Fotó: Pixabay
A romániai városok és az erdélyi községek jövedelme hasonlítható össze az Erdélystat új, interaktív rangsorában, amelyet a közelgő helyhatósági választások apropóján állítottak össze.
2020. szeptember 18., 07:562020. szeptember 18., 07:56
2020. szeptember 18., 08:032020. szeptember 18., 08:03
Az erdélyi statisztikai szolgálat által a Krónikához eljuttatott közlemény szerint a rangsor a 2009. és a 2019. közti időszakra vonatkozik, ezen belül három periódus is összehasonlítható: 2009–2012., 2013–2016., illetve 2017–2019., a teljes bevételek mellett megtekinthető a települések saját jövedelme, vagyis az adók helyben maradt része, a megyei és országos visszaosztásokból származó bevételek, illetve az európai uniós forrásokból származó támogatások.
a 2009. és 2019. közötti időszak összesített adatai szerint, részben annak köszönhetően, hogy itt a legmagasabb az uniós bevételek összege is.
Az erdélyi nagyvárosok további helyezése: Temesvár (6.), Marosvásárhely (7.), Nagyvárad (9.), Szatmárnémeti (13.), Nagybánya (17.). Az elmúlt három évben Nagyvárad, Nagyszeben és Szatmárnémeti javított számottevően a pozícióján, ezekben a városokban 20 százalék feletti volt az egy főre eső saját jövedelem növekedése a 2013. és 2016. közötti periódushoz képest.
A közepes méretű, 20–100 ezer lakos közötti települések topjában a jelentősebb magyar lakosságú városok helyezése saját jövedelmek szerint:
A húsz magyar többségű város rangsora a 2009. és 2019. közötti időszakra vonatkozóan az egy főre eső saját jövedelmek szerint:
Az egy lakosra jutó uniós források lehívásában Borszék, Kovászna és Nagykároly emelkedik ki, bár a tizenegy év összesített adatai szerint sehol sem éri el ennek összege az évi egymillió eurót.
A községek esetében csak az erdélyi régió településeire fókuszál a toplista. Egy főre eső saját jövedelmek alapján
Az Erdélystat közleménye szerint az adatok forrását a Regionális Fejlesztési és Közigazgatási Minisztérium honlapján közölt adatok képezik.
Az uniós csatlakozás utáni időszakban Románia összterméke nominális lej értéken megduplázódott – mutat rá az Erdélystat statisztikai elemzése. Számítások szerint az egy főre jutó román GDP 6159-ről 9565 euróra emelkedett 2007–2017 között.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
Tavaly az Európai Unió (EU) mezőgazdasági termelésének összértéke 537,1 milliárd eurót tett ki, ami 1,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál; Románia azok közé a tagállamok közé tartozott, amelyekben nőtt a mezőgazdasági termelés értéke.
Kihirdette szerdán Klaus Iohannis államfő a minimálbér kiszámításának európai uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvényt.
Az idei év elejétől szeptember végéig 3,69 százalékkal 5,362 milliárd euróra nőtt Romániában a külföldi közvetlen tőkeberuházások értéke 2023 azonos időszakához képest – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
A romániai webáruházak az idei fekete pénteken a tavalyinál 5 százalékkal több rendelést regisztráltak, és az árleszállítások időszakában elkönyvelt bevételük 18 százalékkal haladta meg a múlt évit – derül ki a MerchantPro szerdán közzétett elemzéséből.
Hiába hirdettek győztest az észak-erdélyi autópálya legnehezebb, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt pályázaton, az építés tovább csúszhat, miután az egyik jelentkező megóvta az eredményt.
A PayU GPO Románia adatai szerint partnerkereskedőik több mint 1,15 millió tranzakciót bonyolítottak le a november 8-ai fekete pénteken, összesen 660 millió lej értékben; a legnagyobb értékű rendelés meghaladta a 75 000 lejt.
Brüsszeli elképzelések szerint az Európai Unió tagországaiban leállítanák az élőállat-exportot, ami az Európa második legnagyobb juhállományával rendelkező Románia esetében gazdasági gondokat okozna. Hatósági állatorvost kérdeztünk a kilátásokról.
Nemcsak Kolozsvárt vagy Temesvárt, hanem Debrecent is felülmúlja bizonyos téren Nagyvárad a Körös-parti megyeszékhely polgármesteri hivatala szerint.
Októberben 4,67 százalékra nőtt az éves infláció, az élelmiszerek 4,75 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű termékek 3,45 százalékkal drágultak, a szolgáltatások díja 7,66 százalékkal nőtt éves összevetésbe.
szóljon hozzá!