Románia még mindig gyengén teljesít több tevékenységi területen – jelentette ki tegnap Klaus Johannis államfő, a Románia és a Világbank közötti partnerség 25. évfordulója alkalmából tartott ünnepségen.
2016. november 01., 19:022016. november 01., 19:02
„Túl ennek az évfordulónak a szimbolikus töltetén, el kell ismernünk, hogy számos olyan tevékenységi terület van, ahol Romániának befejezetlen eljárásokkal kell számolnia, és gyengén teljesít. Egész biztos, hogy jobban is érvényesíthettük volna az európai uniós tagságból fakadó előnyöket, jobban kihasználhattuk volna a nemzetközi intézmények, mint például a Világbank által nyújtott segítséget\" – fogalmazta meg Johannis, aki szerint a közigazgatási reform és a pénzügyi gazdálkodás javításának folytatása elengedhetetlen feltétele Románia fenntartható fejlődésének, amely a lakosság életszínvonalának emelkedéséhez vezet.
Románia, a jó példa
„A Világbankkal közösen lebonyolított másik fontos program a szegénység visszaszorítását célozza meg. Csak egy igazságosabb és gazdagabb Románia lehet európai és világszinten erős ország. A hatékonyabb Románia erős oktatásra és jó egészségügyi ellátásra épülhet\" – emelte ki beszédében az államelnök. Leszögezte: a Világbankkal történő együttműködés mindkét fél számára előnyös. Mint részletezte, „az elmúlt időszakban Románia modellé vált más országok számára egyes reformok gyakorlatba ültetése vagy a korrupcióellenes harc tekintetében, és ezeket a gyakorlatokat a Világbank átvette azért, hogy más országokban is terjessze\".
Az államfő egyúttal kiemelte: az elmúlt 25 évben Románia átalakult, és felfele ívelő gazdasági pályára állt. „Románia ma konszolidált demokrácia, stabilitási tényező egy összetett kihívásokkal szembesülő régióban. Hiteles partnerek vagyunk a jogállam, a demokratikus alapjogok és a piacgazdaság megerősítésében\" – vallja Klaus Johannis.
Nagy tervek
Az eseményen felszólalt Dacian Cioloş miniszterelnök is, aki szintén a pozitívumok közé sorolta a korrupcióellenes harcot és az igazságszolgáltatás reformját. Előrelépésként említette továbbá az iskolaelhagyások megelőzésére és a fiatal munkanélküliek megsegítésére tett lépéseket, és elmondta, a kormány a földrajzi régiók közti életszínvonalbeli különbségek felszámolását is megcélozza. Például az újonnan létesített Invest Romania ügynökséggel éppen az a céljuk, hogy a befektetőket a kevésbé vonzó vagy csak kevéssé ismert régiók felé irányítsák. „Ha nem sikerül a gazdasági növekedést munkahelyekre váltanunk, fennáll a veszély, hogy elszalasztjuk ezt a lehetőséget, amelyet az elmúlt évek pozitív gazdasági mutatói kínálnak nekünk\" – fogalmazta meg a kormányfő.
Dacian Cioloş ugyanakkor Románia egyik fontos feladataként nevezte meg a szegénység elleni harcot, a különböző társadalmi rétegek és földrajzi régiók, valamint a városi és falusi lakosság közti életszínvonalbeli különbségek csökkentését. „A Világbank javaslataiból kiindulva koherens, tartós intézkedéscsomagot akartunk kidolgozni. A szegénység visszaszorítását célzó intézkedések terén össze akartuk hangolni az állami és európai alapokból származó közpénzek felhasználását, és össze akartuk kapcsolni az elképzeléseinket a megvalósításokkal\" – összegzett a kormányfő.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!