Fotó: Facebook/Asociația Pro Infrastructură
Továbbra is a török Nurol útépítő cég a legesélyesebb arra, hogy az észak-erdélyi autópályán egy általa épített szakasszal haladja meg a lélektani határnak számító 1000 kilométert a romániai sztrádák és gyorsforgalmi utak hossza.
2023. április 04., 11:562023. április 04., 11:56
A Szilágynagyfalu és Berettyószéplak között épülő 13,5 kilométeres aszfaltcsík állapotáról a Pro Infrastruktúra Egyesület közölt légi felvételeket. A romániai infrastrukturális nagyberuházásokat figyelő civil szervezet szakértői a Facebookon közölt bejegyzésükben emlékeztetnek, a szilágysági településtől a megyehatárig, a már a bihari oldalon fekvő Berettyószéplakig húzódó sztrádaszakasznak idén februárban el kellett volna készülnie az eredeti tervek szerint, hiszen a 2020 szeptemberében megkötött szerződés értelmében hat hónap állt rendelkezésre a tervezésre és 18 a kivitelezésre. A rajtengedélyt 2021 februárjában kapták meg, a terveket az év augusztusában fogadták el.
Fotó: Facebook/Asociația Pro Infrastructură
Ezzel együtt a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) nem közölt olyan információkat, miszerint hivatalosan meghosszabbították volna a kivitelezési határidőt.
Ehhez azonban időben le kell tudni valamennyi bürokratikus akadályt, és meg kell valósítani Porc határában az ideiglenes összeköttetést a DN19B jelzésű országúttal.
Egyébként a Nurol a szintén török Alsim Alarko nevű céggel „versenyez” az 1000 kilométeres cél eléréséért, azonban utóbbi nagyon nehezen halad a bukaresti körüli A0-s pálya egyik déli szakaszával, és várhatóan csak nyár végére-őszre készül el vele.
Fotó: Facebook/Asociația Pro Infrastructură
A Pro Infrastruktúra Egyesület bejegyzésében emlékeztet: miközben Romániának mintegy 3000 kilométernyi sztrádára és gyorsforgalmira van szüksége, eddig 995 km épült meg. Ugyanakkor további 669 megépítését már aláírt szerződések rögzítik (8,6 milliárd euró értékben), 272-re pedig már kiírták a versenytárgyalásokat (4,5 milliárd euró értékben). A Pro Infrastruktúra interaktív térképet is közölt a teljes romániai sztrádahelyzetről, illetve a március végén készült alábbi videót is közzétette a Szilágynagyfalu és Berettyószéplak között épülő 13,5 kilométeres aszfaltcsík állapotáról.
Nagyon nehéz, de nem lehetetlen küldtetés még idén befejezni az észak-erdélyi autópálya Aranyosgyéres és Maroskece közötti szakaszát a Pro Infrastruktúra Egyesület szerint.
Mintegy 1200 munkás és 360 munkagép dolgozik jelenleg az észak-erdélyi sztráda Kolozs megyéből a Szilágyság felé vezető leendő szakaszain.
Romániában jelenleg mintegy 600 kilométernyi autópálya vagy gyorsforgalmi út építési munkálatai zajlanak – közölte Sorin Grindeanu közlekedési miniszter.
A március elsejei határidőig öt ajánlat érkezett az észak-erdélyi autópálya Bisztraterebes és Bihar közötti szakaszának megtervezésére és megépítésére kiírt versenytárgyalásra – jelentette be Facebook-oldalán Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!