Románia még mindig gyengén teljesít több tevékenységi területen – jelentette ki tegnap Klaus Johannis államfő, a Románia és a Világbank közötti partnerség 25. évfordulója alkalmából tartott ünnepségen.
2016. november 01., 19:022016. november 01., 19:02
„Túl ennek az évfordulónak a szimbolikus töltetén, el kell ismernünk, hogy számos olyan tevékenységi terület van, ahol Romániának befejezetlen eljárásokkal kell számolnia, és gyengén teljesít. Egész biztos, hogy jobban is érvényesíthettük volna az európai uniós tagságból fakadó előnyöket, jobban kihasználhattuk volna a nemzetközi intézmények, mint például a Világbank által nyújtott segítséget\" – fogalmazta meg Johannis, aki szerint a közigazgatási reform és a pénzügyi gazdálkodás javításának folytatása elengedhetetlen feltétele Románia fenntartható fejlődésének, amely a lakosság életszínvonalának emelkedéséhez vezet.
Románia, a jó példa
„A Világbankkal közösen lebonyolított másik fontos program a szegénység visszaszorítását célozza meg. Csak egy igazságosabb és gazdagabb Románia lehet európai és világszinten erős ország. A hatékonyabb Románia erős oktatásra és jó egészségügyi ellátásra épülhet\" – emelte ki beszédében az államelnök. Leszögezte: a Világbankkal történő együttműködés mindkét fél számára előnyös. Mint részletezte, „az elmúlt időszakban Románia modellé vált más országok számára egyes reformok gyakorlatba ültetése vagy a korrupcióellenes harc tekintetében, és ezeket a gyakorlatokat a Világbank átvette azért, hogy más országokban is terjessze\".
Az államfő egyúttal kiemelte: az elmúlt 25 évben Románia átalakult, és felfele ívelő gazdasági pályára állt. „Románia ma konszolidált demokrácia, stabilitási tényező egy összetett kihívásokkal szembesülő régióban. Hiteles partnerek vagyunk a jogállam, a demokratikus alapjogok és a piacgazdaság megerősítésében\" – vallja Klaus Johannis.
Nagy tervek
Az eseményen felszólalt Dacian Cioloş miniszterelnök is, aki szintén a pozitívumok közé sorolta a korrupcióellenes harcot és az igazságszolgáltatás reformját. Előrelépésként említette továbbá az iskolaelhagyások megelőzésére és a fiatal munkanélküliek megsegítésére tett lépéseket, és elmondta, a kormány a földrajzi régiók közti életszínvonalbeli különbségek felszámolását is megcélozza. Például az újonnan létesített Invest Romania ügynökséggel éppen az a céljuk, hogy a befektetőket a kevésbé vonzó vagy csak kevéssé ismert régiók felé irányítsák. „Ha nem sikerül a gazdasági növekedést munkahelyekre váltanunk, fennáll a veszély, hogy elszalasztjuk ezt a lehetőséget, amelyet az elmúlt évek pozitív gazdasági mutatói kínálnak nekünk\" – fogalmazta meg a kormányfő.
Dacian Cioloş ugyanakkor Románia egyik fontos feladataként nevezte meg a szegénység elleni harcot, a különböző társadalmi rétegek és földrajzi régiók, valamint a városi és falusi lakosság közti életszínvonalbeli különbségek csökkentését. „A Világbank javaslataiból kiindulva koherens, tartós intézkedéscsomagot akartunk kidolgozni. A szegénység visszaszorítását célzó intézkedések terén össze akartuk hangolni az állami és európai alapokból származó közpénzek felhasználását, és össze akartuk kapcsolni az elképzeléseinket a megvalósításokkal\" – összegzett a kormányfő.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!