Fatér Gyula szerint a jelenlegi az egyik legerősebb válság, amelyet valaha tapasztaltunk
Fotó: OTP Bank Románia
Optimisták lehetünk a gazdaság helyreállásával kapcsolatban, de minden az egészségügyi probléma megoldásától függ, attól, hogy sikerül-e megtalálni a vakcinát vagy a megfelelő kezelést – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Fatér Gyula, az OTP Bank Románia vezérigazgatója. Meglátása szerint ugyanakkor majdnem minden fogyasztói szokásunk különböző mértékű átalakuláson megy át, a digitális banki eszközök használatának növekedése pedig kétségtelenül a járvány egyik pozitív hozadéka.
2020. június 08., 15:082020. június 08., 15:08
– Gyanítom, hogy egy évvel ezelőtti kinevezésekor nem ilyen jövőt látott maga előtt, mint amilyen rendkívüli időszakot élünk meg jelenleg minden tekintetben a koronavírus-világjárvány miatt. Hogyan alakult az OTP Bank Románia élete, amióta átvette a kormányrudat? Hogyan szólt bele a dolgok alakulásába a Covid-19?
– Egy évvel ezelőtt természetesen senki nem látta előre a jelenlegi helyzetet, a világjárvány gyorsan és jelentős mértékben alakította át a bankolást. Ugyanakkor az egy évvel ezelőtt meghatározott céljaink nem változtak, az Apollo névre keresztelt fejlesztési stratégiánk alkalmazása bizonyos értelemben talán gyorsított ütemben is folytatódik. 5 százalékos piaci részesedés elérését tűztük ki. A két hónapig tartó korlátozásokat arra használtuk, hogy alkalmazkodjunk az új szociális és egészségügyi előírásokhoz, valamint a bankolással kapcsolatos átalakulásokhoz. Emellett igyekeztünk támogatni is a közösséget, a csíkszeredai, sepsiszentgyörgyi és jászvásári kórházakat is adománnyal segítettük.
Megújítottuk a mikrovállalkozóknak szóló ajánlatainkat, az IMM Invest program keretében félretettünk bizonyos keretet a gazdaság legsebezhetőbb szereplői számára.
– Összességében véve, Ön szerint hogyan hat rövid, illetve hosszú távon a romániai bankszektorra a járvány és az azzal karöltve érkező gazdasági válság?
– A bankszektor állapotának valós elemzése 2021-ben lesz aktuális. Jelenleg a bankok minden szükséges eszközzel rendelkeznek a működésük biztosításához, a válság által súlyosan érintett területek támogatásához, a vállalatok finanszírozásához, valamint a magánszemélyek hitelekkel kapcsolatos terheinek néhány hónapra történő átvállalásához. A Román Nemzeti Bank is gyorsan reagált, megfelelő likviditást tartott fenn a piacon, ugyanakkor enyhített is néhány, bankokra vonatkozó szabályozáson. A következő időszakban gyorsuló piaci konszolidációra számítok, és mivel az OTP Bank erős részvényes, növekedési lehetőséget is látok.
– Milyen várakozásokkal tekint a román gazdaság alakulására? Összejöhet a V alakú fellendülés?
– A jelenlegi egy jelentős válság, az egyik legerősebb, amelyet valaha tapasztaltunk. A gazdasági helyreállás véleményem szerint gyorsabb lehet, mint az egy évtizeddel ezelőtt átélt válságot követően.
Egyelőre párhuzamosan dolgozunk, a gazdaság a közegészségügyi korlátozások és óvintézkedések mellett is próbál működni.
– A román kormány többek között a hiteltörlesztés felfüggesztésének lehetőségével sietett a bajba jutott polgárok és cégek megsegítésére. Az OTP ügyfelei mennyire kívántak élni ezzel a lehetőséggel? Tartanak ugyanakkor attól, hogy a válság miatt nagyon sok hiteles nem fog tudni törleszteni, és a bankok nyakán marad egy sor ingatlan, ahogyan történt a legutóbbi válság idején?
– Az elsők között kínáltuk fel közel két hónappal ezelőtt az ügyfeleinknek azt a megoldást, amellyel május végéig elhalaszthatták a törlesztőrészletek befizetését. Abban a pillanatban egy valós piaci igényre adtunk választ, segítséget kínáltunk fel az ügyfeleinknek annak érdekében, hogy elkerüljük azt a helyzetet, amikor már nem tudják kifizetni a törlesztőrészleteiket. A véglegesítését és a Hivatalos Közlönyben való megjelenését követően alkalmaztuk a sürgősségi kormányrendelet által szabályozott halasztást is. Eddig körülbelül 10 000 ügyfél igényelte ezt a lehetőséget, és törekszünk minden esetben azonosítani a legmegfelelőbb megoldásokat annak érdekében, hogy mindannyian könnyebben tudjuk túljutni ezen az időszakon.
Fotó: Barabás Ákos
– Egyrészt, a vállalatok élhetnek a törlesztés halasztását lehetővé tevő jogszabály nyújtotta lehetőséggel, valamint elérhető az IMM Invest program is, amely a tervekkel rendelkező, magukat újra feltaláló vagy a működésüket az elmúlt időszakban is stabil szinten tartó kis- és közepes vállalkozások forgótőkéjét és beruházásait támogatja. A kormány ugyanakkor bejelentett egy nagyvállalatok támogatását célzó programot is. Ahogyan korábban is említettem, nagy hangsúlyt fektetünk az IMM Invest programban részt vevő mikroügyfeleinkre. Ez azért is fontos, mert a program iránti kereslet országos szinten tízszerese annak, amit a garanciakeret jelenleg elérhetővé tesz. Arra összpontosítunk, hogy azonnal felvegyük a kapcsolatot az igénylővel, az első hitelek máris megkapták a jóváhagyást.
– A járvány miatt kihirdetett szükségállapot kijárási korlátozásokkal járt együtt, amelyek nyomán számos bank bővítette vagy kihangsúlyozta online szolgáltatásainak tárházát. Mennyiben nőtt meg az online tranzakciók száma, értéke? Hogyan látja, a lazítások után megmarad ez a szokás, hogy az emberek egyre több mindent próbálnak a kanapén, laptopjukról intézni?
– Majdnem minden fogyasztói szokásunk különböző mértékű átalakuláson megy át, a digitális banki eszközök használatának növekedése kétségtelenül a járvány egyik pozitív hozadéka. Ez az egész bankszektor érdeme, egyes hitelintézetek, beleértve az OTP Bankot is, szorosabbra fűzték a kommunikációt az ügyfelekkel, jobban elmagyarázták a digitális eszközök használatának módját, ezzel is a biztonsági intézkedések és a távolságtartás szabályainak betartására ösztönöztek.
Az OTP Bank portfóliójában olyan megoldások vannak, mint az Apple Pay, illetve az androidos rendszerekre telepíthető alkalmazás, felgyorsítottuk több digitalizációval kapcsolatos programunkat, és nemrégiben egy chatbotot is szolgálatba állítottunk, amely az Octavian nevet kapta, és segítségével a törlesztés halasztását is igényelhetik az ügyfelek. Az ilyen szolgáltatások fogadtatása nagyon jó az ügyfelek részéről, és egyre inkább élnek is ezekkel a lehetőségekkel. Pontosan ezen a szolgáltatások az igénybevételének mértéke, valamint az online végrehajtott kifizetések növekedése miatt bízunk abban, hogy fokozatosan egyre nagyobb lesz az elfogadásuk.
– Ha már visszatekintettünk az egy évvel ezelőtti helyzetre, akkor tekintsünk előre is. Hol látja az OTP Bank Romániát a jövő nyár elején?
– Az OTP Banknak küldetése van, és követi a jelenlegi feltételekhez igazított stratégiáját. Optimisták lehetünk a gazdaság helyreállásával kapcsolatban, de minden az egészségügyi probléma megoldásától függ, attól, hogy sikerül-e megtalálni a vakcinát vagy a megfelelő kezelést. Addig is, az OTP Banknak vigyáznia kell az ügyfeleire, finanszíroznia kell a gazdaságot és a helyi vállalkozásokat, támogatnia kell a helyi vállalkozók által teremtett hozzáadott értéket és kreativitást. Egy nagyon jól sikerült 2019-es évet követően csak akkor maradhatunk sikeresek, ha segíteni tudjuk az ügyfeleinket: nem létezik erős bank erős ügyfelek nélkül.
Fatér Gyula
Tavaly június 13-a óta az OTP Bank Románia vezérigazgatója. A bankszakmában 27 éves tapasztalattal rendelkező Fatér Gyula 1992 és 2000 között az Europool Befektetési Alapkezelő vezérigazgatója volt. 2000-ben csatlakozott a Budapest Bank csoporthoz a Budapest Alapkezelő vezérigazgatójaként. 2006 és 2009 között nyolc országra kiterjedő regionális feladatot is ellátott megtakarítási és vagyonkezelési vezetőként, 2009-től pedig a Budapest Bank teljes lakossági termékmenedzsmentjének vezetője volt. 2014 után a Budapest Bank lakossági üzletágvezetője volt.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.
Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
szóljon hozzá!