2011. október 14., 08:112011. október 14., 08:11
A szövetség tagjai közleményükben kifejtették: a politikai osztály döntése nem jogos, megszegi ugyanis Románia alkotmányának egyik alapelvét. „A honatyák nem módosíthatják az igazságszolgáltatási szervek döntéseiben rögzített határidőket a hatalmon lévő politikai pártok pillanatnyi érdekeihez igazodva. Az illetékesek az ország jogállamiságát kérdőjelezik meg. A parlament mint a demokrácia alapintézménye, nem járhat el törvénytelenül” – vélekedett Bogdan Iuliu Hossu, az Alfa Kartell elnöke. A szakszervezet tagjai hatalommal való visszaélésnek tekintik az eljárást, amely szerintük az ország minden közalkalmazottját sérti.
Hangsúlyozták: a PDL, valamint az Országos Szövetség Románia Haladásáért (UNPR) tagjai nem választóik jogait képviselik, hanem saját pártjaik érdekeit tekintik elsődlegesnek. Mircea Duşa, a PSD képviselőházi frakciójának vezetője eközben bejelentette: pártja az alkotmánybíróságon fog keresetet benyújtani az elfogadott törvénytervezet ellen. „A döntés megszegi a munkatörvénykönyv és az alkotmány több előírását, erre Románia főügyésze is felhívta a figyelmünket” – mutatott rá a politikus.
Amint arról lapunkban beszámoltunk, a parlament döntése átütemezte a peres úton visszaszerzett pénzösszegek kifizetését, ezek utolsó részleteit csak 2016-ban kapják meg az érintett közalkalmazottak.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.