Fotó: Rab Zoltán
Gabriela Firea családügyi miniszter hétfőn, a felsőoktatási tanévnyitó napján bejelentette, megjelent a Hivatalos Közlönyben az egyetemisták, illetve fiatal párok, házastársak számára kidolgozott, államilag garantált hitelprogramok módszertana.
2022. október 03., 12:352022. október 03., 12:35
2022. október 03., 14:182022. október 03., 14:18
A tárcavezető Facebook-oldalán „fontos hírként” közölte, mostantól a bankok jelentkezhetnek a Student Invest, illetve a Family Start elnevezésű programokba, amelyeket az áprilisban bejelentett nagyszabású gazdasági mentőcsomag részeként indított útjára a kormány. Firea emlékeztetett, hogy
A korábbi bejelentések szerint a Student Invest programban az egyetemisták legtöbb 50 ezer lejes hitelt vehetnek fel, és a következő célokra fordíthatják:
A diákhitelt legtöbb 10 éves futamidővel lehet felvenni, 4 százalékos fix kamattal plusz a fogyasztói hitelek negyedévenként változó irányadó mutatója (IRCC).
A másik, Family Start elnevezésű program a fiatal párokat, házastársakat célozza. Az állam az összeg 80 százalékáig garanciát vállal egy legtöbb 75 ezer lejes bankkölcsönre.
A felvett összeg a következő célokra fordítható:
A Family Start hitelprogramban a tervek szerint az állam magára vállalja az összkamat (4 százalék plusz IRCC) 75 százalékát, illetve bizonyos banki illetékeket is kifizet az igénylő nevében. A korábbi bejelentések szerint a kedvezményezők mindkét új támogatott hitelkonstrukció esetében legtöbb 10-10 ezer igénylővel számolnak.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
szóljon hozzá!