Megfúrva. Nem rendezi a számlát az állam a szerelőcégekkel szemben
Fotó: Pixabay.com
Egy vállalkozás kész beperelni a Környezetvédelmi Alapot, amiért a román állam nem fizet a cégeknek a napelemes áramtermelő rendszerek háztartási telepítését ösztönző Zöldház programban.
2024. április 11., 21:112024. április 11., 21:11
Mint ismeretes, az immár több kiadást megélt, jelenleg a 2023-as kiírás kivitelezési szakaszában lévő program keretében fejenként 20 ezer lejes támogatást adnak a – legkevesebb 2000 lejes önrészt biztosító – háztulajdonosoknak on-grid, azaz az országos hálózatra csatlakoztatott napelemrendszer megvásárlása, beüzemelése esetén. Csakhogy ezt a pénzt csupán a szerelés után kapják meg a Környezetvédelmi Alap (AFM) által lebonyolított programban részt vevő cégek.
Az Adrem nevű szerelőcég még a 2021-es kiírás után is csak a beígért összeg töredékét kapta meg az államtól, pedig a telepítéseket már csaknem egy éve befejezte. „A Zöldház program nem rosszul, hanem nagyon rosszul működik. A hírhedt buktatókon túl, melyek óhatatlanul felmerülnek egy új program keretében, és egy részüket kijavították, például nekünk – és nem vagyunk az egyedüliek – 7 millió lejt kell kapnunk az összesen 8 millióból” – panaszolta az Economica.net portálnak Corneliu Bodea cégvezető.
Hozzátette: 2022 végén kezdték a szereléseket és 2023 közepén fejezték be. Utána három-négy hónapot tartott a szükséges iratok benyújtása az AFM-hez, ami után beléptek a „zavarosba”. Elmondása szerint itt már nincsenek határidők, az sem tiszta, hogyan kell kinéznie egy benyújtott iratcsomónak. Az AFM egyik munkatársa további papírokat kér, amelyekről sehol nem volt szó, a másik elengedi ugyanazt a dossziét.
Hat hónappal azután, hogy minden rendben találtak a hatóságnál, csupán egymillió lejt utaltak át a nyolcból, amit rendkívül igazságtalannak tart a vállalkozó, ezért kész pert indítani az AFM ellen. Főleg annak tudatában, hogy az övéknél súlyosabb esetekről is tud, ugyanis nekik csak üzleti forgalmuk 2-3 százaléka származik a Zöldház programból, viszont másoké 50 százalék fölötti. Olyan cégekről is tud, amelyek fizetésképtelenné váltak már a késlekedések miatt.
Mint ismeretes, a 2023-as, jelenleg is zajló kiírásban nem először fordulna elő, hogy bírósági ügy lesz a Zöldházból. A programot szeptember 26-án a nagyváradi ítélőtábla döntése nyomán felfüggesztették, miután egy napelemeket forgalmazó nagyváradi vállalkozás bepanaszolta a Környezetvédelmi Alapot, amiért – állítása szerint jogtalanul – kizárták a program lebonyolításából. A környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére a peres felek novemberben tárgyalóasztalhoz ültek, és a Dhelectric System Kft. beleegyezett keresete visszavonásába, ha az AFM újabb pályázatot hirdet a szerelőcégeknek a program lebonyolításában való részvételre.
Amikor a Környezetvédelmi Alap eleget tett ennek a kérésnek, a Dhelectric System a legfelsőbb bíróságnak és a nagyváradi ítélőtáblának is jelezte, hogy visszavonja a keresetét. A hercehurca azonban több hónapos késést eredményezett a lebonyolítás ütemtervében.
Újra elérhetővé válik kedden 10 órakor a fotovoltaikus rendszerek telepítését támogató Zöldház program online alkalmazása.
Romániában a termelő-fogyasztók (prosumer) által beüzemelt napelemrendszerek névleges teljesítménye nagyságrendileg már elérte az 1400 megawattot, ez megfelel a cernavodai atomerőmű két blokkja együttes teljesítményének – derül ki az ANRE jelentéséből.
Minden bizonnyal visszaállítják a kifogásolt határértéket, így az áramszolgáltatóknak semmilyen okuk nem lesz arra, hogy a napelemeseket segítő új törvényre hivatkozva általános áremelést eszközöljenek – jelentette ki a Krónikának Antal Lóránt.
Az Electrica Furnizare, Románia egyik legnagyobb áramszolgáltatója megállapította a jelenleg érvényes ársapka megszűnése, vagyis jelen állás szerint 2025. április 1-je után érvényes árait azon ügyfelei számára, akiknek szerződése az év végén jár le.
A szeptember végi 5,44 százalékról október végére 6,19 százalékra nőtt a GDP-arányos költségvetési hiány Romániában – jelentette be kedden a pénzügyminisztérium.
Három nappal az előző drágítás után kedden újra megemelte az üzemanyagok árát a romániai piacvezető, a Petrom. És ez már a sokadik áremelés volt ebben a hónapban.
A nem kormányzati ügyfeleknek nyújtott banki hitelek egyenlege 2024 októberében 0,7 százalékkal 416,063 milliárd lejre nőtt idén szeptemberhez képest – közölte kedden a Román Nemzeti Bank (BNR).
Az EU szociális védelmi kiadása 2023-ban elérte a 4,583 milliárd eurót, ami 6,1 százalékos növekedést jelent 2022-hez képest. Románia a tagállamok egyike, ahol a szociális védelemre fordított kiadások növekedése jelentősen meghaladja az uniós átlagot.
Rendszeressé vált Magyarországon a romániai körülményekkel – bérekkel, nyugdíjakkal, életszínvonallal – való összehasonlítgatás, amelynek során kormánypárti politikusok előszeretettel küldözgetik ellenzéki társaikat a határ túloldalára.
A Bukaresti Értéktőzsde mínuszban nyitotta a hétfői kereskedést, az összes index esett, miután az elnökválasztás első fordulójának eredményei alapján, hatalmas meglepetésre az oroszbarátként számontartott Călin Georgescu került az első helyre.
A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.
Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.
Az év első tíz hónapjában 162 502 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük több mint 82 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.
szóljon hozzá!