Megfúrva. Nem rendezi a számlát az állam a szerelőcégekkel szemben
Fotó: Pixabay.com
Egy vállalkozás kész beperelni a Környezetvédelmi Alapot, amiért a román állam nem fizet a cégeknek a napelemes áramtermelő rendszerek háztartási telepítését ösztönző Zöldház programban.
2024. április 11., 21:112024. április 11., 21:11
Mint ismeretes, az immár több kiadást megélt, jelenleg a 2023-as kiírás kivitelezési szakaszában lévő program keretében fejenként 20 ezer lejes támogatást adnak a – legkevesebb 2000 lejes önrészt biztosító – háztulajdonosoknak on-grid, azaz az országos hálózatra csatlakoztatott napelemrendszer megvásárlása, beüzemelése esetén. Csakhogy ezt a pénzt csupán a szerelés után kapják meg a Környezetvédelmi Alap (AFM) által lebonyolított programban részt vevő cégek.
Az Adrem nevű szerelőcég még a 2021-es kiírás után is csak a beígért összeg töredékét kapta meg az államtól, pedig a telepítéseket már csaknem egy éve befejezte. „A Zöldház program nem rosszul, hanem nagyon rosszul működik. A hírhedt buktatókon túl, melyek óhatatlanul felmerülnek egy új program keretében, és egy részüket kijavították, például nekünk – és nem vagyunk az egyedüliek – 7 millió lejt kell kapnunk az összesen 8 millióból” – panaszolta az Economica.net portálnak Corneliu Bodea cégvezető.
Hozzátette: 2022 végén kezdték a szereléseket és 2023 közepén fejezték be. Utána három-négy hónapot tartott a szükséges iratok benyújtása az AFM-hez, ami után beléptek a „zavarosba”. Elmondása szerint itt már nincsenek határidők, az sem tiszta, hogyan kell kinéznie egy benyújtott iratcsomónak. Az AFM egyik munkatársa további papírokat kér, amelyekről sehol nem volt szó, a másik elengedi ugyanazt a dossziét.
Hat hónappal azután, hogy minden rendben találtak a hatóságnál, csupán egymillió lejt utaltak át a nyolcból, amit rendkívül igazságtalannak tart a vállalkozó, ezért kész pert indítani az AFM ellen. Főleg annak tudatában, hogy az övéknél súlyosabb esetekről is tud, ugyanis nekik csak üzleti forgalmuk 2-3 százaléka származik a Zöldház programból, viszont másoké 50 százalék fölötti. Olyan cégekről is tud, amelyek fizetésképtelenné váltak már a késlekedések miatt.
Mint ismeretes, a 2023-as, jelenleg is zajló kiírásban nem először fordulna elő, hogy bírósági ügy lesz a Zöldházból. A programot szeptember 26-án a nagyváradi ítélőtábla döntése nyomán felfüggesztették, miután egy napelemeket forgalmazó nagyváradi vállalkozás bepanaszolta a Környezetvédelmi Alapot, amiért – állítása szerint jogtalanul – kizárták a program lebonyolításából. A környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére a peres felek novemberben tárgyalóasztalhoz ültek, és a Dhelectric System Kft. beleegyezett keresete visszavonásába, ha az AFM újabb pályázatot hirdet a szerelőcégeknek a program lebonyolításában való részvételre.
Amikor a Környezetvédelmi Alap eleget tett ennek a kérésnek, a Dhelectric System a legfelsőbb bíróságnak és a nagyváradi ítélőtáblának is jelezte, hogy visszavonja a keresetét. A hercehurca azonban több hónapos késést eredményezett a lebonyolítás ütemtervében.
Újra elérhetővé válik kedden 10 órakor a fotovoltaikus rendszerek telepítését támogató Zöldház program online alkalmazása.
Romániában a termelő-fogyasztók (prosumer) által beüzemelt napelemrendszerek névleges teljesítménye nagyságrendileg már elérte az 1400 megawattot, ez megfelel a cernavodai atomerőmű két blokkja együttes teljesítményének – derül ki az ANRE jelentéséből.
Minden bizonnyal visszaállítják a kifogásolt határértéket, így az áramszolgáltatóknak semmilyen okuk nem lesz arra, hogy a napelemeseket segítő új törvényre hivatkozva általános áremelést eszközöljenek – jelentette ki a Krónikának Antal Lóránt.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
szóljon hozzá!