Viorica Dăncilă kormányfővel is tárgyalt az IMF-küldöttség
Fotó: Gov.ro
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az idén 5 százalékos román gazdasági növekedésre számít, becslésük szerint középtávon a növekedés 3 százalékra lassul.
2018. március 16., 19:532018. március 16., 19:53
A washingtoni pénzintézet küldöttsége pénteken tartott sajtótájékoztatót Bukarestben, ahol a román hatóságokkal tárgyaltak a szokásos éves látogatás alkalmából, amely Romániának a nemzetközi szervezetben betöltött tagságából fakad. Romániának nincs hitelmegállapodása az IMF-fel.
Tavaly a román bruttó hazai termék (GDP) 7 százalékkal nőtt, ez az idén becslésük szerint 5 százalékra fog lassulni, mivel az adócsökkentések gazdaságserkentő hatásai csökkennek, a közberuházások alacsony szinten vannak, és a szerkezeti reformok stagnálnak.
Az IMF szerint a deficitet GDP-arányosan 1,5 százalékra kellene mérsékelnie Bukarestnek 2020-ig. Tavaly a román államháztartási hiány elérte a 2,88 százalékot, 2016-ban is csaknem 3 százalék volt a deficit. A nemzetközi szervezet azért sokallja ezt, mert - mint mondták - a deficit az államadósságot növeli, ami indokolatlan olyan időszakban, amikor a gazdaság jelentős mértékben nő.
Az IMF azt is javasolta Romániának, hogy növelje a közberuházások hatékonyságát bizonyos beruházások kiemelten fontossá minősítése révén, növelje az európai uniós pénzek lehívási arányát főleg a nagyberuházásokra, illetve fegyelmezettebb és kiszámíthatóbb adópolitikát folytasson. A román kormány az idén 5,5 százalékos gazdasági növekedésre számít, az Európai Bizottság a február elején közzétett téli gazdasági jelentésében 4,5 százalékos román GDP-bővülést valószínűsített.
Az adóreform, az egységes bértörvény és a készülő új nyugdíjtörvény hosszú időre biztosítja a nyugdíjrendszer fenntarthatóságát – jelentette ki csütörtökön Viorica Dăncilă kormányfő a Nemzetközi Valutaalap (FMI) küldöttségével való találkozón.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
szóljon hozzá!