Fotó: Pixabay.com
A külföldön élő román állampolgárok hazaköltözését elősegítő programot indítottak útjára kedden Kolozsváron. Az európai támogatásból induló program lényege, hogy Romániában nyissanak vállalkozást a külhonban dolgozó romániaiak.
2017. október 17., 13:552017. október 17., 13:55
2017. október 17., 14:002017. október 17., 14:00
A külföldön élő román állampolgárok hazaköltözését elősegítő programot indítottak útjára kedden Kolozsváron. Az európai támogatásból induló program lényege, hogy Romániában nyissanak vállalkozást a külhonban dolgozó romániaiak – számolt be az Agerpres.
A projektet lebonyolító vállalatvezetők és szakemberek egyesületének elnöke, Augustin Feneşan egy sajtótájékoztatón elmondta, maximum 40 000 eurós támogatásban részesülhet egy újonnan alapított vállalkozás.
Az elnök szerint minden olyan román állampolgár jelentkezhet a programba, aki bizonyítani tudja, hogy legalább 12 hónapja más országban él, és szeretne Romániában vállalkozást indítani. Egy fontos kitétel, hogy az induló vállalkozás legalább két személy számára biztosítson munkahelyet.
A vállalatoknak városi környezetben kell működniük az ország területén, kivéve Bukarest-Ilfov térségét. A projekt keretében 417 személy számára közvetlen segítséget nyújtanak üzleti tervek kidolgozásában, és ezek közül választják ki az 50 nyertes pályázót.
Az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program keretében finanszírozott Smart-Up Diaspora programot október elején indították el és három éves kifutási ideje van.
Laufer: az emigráltak 70 százaléka hazatelepedne
A külföldön dolgozók 70 százaléka hazatelepedne a következő öt évben, ám ehhez itthon is megfelelő körülményeket kell teremtenünk – nyilatkozta kedden az Agerpres szerint Ilan Laufer üzleti környezetért, kereskedelemért és vállalkozásokért felelős miniszter egy kis-és középvállalkozásokkal kapcsolatos üzleti konferencián.
„Románia demográfiai problémákkal küzd, miközben nagyon sok, négy-ötmillió román állampolgár külföldön él és dolgozik. (...) Egy tanulmány szerint ezek 70 százaléka hazajönne a következő öt évben, 40 százalékuk akár három év alatt is hazatérne” – állítja a miniszter. Véleménye szerint Romániának nagyobb figyelmet kellene szentelnie ennek a problémának és „meg kellene teremtenie ehhez a megfelelő infrastruktúrát”.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
szóljon hozzá!