikának elmondta:
Külföldre kevesen utaztak, még sok vakációs jegy volt forgalomban, így a belföldi turizmus jobban teljesített, elsősorban a panziók voltak keresettek. Ezért a vállalkozók egy része nem tud pályázni a támogatásra, nem teljesítik a feltételeket, hiszen kis mértékben, vagy egyáltalán nem csökkent a forgalmuk, és akad, aki jobban teljesített. Lázár szerint a bejelentkezés egyszerű folyamat, arra elég az idő, a második lépésről pedig online felkészítőt szerveznek.
A támogatási rendszer kifutási dátuma 2021. december 31., míg a jóváhagyott összegek folyósítása a pénzügyi keret függvényében történik legkésőbb 2022. június 30-ig. A támogatásban részesülőknek vállalniuk kell, hogy az összeg folyósítása után legalább egy évig fenntartják tevékenységüket. Ha az állami segély összege meghaladja a 200 ezer eurót, akkor ezt két évig nem függeszthetik fel.
Év végéig nem kell ágazatspecifikus adót fizetni a HoReCa-ágazatban
December 25-éig nem kell ágazatspecifikus adót fizetniük a HoReCa-szektorban tevékenykedő vállalkozásoknak, erről csütörtöki ülésén döntött a kormány. Június végén járt volna le annak a korábbi intézkedésnek a hatálya, amellyel – a koronavírus-járvány indokolta korlátozások miatt – mentesítették a szállodák, vendéglők, kávézók tulajdonosait az ágazatspecifikus adó befizetése alól, a csütörtöki döntéssel azonban meghosszabbították ennek érvényességét december 25-éig – ismertette a kabinet ülését követően Florin Cîţu miniszterelnök.
A kormányrendelet módszertanában az szerepel, hogy a támogatási rendszerre szánt keret megközelítőleg 500 millió eurónak megfelelő lej lesz, ez becslések szerint 74 ezer kedvezményezett támogatására elég.
Debreczeni László adószakértő lapunknak rámutatott, hogy az eredeti elképzeléssel ellentétben nem a kérések leadásának sorrendjében ítélik meg a támogatást: minden vállalkozás megkapja a neki járó összeget, ha megfelel a feltételeknek. Abban az esetben, ha a jóváhagyott kérések összértéke meghaladja a keretet, a teljes összeget elosztják a támogatásra jogosultak között. A vállalkozók arra panaszkodnak, hogy a támogatás megkésett, mire pénzt látnak, a cégek egy része csődbe jut, a maradék pedig önerőből kénytelen orvosolni gondjait.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!