Fotó: Veres Nándor
A Lidl magyarországi láncának egyik boltját irányító üzletvezető havi fizetése elérheti a havi 674 ezer forintot, romániai társa azonban – átszámolva – 200 ezer forinttal kevesebbet keres – írja a Napi.hu gazdasági hírportál, amely a romániai adatokat a Ziarul Financiar gazdasági és pénzügyi napilapból származtatja.
2017. február 25., 21:472017. február 25., 21:47
Mint rámutatnak, a német áruházlánc mindkét országban fizetésemeléseket jelentett be, ennek – amint arról korábban beszámoltunk – egyik fő oka az volt, hogy a korábbi bérekért csak rövid ideig maradtak meg az alkalmazottaik, óriási volt a fluktuáció, ráadásul egy idő után oda jutottak, hogy a kínált fizetésekért nem találtak maguknak munkaerőt.
A béremelés mellett ugyanakkor a jelenleg 5 ezer embernek munkát adó romániai Lidl-lánc terjeszkedést tervez, 10 boltot nyitnak, és további félezer alkalmazottat vesznek fel. A romániai Lidl-egységek üzletvezetőinek fizetése a cikk szerint havi bruttó 7 ezer lejtől indul, plusz kapnak egy szolgálati autót. Ez forintra átszámolva közel 480 ezer forintot jelent. Ezzel szemben a magyarországi Lidl boltok vezetői jóval többet kapnak, havi bruttójuk elérheti a 674 ezer forintot, valamint nekik is jár autó.
A magyar Lidl vezetője, Grósz Jenő még tavaly ősszel beszélt arról, hogyan lehet elérni a 674 ezer forintos bruttót a boltláncnál. A vezérigazgató azt mondta, hogy amikor egy munkavállaló belép a vállalathoz, akkor a munkaszerződés megkötésekor – bizonyos pozícióknál – három évre előre tudja, hogy mennyit fog keresni. Tehát van egy belépési bér, rá egy évre van egy emelés, és rá két évre még egy. Vagyis mindenki előre tudja, mennyivel lesz több egy, illetve két év múlva a bére.
Közölte azt is, hogy a Lidl 164 magyarországi boltjában 173 üzletvezető dolgozik, közülük 44-en keresnek bruttó 674 ezer forintot. Ez úgy jön ki, hogy a bruttó alapbérük 636 ezer forint, arra jön rá a bruttó 37 856 forintnyi cafeteria (8 órásra nettó 8 ezer forint Erzsébet-utalvány és nettó 17 174 forint a Lidl-kártyára), ami összesen bruttó 673 856 forint. Ha valaki legalább három éve a Lidl-nél dolgozik üzletvezetőként, akkor kaphatja meg a havi 674 ezres bruttót.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
A több mint 6 milliárd lejes tartozásának rendezéséig a fejlesztési minisztérium nem fogad új kifizetési kérelmeket az Anghel Saligny közművesítési program és a helyi fejlesztések országos programja (PNDL) keretében – közölte Cseke Attila tárcavezető.
szóljon hozzá!