A korszerűsítést követően a Kolozsvár–Biharpüspöki-vasútvonalon a személyvonatok elérhetik 160 kilométer/órás sebességet (képünk illusztráció)
Fotó: Pixabay.com
Még ebben az évben jóváhagyhatják a Kolozsvár–Biharpüspöki-vonal felújításáról szóló, már elkészült előtanulmányt. Ezt követően írják ki a projekt tervezésére, illetve kivitelezésére vonatkozó pályázatot.
2019. szeptember 24., 15:342019. szeptember 24., 15:34
2019. szeptember 24., 15:412019. szeptember 24., 15:41
Napirenden tartja az RMDSZ Bukarestben a Budapestet és Kolozsvárt összekötő gyorsvasút tervét. Benedek Zakariás, a párt közlekedési ügyekért felelős szakpolitikusa lapunkat arról tájékoztatta, hogy Romániában még ebben az évben jóváhagyják a Kolozsvár–Biharpüspöki-vonal felújításáról szóló, már elkészült előtanulmányt. Ezt követően írják ki a projekt tervezésére, illetve kivitelezésére vonatkozó pályázatot.
Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter 2018 februárjában tárgyalt először Bukarestben a gyorsvasút megépítéséről. Răzvan Cuc, a bukaresti kabinet közlekedésügyi minisztere idén áprilisban azt mondta, a korszerűsítést követően a Kolozsvár–Biharpüspöki-vonalon közlekedő személyvonatok elérhetik az óránkénti 160 kilométeres sebességet. A tárcavezető szerint ezt a vasútvonalat rá kellene csatlakoztatni a négyes páneurópai vasúti folyosóra, amelynek a felújítása folyamatban van, és akkor Kolozsvár és Bukarest között is felgyorsulna a vasúti szállítás.
Hegedüs Csilla RMDSZ-szóvivő megkeresésünkre elmondta: az első pillanattól támogatták a Kolozsvár–Budapest-gyorsvasút létrehozásának a tervét, többször szorgalmazta azt, hogy a román kormány indítsa el a beruházást.
– fogalmazott Hegedüs, hozzátéve: 2018-ban elfogadtak egy kormányhatározatot a vasúti rendszer modernizálásáról, bővítéséről. A szóvivő hangsúlyozta, hogy az RMDSZ továbbra is fontosnak tartja a gyorsvasút megépítését, s az új román kormánytól is azt kérik majd, kezelje prioritásként az ügyet.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!