Fotó: Facebook/Asociația Pro Infrastructură
Nagyon nehéz, de nem lehetetlen küldtetés még idén befejezni az észak-erdélyi autópálya Aranyosgyéres és Maroskece közötti szakaszát a Pro Infrastruktúra Egyesület szerint.
2023. február 27., 21:142023. február 27., 21:14
2023. február 28., 18:482023. február 28., 18:48
A közúti és vasúti infrastrukturális beruházások alakulását napi rendszerességgel követő szervezet a munkálatok előrehaladását látva megfogalmazta:
amelynek megépítésével végig autópályán lehet majd közlekedni Marosvásárhely és Kolozsvár között, de a Hunyad megyei hógyai csomópontig is el lehet jutni, és több romániai sztrádára rákapcsolódni. „Strabag és Geiger, csodát akarunk az A3-ason Maroskece és Aranyosgyéres között!” – írták hétfőn az egyesület Facebook-oldalán közzétett videóposzthoz.
A felvételen látható, hogy a kivitelezéssel megbízott vállalkozások nem lazsálnak, és máris látszik az előrehaladás.
A poszthoz egy interaktív térképet is mellékeltek, amely szintén mutatja, miként alakul az észak-erdélyi autópálya.
Már felhelyezték a gerendákat azokra a struktúrákra, amelyek évek óta nem láttak mozgást, és az építők előkészítik a terepet, hogy amint szebb lesz az idő, ki tudják építeni a töltéseket” – fogalmaznak a szakmai egyesület illetékesei.
Egyre megalapozottabbnak tűnik a remény, hogy ha az észak-erélyi autópálya teljes hosszában nem is, legalább a Kolozsvár és Marosvásárhely közötti hiányzó szakaszán kézzel fogható időn belül megindulhasson a forgalom.
„Nehéz megvalósítani, de nem lehetetlen. Amikor szerződést bontottak a Stracóval, a munkálatok 38 százaléka volt meg. Még ha újra el is kell végezni bizonyos munkálatokat, egy kis szerencsével, jó idővel és német munkamorállal a Strabag–Geiger csodát tehet. Szorítunk nekik. Alig várjuk, hogy autópályán közlekedhessünk a Magyarnádas és Marosvásárhely közötti 113 kilométeren” – fogalmazzák meg az autósok régi vágyát a Pro Infrastruktúra Egyesület képviselői.
Fotó: Facebook/Asociația Pro Infrastructură
Amint arról beszámoltunk, a Közúti Infrastruktúrát Kezelő Országos Társaság (CNAIR) és a Strabag–Geiger konzorcium októberben írta alá az A3-as autópálya Maroskece és Aranyosgyéres közötti szakaszának tervezési és kivitelezési szerződését.
A megállapodás szerint ebből kilencven napot a tervezésre és másfél évet az építkezésre fordítanak.
Az alig valamivel több mint 15 kilométeres sztrádaszakaszra az első tendert amúgy még nyolc évvel ezelőtt, 2015-ben hirdették meg, és még abban az évben kötöttek szerződést a nyertesként kikerült kivitelezővel. A Stracónak tizenkét hónap alatt kellett volna megépítenie a Maros és Kolozs megye határán lévő szakaszt. A szakemberek már akkor megjósolták, hogy a túlságosan alacsony árat kérő cég képtelen lesz a felvállalt összegért elvégezni a munkát, és igazuk lett: a súlyos pénzügyi gondokkal küszködő Straco nem fizette az alvállalkozókat, ezért a munka többet szünetelt, mint amennyit haladt.
Számos egyeztetés és be nem tartott ígéret után a CNAIR végül 2021-ben szerződést bontott, ami ellen az érintett vállalkozó azonnal óvást emelt. A bíróság előbb felfüggesztette az útügyi hatóság döntését, később azonban jóváhagyta az alvállalkozók csődeljárási kérését. Az ítélet jogerőre emelte a szerződésbontást, és lehetővé tette az újabb közbeszerzési eljárás meghirdetését.
Nyílt levélben kérték a román kormányt az Északnyugati Fejlesztési Régióhoz tartozó megyék tanácselnökei hétfőn, hogy támogassa az észak-erdélyi autópálya befejezését.
Mint ismert, a Brassó és Bors között tervezett 415 kilométer hosszú A3-as észak-erdélyi autópálya megépítésére 2003-ban közbeszerzési eljárás és európai uniós támogatás nélkül írt alá megállapodást a román kormány az amerikai Bechtel társasággal, de miután – az állami finanszírozás akadozása miatt – a Bechtel hat év alatt csak 52 kilométer pályát épített meg 1,3 milliárd euróért, a felek 2013-ban közös megegyezéssel felbontották a szerződést. Románia elérte, hogy az észak-erdélyi sztráda Marosvásárhely és a magyar határ közötti útvonalát az Európai Unió felvegye a transzeurópai közlekedési hálózatba (TEN-T), így az építkezés európai támogatások igénybevételével folytatódhatott.
Jelenleg a pályából három szakasz használható, a három együtt mintegy 107 kilométer. A magyar-román államhatáron áthaladó 5,3 kilométeres szakasz rávezeti a romániai forgalmat a magyarországi M4-es autópályára. Emellett a Kolozsvártól nyugatra fekvő Magyarnádas és Marosvásárhely között eddig 102 kilométernyi autópályát adtak át a forgalomnak. Az Aranyosgyéres és Maroskece közötti hiányzó részen az autósok a párhuzamosan haladó E60-as országúton közlekednek.
Bár az észak-erdélyi autópálya kapcsán már az is jó hírnek számít, hogy az év elején ismét kiírták a közbeszerzési eljárást a Bihar megyei Berettyószéplak–Bisztraterebes-szakasz kivitelezésére, sok örömünk idén sem lesz az autópályából.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!