Fotó: Pixabay.com
A külföldön élő román állampolgárok hazaköltözését elősegítő programot indítottak útjára kedden Kolozsváron. Az európai támogatásból induló program lényege, hogy Romániában nyissanak vállalkozást a külhonban dolgozó romániaiak.
2017. október 17., 13:552017. október 17., 13:55
2017. október 17., 14:002017. október 17., 14:00
A külföldön élő román állampolgárok hazaköltözését elősegítő programot indítottak útjára kedden Kolozsváron. Az európai támogatásból induló program lényege, hogy Romániában nyissanak vállalkozást a külhonban dolgozó romániaiak – számolt be az Agerpres.
A projektet lebonyolító vállalatvezetők és szakemberek egyesületének elnöke, Augustin Feneşan egy sajtótájékoztatón elmondta, maximum 40 000 eurós támogatásban részesülhet egy újonnan alapított vállalkozás.
Az elnök szerint minden olyan román állampolgár jelentkezhet a programba, aki bizonyítani tudja, hogy legalább 12 hónapja más országban él, és szeretne Romániában vállalkozást indítani. Egy fontos kitétel, hogy az induló vállalkozás legalább két személy számára biztosítson munkahelyet.
A vállalatoknak városi környezetben kell működniük az ország területén, kivéve Bukarest-Ilfov térségét. A projekt keretében 417 személy számára közvetlen segítséget nyújtanak üzleti tervek kidolgozásában, és ezek közül választják ki az 50 nyertes pályázót.
Az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program keretében finanszírozott Smart-Up Diaspora programot október elején indították el és három éves kifutási ideje van.
Laufer: az emigráltak 70 százaléka hazatelepedne
A külföldön dolgozók 70 százaléka hazatelepedne a következő öt évben, ám ehhez itthon is megfelelő körülményeket kell teremtenünk – nyilatkozta kedden az Agerpres szerint Ilan Laufer üzleti környezetért, kereskedelemért és vállalkozásokért felelős miniszter egy kis-és középvállalkozásokkal kapcsolatos üzleti konferencián.
„Románia demográfiai problémákkal küzd, miközben nagyon sok, négy-ötmillió román állampolgár külföldön él és dolgozik. (...) Egy tanulmány szerint ezek 70 százaléka hazajönne a következő öt évben, 40 százalékuk akár három év alatt is hazatérne” – állítja a miniszter. Véleménye szerint Romániának nagyobb figyelmet kellene szentelnie ennek a problémának és „meg kellene teremtenie ehhez a megfelelő infrastruktúrát”.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
szóljon hozzá!