Az ily módon befolyt összeg 50 százaléka a helyi önkormányzatok bevételeit gazdagítja, 40 százaléka az államkasszába kerül, a fennmaradó 10 százalék pedig az országos telekkönyvi ügynökséghez.
A hatályos sürgősségi kormányrendelet értelmében 2008-tól a kormány teljes egészében az önkormányzatokra bízza az ingatlan-adásvételből származó adóbevételeket. Ennek értelmében a helyi önkormányzatok az öszszeg 65, a megyei önkormányzatok 10, a telekkönyvi ügynökség pedig 25 százaléka fölött rendelkezhet. A pénzügyi tárca adatai szerint egyébként a helyi önkormányzatok idén 130 millió lejhez jutottak ebből a forrásból.
Az idén hatályba lépett adóügyi jogszabály szerint immár minden értékesített ingatlan után adót kell fizetni. A korábbi gyakorlat szerint ugyanis három évnél hosszabb tulajdonviszony után a tulajdonos mentesült ez alól a kötelezettség alól. Ugyanakkor a három évnél fiatalabb ingatlanok eladásakor az adásvételi összeg 3 százalékát kell befizetni az államkasszába, amennyiben az öszszeg nem haladja meg a 200 000 lejt. Amennyiben az ingatlan ára több mint 200 000 lej, az adó összege 6000 lej, valamint annak az összegnek a 2 százaléka, amennyivel meghaladja a 200 000 lejt. A három évnél régebben épült ingatlanok esetében az adó az adásvétel összegének 2 százaléka, amennyiben nem haladja meg a 200 000 lejt, és 4000 lej, valamint a 200 000 lejt meghaladó összeg 1 százaléka, amennyiben igen.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).