Fotó: Gov.ro
Romániában jelenleg mintegy 600 kilométernyi autópálya vagy gyorsforgalmi út építési munkálatai zajlanak – közölte Sorin Grindeanu közlekedési miniszter.
2023. február 21., 10:042023. február 21., 10:04
A miniszterelnök-helyettesi tisztséget is betöltő szociáldemokrata politikus hétfőn este egy, a Gândul portál által sugárzott beszélgetős műsorban beszélt erről.
Hozzátette: miközben az elmúlt 30 évben folyamatosan arról volt szó, hogy meg kell építeni a Kárpátokat átszelő autósztrádát, mostanáig nem fordult elő olyan, hogy a sztráda összes szakaszának megépítésére aláírt szerződés legyen, most viszont ez a helyzet.
Grindeanu azt is elmondta, hogy
Hozzátette, jó dolognak tartja, hogy egy román cég, a Dorinel Umbrărescu üzletember tulajdonában levő UMB mintegy 440 kilométernyi sztrádát épít, és kívánatosnak tartaná, hogy legalább 3-4-5 olyan román cég legyen, amely képes erre.
Mint arról beszámoltunk, Grindeanu még januárban arról beszélt: szerinte
Grindeanu szerint a tavalyi év még nem csupán az építkezésekről szólt, hanem azért is „a gázpedálra léptek”, hogy mind az országos közútkezelő (CNAIR), mind a vasúttársaság minél több kivitelezési szerződést megkössön, idénre minden feltétel adott ahhoz, hogy évi 100 kilométernyi autópályát vagy gyorsforgalmi utat adjanak át.
„Mivel egyszerre annyi építőtelepen zajlanak a munkálatok, és annyi szerződés teljesítése zajlik, minden feltétel adott, hogy az elkövetkező években akár évi 150 kilométert érjünk el, de idén még 100 kilométerről van szó” – mondta a miniszter.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
szóljon hozzá!