2009. június 12., 11:402009. június 12., 11:40
A Lidl and Scwarz által működtetett üzletlánc csíkszeredai megjelenése fél évtizede várat magára, az előtanulmányok, felmérések már 2004-ben elkészültek, ám különböző okokból a kivitelezés elmaradt. Idén május végén azonban újra előkerült az ügy, és ez alkalommal az egyetértés is megszületett a városháza és a Kaufland képviselői között.
Szőke Domokos, Csíkszereda alpolgármestere a Krónikának úgy nyilatkozott, a polgármesteri hivatalnak több elvárása is volt a beruházók felé, egy új körforgalom és csatlakozásainak kiépítése. A Nagyrét utcát is ki kell szélesíteniük a kivitelezőknek, a plusz forgalmi sáv lehajtásra és felhajtásra szolgál majd az áruház ellátmányozási része felé.
Jelenleg munkagépek dolgoznak a Nagyrét utca és a Temesvári sugárút találkozásánál. A mocsaras, vizenyős területet töltik fel 8 ezer köbméternyi talaj, illetve kő helyszínre szállításával és elterítésével. Majd ezt követi a szakemberek szerint nagyon nehéz fázis: az épület alapjainak kiöntése.
A beruházás végeztével egy 212 férőhelyes parkolóval ellátott, 5 ezer négyzetméteres szupermarket lesz, amelyet idén decemberben szeretnének megnyitni a nagyközönség előtt. A Kaufland a kolozsvári ACI Rt.-t bízta meg a fővállalkozói teendők ellátásával, de több alvállalkozó is munkát fog kapni az építkezésben.
Csíkszeredában jelen pillanatban egyetlen multinacionális vállalat működtet szupermarketet, a távolsági buszmegálló területén alakították ki néhány éve a Penny Marketet. Ezenkívül a székelyudvarhelyi kézben levő Merkúrnak van két nagyáruháza, az újabb a piaccsarnok épületében működik, míg a másik a most épülő Kaufland közelében található. Ezeknél jóval kisebb összfelületű a Tulipán áruházban található, szintén multi kézben levő Profi.
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.