Késik, de megkerülhetetlen a digitalizáció: több akadálya is van a folyamat kiteljesedésének Romániában, de valami elkezdődött

Késik, de megkerülhetetlen a digitalizáció: több akadálya is van a folyamat kiteljesedésének Romániában, de valami elkezdődött

Nem ördögtől való. Ma már a gazdaság számos ágazatában mindennap élnek a digitalizáció nyújtotta lehetőségekkel

Fotó: Pixabay

A koronavírus-világjárvány olyan folyamatokat sürgetett meg a digitalizáció terén, amelyek másként csak öt-tíz év alatt gyűrűztek volna be az országba, de még mindig sok a tennivaló ezen a téren, és sok a hátráltató tényező is. Márpedig a 2021–2027-es európai uniós költségvetési ciklus egyik fő prioritásáról beszélünk.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2021. január 30., 09:212021. január 30., 09:21

Digitalizáció – évről évre sűrűbben halljuk ezt a kifejezést, legyen szó a versenyszféráról vagy a közintézményekről, termékek előállításáról vagy szolgáltatásokról. Miközben sok ágazat vonatkozásában a szakemberek ebben látják a jövő „zenéjét”, a 2020-as digitalizációs barométer eredményei szerint egyelőre Romániában a különböző gazdasági szektorok képviselői eltérően vélekednek a digitalizációról.

A Valoria tanácsadó és coaching cég által a Doingbusiness.ro portállal közösen készített elemzés szerint

az olyan ágazatokban, mint a távközlés, média és reklám, szakmai szolgáltatások, banki és pénzügyi szolgáltatások, valamint a gyógyszeripar, máris nagy hatása volt a digitalizációnak a vállalatok tevékenységére.

Az ellenkező póluson a vegyipart, illetve az energetikát és közműveket találjuk, ezekre az ágazatokra a barométer elkészítése során megkérdezett menedzserek szerint semmiféle hatása nem volt a digitalizációnak. Mérsékelt hatásról beszélnek eközben a válaszadók az építőipar, ingatlanközvetítés és az idegenforgalom esetében.

Látszik vagy sem?

Sok ágazatban ugyanakkor nemcsak meglátszik a digitalizáció hatása, hanem igazi átalakulásokról beszélhetünk, a legnagyobb mértékben a távközlést, az IT-szektort, valamint a pénzügyi és banki szolgáltatások ágazatát változtatták meg az új trendek. Eközben

a mezőgazdaságban, az élelmezésben, a közlekedésben, a turizmusban, az építőiparban, valamint az ingatlanközvetítésében a legkisebb mértékű a digitalizáció lábnyoma.

A legtöbb gazdasági szektorban tevékenykedő menedzserek amúgy nem gondolják azt az Economica.net gazdasági portál által idézett barométer szerint, hogy a digitális üzleti modellek veszélyt jelentenének cégükre nézve, ők maguk nem is tekintik a stratégiájuk központi elemének, nincsenek megfelelő eszközeik, csatornáik.

Az elemzés szerint erre magyarázatot adhat, hogy a csúcsmenedzsmentnek nincs kellő szakértelme egy digitális üzleti modell kidolgozásához és alkalmazásához, a barométer eredményei szerint ez igaz az ipari termelésben érdekelt vállalatok 50 százalékára, az idegenforgalmi cégek, illetve az energetikai vállalatok és közműszolgáltatók 45 százalékára, valamint az építőipari és ingatlanközvetítő cégek 39 százalékára. A menedzserek nagy része ugyanakkor azért sem támogatja a digitalizációt, mivel úgy véli, hogy a lépést megtevő konkurens cégek tevékenységét egyáltalán vagy csak kis mértékben befolyásolta a digitalizáció.

Akadályok, kifogások

„Jelenleg több akadálya is van a digitalizáció kiteljesedésének, ám a folyamat megkerülhetetlen, nincs más irány, ha egy vállalat versenyképes akar maradni a piacon” – értékelt a most közzétett barométer kapcsán a Krónika megkeresésére Bihari Béla, a székelyföldi IT Plusz Klaszter elnöke. Kifejtette:

jelenleg még vállalatvezetés szintjén is vannak akadályok, de hiányoznak a digitális fogyasztók és ügyfelek, valamint a fejlesztés ára is elriasztja a vállalkozókat.

„A cégek élén gyakran idősebb vezetők állnak, akik nem fektetnek akkora hangsúlyt a számítástechnikára, a tulajdonosi kör, a nagyvállalatoknál a ranglétrát bejáró csúcsvezetők az idősebb nemzedék tagjai, ők nehezebben korszerűsítenek, mint a fiatalok. Ha menedzsmentvonalon felkészül egy vállalat, gyakran azzal szembesül, hogy a másik oldalon hiányoznak a digitális fogyasztók” – sorolta a hátráltató tényezőket szakértő.

Arra is kitért, hogy a költség is nagy akadály, sok vállalkozó még mindig úgy tekint a digitalizációra, hogy az egy könyvelési program vagy egy operációs rendszer, amit ezrével forgalmaznak a piacon. „A valós számítástechnikai korszerűsítés nem tömeggyártást, hanem egyedi fejlesztést jelent, a folyamatok testreszabását, optimalizálását, ez növeli a hatékonyságot. Ennek a folyamatnak az is gátat szab, hogy az egész Európai Unióban fejlesztőhiány van” – hívta fel a figyelmünket az IT-szakértő.

Minden téren növeli
a hatékonyságot

Bihari Béla hangsúlyozta: a termelővállalatoknál a digitalizáció a folyamatok egyszerűsítését, a menedzsment számára a nyomon követhetőséget, a tervezhetőséget eredményezi. Minden ágazat, de különösen az építkezés, az ingatlanfejlesztés, a szállítás, a turizmus lehetnek a fejlesztés nagy nyertesei.  Példaként említette, hogy megfelelő digitalizációval egy teljes építkezési munkálatot lehet anélkül  irányítani, hogy a cég vezetősége folyamatosan jelen lenne az építőtelepen vagy a logisztikai központban.

„Nem kötelező találkozni, a döntéseket online térben is meg lehet hozni, ha a rendszert összekötik a kivitelezői szinttel, teljes átláthatóságot nyújt. Ez a pandémia alatt felértékelődött, de

Idézet
még mindig az történik, hogy egy építkezési felügyelő egy halom paksamétával járkál, és ha van negyven projektje, fél napba telik, amíg kideríti, melyik milyen szinten áll”

– osztotta meg velünk tapasztalatait a szakember. Véleménye szerint éppen ezért nem véletlen, hogy a nagyobb ingatlanfejlesztők 77 százaléka mondja azt, a következő öt évben a digitalizációnak lesz a legnagyobb szerepe a folyamatok egyszerűsítésében, a hatékonyság növelésében.

„A szállításban, a kereskedelemben kis árréssel dolgoznak, ám ezeken a területeken a logisztikai központok kiépítésére vannak matematikai algoritmusok, a költséghatékonyság szempontjából az operatív menedzsment rendszereknek van szerepük. Nem mindegy, hogy a teherautó mennyire van megrakodva, és mekkora távot kell megtennie” – szemléltette az informatikus.

Akik már élnek vele

A számítástechnikai cégek sem tudják megspórolni a fejlesztést, ezért nyilatkozott úgy az IT-cégek 33 százaléka, hogy a fejlesztés többletbevételt hoz számára. „Ezek a cégek digitalizáltak ugyan, de olyan gyorsan változik a technológia és a piac, hogy évente kell újabb szoftvereket, eszközöket vásárolniuk. Az öt évvel ezelőtt fejlesztett programokat írhatják újra” – mondta a szakember. Hozzátette: esetükben is a tervezés, az erőforrások kihasználtsága a forgalom növekedését segíti elő.

A bankok eközben – fejtette ki Bihari Béla – már most is egyre inkább használják a mesterséges intelligencia nyújtotta lehetőségeket. Ennek oka egyszerű:

ha tíz ügyfél bemegy a bankba, hatnak ugyanaz a problémája, lejárt  a kártyája, vagy számlát nyitna, pénzt utalna, tehát ezek a  folyamatok mind automatizálhatók.

Van ugyanakkor olyan gyorsétteremlánc is, amely már digitalizálta a kiszolgálást, a digitális pannón lehet összerakni a rendelést, majd bankkártyával lehet fizetni, a kiszolgáló épp csak kézbe adja a kívánt falatokat. Ez a folyamat tíz évvel ezelőtt még úgy zajlott, hogy a kiszolgáló felvette a rendelést, elvette a pénzt, hátrament a konyhába, elmagyarázta, mire van szükség, majd kivitte az ételt – idézte fel Bihari Béla.

Átalakítja a munkaerőpiacot

A székelyföldi IT Plusz Klaszter elnöke szerint amúgy egyértelmű, hogy a jelenleg alapszinten kiképzett alkalmazottak számának csökkenéséhez vezet a digitalizáció,  a munkaerőpiac átalakul. Ennek egyik következménye, hogy

sok helyen nem lesz elég az alaptudás, a digitális kompetenciák növelése elkerülhetetlen.

Egy pénztáros esetében például már nem lesz elég, ha megkérdezi, mire van szüksége a vevőnek, és elveszi az áruért a pénzt, olyan ismereteket is el kell sajátítania, ami több hozzáadott értéket jelent.

Ugyanakkor a szakértő szerint nincs ok aggodalomra, hiszen az átalakulással új munkahelyek jönnek létre. Ráadásul a fejlesztés a bürokrácia csökkenését is maga után vonja, ma már például kivonják a pecsétet forgalomból, a digitális aláírás széles körben használttá vált, nem kérnek „egy tonna dokumentumot” eredetiben, annak a hitelesített másolatát, csak digitálisan aláírják, elküldik, és megkapják a visszaigazolást. Ezzel rengeteg időt lehet spórolni, egyszerűsíti a munkaköröket, például a titkárnőnek nem kell szkennelnie, faxolnia, hívnia a futárt, írnia a leveleket.

Bihari Béla emlékeztetett, az Európai Unió a digitalizációt határozta meg a 2021–2027-es költségvetési ciklus legfontosabb irányvonalaként, erre pedig a szakember szerint szükség is van ahhoz, hogy Európa behozza óriási lemaradását Kínától és az Amerikai Egyesült Államoktól. Különben Romániában a pandémia olyan folyamatokat sürgetett meg, melyek másként csak öt-tíz év alatt gyűrűztek volna be az országba – ábrázolta a jelenlegi helyzetet a szakember.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 09., kedd

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél

A romániai üzemanyagpiacot vezető Petrom kedden reggel ismét emelte a benzin és a gázolaj literenkénti árát – ez már a harmadik emelés ebben a hónapban.

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél
2024. április 08., hétfő

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól

Jövő hónaptól sokan árcsökkentést fognak tapasztalni, különösen a gáz esetében, de az elektromos energia esetében is – jelentette ki hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól
2024. április 08., hétfő

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság

A romániai lakosságnak csupán 16 százaléka gondolja úgy, hogy a biztosítótársaságok foglalkoznak a kártérítés kifizetésével, ha megtörténik a baj – derül ki a romániai fuvarozók szövetsége megbízásából készült közvélemény-kutatásból.

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság
2024. április 08., hétfő

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése

Idén márciusban 22 százalékkal csökkent a forgalomba helyezett új gépjárművek száma Romániában 2023 harmadik hónapjához képest; az elektromos autók szegmensében ennél is nagyobb mértékű, 35,9 százalékos visszaesést jegyeztek.

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése
2024. április 07., vasárnap

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani

Hamarosan hivatalosan is befejezettnek nyilvánítják a nagyváradi repülőtér korszerűsítési munkálatait, miután az utolsó szükséges eljárások után elkezdték a projekt átvételét.

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani
2024. április 07., vasárnap

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában

Az Európai Unió nem tiltja be a fosszilis tüzelőanyaggal működő kazánokat vagy fűtési rendszereket – például fali gázkazánokat, bojlereket, fűtőberendezéseket stb. – szögezte le közleményében az Európai Bizottság.

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában
2024. április 06., szombat

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat

Márciusban 1 137 956 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 1647-tel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) szombaton közzétett adataiból.

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat
2024. április 05., péntek

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban

Az Európai Unió országaiban átlagban 3,3 százalékkal került többe a hús idén februárban, mint egy évvel ezelőtt; a legnagyobb arányú árnövekedést Bulgáriában (8,2 százalék) és Romániában (7,7 százalék) jegyezték – közölte pénteken az Eurostat.

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban
2024. április 05., péntek

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét

Péntek óta megrendelhető a romániai márkakereskedéseknél az új Dacia Spring, miután közölték az arculatfrissítésen átesett népszerű elektromos autó árlistáját.

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét
2024. április 05., péntek

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány

A paradicsom- és fokhagymatermesztési program támogatásaira pályázó gazdák május 16-ig nyújthatják be kérelmeiket. A bukaresti mezőgazdasági szaktárca a hagymatermesztők támogatását is tervezi, erről a következő hetekben dönthet a kormány.

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány