Megy a munka az észak-erdélyi autópálya Magyarnádas és Vaskapu közötti szakaszain
Fotó: Facebook/CNAIR
Mintegy 1200 munkás és 360 munkagép dolgozik jelenleg az észak-erdélyi sztráda Kolozs megyéből a Szilágyság felé vezető leendő szakaszain.
2023. február 22., 21:042023. február 22., 21:04
A közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) szerdai közlése szerint a Kolozs megyei Magyarnádas és a Szilágy megyei Vaskapu közötti szakaszokon jelenleg viaduktokat, felüljárókat hidakat, átjárókat építenek. Bizonyos földmunkálatokat ugyanakkor szüneteltetni kell az esőzések miatt.
Fotó: Facebook/CNAIR
A CNAIR tájékoztatása szerint a Kolozs megyei Magyarnádastól (ahonnan délkelet felé már autópálya vezet 61 kilométeren keresztül Aranyosgyéresig) Nádasszentmihályig húzódó 16,80 kilométeres, illetve a megyehatárt Szilágy felé átlépő, Magyarzsomborig tartó 13,26 km-es szakasz
Itt a kivitelező konzorcium áfa nélkül 1,39 milliárd lejért valósítja meg a beruházást. Ugyanaz a cégcsoportosulás építi a Zsombor és Vaskapu közötti 12,24 km-es aszfaltcsíkot is, áfa nélkül 836,9 millió lejért; itt a munkálatok 23,62 százaléka készült el.
Fotó: Facebook/CNAIR
Közben nemrég írták ki a versenytárgyalást az észak-erdélyi autópálya Vaskapu és Zilah, illetve a Meszes-hegységen átvezető alagutat is magában foglaló, Zilah és Szilágynagyfalu közötti szakaszának kivitelezésére. A nyertesnek hét és fél év áll majd a rendelkezésére a munkálatok befejezésére. Az ajánlatokat április 6-ig várják.
A szerződést elnyerő vállalatnak vagy konzorciumnak a 2,89 kilométeres Meszes-alagút mellett összesen 65 viaduktot, hidat és felüljárót kell megépítenie. Erre összesen 78 hónap áll majd a rendelkezésére: 18 hónap a tervezésre és 60 hónap a kivitelezésre – tájékoztatott a vezérigazgató.
Fotó: Facebook/CNAIR
Romániában jelenleg mintegy 600 kilométernyi autópálya vagy gyorsforgalmi út építési munkálatai zajlanak – közölte kedden Sorin Grindeanu közlekedési miniszter.
Romániában jelenleg mintegy 600 kilométernyi autópálya vagy gyorsforgalmi út építési munkálatai zajlanak – közölte Sorin Grindeanu közlekedési miniszter.
Ugyanakkor kérdéses, ebből idén mennyit tudnak átadni. Év elején a közlekedési nagyberuházásokat figyelő Pro Infrastruktúra Egyesület azt közölte, hogy idén 78 kilométernyi új autópálya-szakasz átadása vehető biztosra; ugyanakkor „kis szerencsével és nagy munkakedvvel” akár 110,5 kilométer is összejöhet, de az örök optimisták az éves rekordnak számító 126 kilométerről is álmodhatnak.
Fotó: Facebook/CNAIR
A tavalyi „szűk esztendő” után 2023 lehet a vasúti fejlesztések éve: nagy valószínűséggel 100 kilométernyi új vasútvonalat adnak át idén Romániában. Ez több, mint a szakemberek szerint idén biztosan megépülő 78 kilométernyi autópálya.
Fotó: Facebook/CNAIR
Mint ismeretes, a Borstól Brassóig futó észak-erdélyi autópálya kivitelezési munkálatait pályáztatás nélkül ítélték oda az amerikai Bechtel cégnek a 2000-es évek elején, amit sokan a román NATO-csatlakozás „árának” minősítenek. A Bechtel azonban a Gyalu és Aranyosgyéres közötti, Kolozsvárt elkerülő szakasz megépítése után távozott, azóta pedig szakaszokra bontva próbálja Románia megépíttetni a sztrádát, ám számos szakasz esetében már többször is fel kellett bontani a szerződést a kijelölt győztessel, és új pályázatot kellett kiírni. Az eredeti tervek szerint a teljes sztrádának már 2012-re el kellett volna készülnie.
A határidőnél akár hat hónappal korábban is kész lehet a Maroskece–Aranyosgyéres közötti 16 kilométeres autópálya-szakasz, ami azt jelentené, hogy akár már év végétől Marosvásárhelyről Kolozsvárig, sőt még tovább is autópályán lehetne közlekedni.
Fotó: Facebook/CNAIR
Nagyon rossz jövőképre kell felkészülni a Kis-Küküllő mentén szakértők szerint, mivel nem lehet eltüntetni a vizekbe, altalajba bejutott brutális sómennyiséget a természetből.
Igényelhetővé vált az úgynevezett „de minimis” kártérítés a Parajdon bejegyzett, vagy ott munkapontot működtető vendéglátóipari és idegenforgalmi vállalkozások számára.
A süllyedések továbbra is veszélyeztetik a parajdi sóbánya struktúráját, de az eddigi beavatkozásokkal sikerült csökkenteni a hirtelen beomlás kockázatát – közölte a gazdasági miniszter.
Romániában elkészült egy átgondolt sportstratégia – mégsem történt semmi. Mert a sport még mindig nem számít igazán – hangsúlyozta Călin Hințea professzor a kolozsvári Sports Festival színpadán, hozzátéve, hogy a sport nem stadionokkal kezdődik.
A katasztrófa sújtotta Parajdot támogatja idén a TIFF, amelynek 24. kiadását ünnepélyesen megnyitották Kolozsváron.
Radu Jude filmrendező, forgatókönyvíró legújabb, a Berlinalén bemutatott Kontinental '25 című filmjének főhősét Tompa Eszter színművésznő alakítja – igencsak hitelesen, hisz személyes tapasztalatai is hozzájárultak Orsolya megformálásához.
Súlyos sérülésekkel kórházba került egy 15 éves, nyolcadik osztályt befejező diáklány Lupényban, miután péntek délután kiugrott iskolája második emeleti ablakából.
Szünetel a vízszolgáltatás azokon a településeken, amelyeken a Kis-Küküllőnek a parajdi bányakatasztrófa miatt jelen pillanatban magas sókoncentrációjúvá vált vizét használták fel a vezetékes vízhez.
Súlyosbodott a helyzet az elmúlt órákban a vízzel elárasztott parajdi sóbányánál, ahol mintegy 700 köbméter kőzet beomlott, és nagy repedések jelentek meg a műszaki úton, valamint az erdőben – közölte pénteken délután a Hargita megyei prefektúra.
A halak mellett az érintett folyószakaszok teljes édesvízi életközösségére drasztikus hatással van a nagyon megnövekedett és egyelőre tartósan fennálló magas sótartalom – állapítja meg a Krónikához eljuttatott írásában Máthé István mikrobiológus.
szóljon hozzá!