Fotó: Gov.ro
Romániában jelenleg mintegy 600 kilométernyi autópálya vagy gyorsforgalmi út építési munkálatai zajlanak – közölte Sorin Grindeanu közlekedési miniszter.
2023. február 21., 10:042023. február 21., 10:04
A miniszterelnök-helyettesi tisztséget is betöltő szociáldemokrata politikus hétfőn este egy, a Gândul portál által sugárzott beszélgetős műsorban beszélt erről.
Hozzátette: miközben az elmúlt 30 évben folyamatosan arról volt szó, hogy meg kell építeni a Kárpátokat átszelő autósztrádát, mostanáig nem fordult elő olyan, hogy a sztráda összes szakaszának megépítésére aláírt szerződés legyen, most viszont ez a helyzet.
Grindeanu azt is elmondta, hogy
Hozzátette, jó dolognak tartja, hogy egy román cég, a Dorinel Umbrărescu üzletember tulajdonában levő UMB mintegy 440 kilométernyi sztrádát épít, és kívánatosnak tartaná, hogy legalább 3-4-5 olyan román cég legyen, amely képes erre.
Mint arról beszámoltunk, Grindeanu még januárban arról beszélt: szerinte
Grindeanu szerint a tavalyi év még nem csupán az építkezésekről szólt, hanem azért is „a gázpedálra léptek”, hogy mind az országos közútkezelő (CNAIR), mind a vasúttársaság minél több kivitelezési szerződést megkössön, idénre minden feltétel adott ahhoz, hogy évi 100 kilométernyi autópályát vagy gyorsforgalmi utat adjanak át.
„Mivel egyszerre annyi építőtelepen zajlanak a munkálatok, és annyi szerződés teljesítése zajlik, minden feltétel adott, hogy az elkövetkező években akár évi 150 kilométert érjünk el, de idén még 100 kilométerről van szó” – mondta a miniszter.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!