Fotó: Haáz Vince
A marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinát vezetősége szerdán bejelentette, ideiglenesen felfüggeszti működését a földgáz árának jelentős növekedése miatt.
2022. június 22., 17:082022. június 22., 17:08
2022. június 22., 17:152022. június 22., 17:15
Mint ismeretes, Románia legnagyobb műtrágyaüzeme hasonlóképpen járt el az elmúlt télen, majd négy hónapnyi leállás után április végén újrakezdte a termelést. Azonban nem sokáig megy a munka: csütörtökön leállítják az ammóniagyártást, amelyet többek között földgázból állítanak elő, és amely a műtrágya nélkülözhetetlen alkotóeleme.
Négy hónap elteltével újra üzembe helyezi berendezéseit az Azomureș vegyipari kombinát Marosvásárhelyen, amely decemberben állította le ideiglenesen a termelést az egekbe szökött gáz- és villamosenergia-árak miatt.
A vegyipari üzem közleménye szerint
Eközben a kereslet visszaesése miatt – a mezőgazdasági idény jelenleg a betakarításnál tart – csökkent a műtrágya ára. „Ilyen körülmények között egyértelmű, hogy a műtrágyagyártás gazdaságilag fenntarthatatlan. Ezért az Azomureș úgy döntött, ideiglenesen felfüggeszti az ammónia-előállítást június 23-ától kezdődően. A műtrágyagyártás addig folytatódik, amíg a felhalmozott készlet tart” – olvasható a vállalat közleményében.
Ebben jelzik, hogy más európai üzemek is hasonló döntést hoztak. „Súlyos dolgok történnek a földgáz piacán. Folytatjuk a párbeszédet Románia kormányával, hogy lehívhassuk az Európai Unió által felkínált támogatást, amellyel más országokban már éltek a műtrágyagyártók. Románia még nem teremtette meg az alkalmazási lehetőséget, pedig megvan az európai jogszabálykeret. Tudjuk, hogy nehéz lesz biztosítanunk a szükséges műtrágyamennyiséget, ha nyáron nem termelünk, ezért minél hamarabb élni kell az uniós segítséggel” – nyilatkozta Harri Kiiski, az Azomureș vezérigazgatója.
Jelezte: az üzemben megszokott körülmények között folytatódik a munka ott, ahol szükséges; jelenleg nem számolnak azzal, hogy kényszerszabadságra küldjék az alkalmazottakat, de fennáll a lehetősége, ha elhúzódik a jelenlegi helyzet.
Fotó: Haáz Vince
Mint ismeretes,
Lapunkban már beszámoltunk róla, hogy a műtrágya árának az utóbbi hat hónapokban történt, 300–400 százalékos emelkedése nehéz helyzet elé állította a romániai gazdákat.
Csalódniuk kellett azoknak, akik arra vártak, hogy a február 2-i kormányülésen az idei esztendőre meghirdetett agrártámogatások rendjén műtrágyavásárlásra is jut pénz. Marad minden a régiben.
A marosvásárhelyi üzem különben egészen pontosan arra alapozva remél román állami támogatást, hogy az Európai Bizottság márciusban ideiglenes válságkeretet fogadott el, hogy lehetővé tegye a tagállamok számára az állami támogatási szabályok keretében előirányzott rugalmasságot a gazdaságnak az Ukrajna elleni orosz agresszió miatt szükséges támogatására. Az intézkedés nyomán a tagállamok legfeljebb 25 millió euró összegű támogatást nyújthatnak a nagy energiaigényű vállalkozásoknak, és legfeljebb 50 millió eurót a meghatározott ágazatokban – például az alumínium- és egyéb fém-, üvegrost-, cellulóz-, műtrágya- vagy hidrogéngyártásban, valamint számos vegyi alapanyag gyártása területén – működő vállalkozásoknak. Az ideiglenes válságkeret december 31-ig lesz hatályban.
2025 januárjában tíz uniós tagországban 1000 euró alatt volt az országos minimálbér – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön kiadott közleményében üdvözölte Donald Trump amerikai elnök bejelentését a kölcsönös vámok felfüggesztéséről, és azt mondta: ez fontos lépés a globális gazdaság stabilizálása felé.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.
A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán bejelentette, hogy idén is folytatódik az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási program.
A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az idei év első két hónapjában 5,62 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 35,1 százalékkal nagyobb, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Terv szerint halad Románia OECD-csatlakozásának folyamata, mivel a 25-ből már 13 bizottságban lezárta a tárgyalásokat, legutóbb a vállalatirányítási bizottságban – számolt be szerdán a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő.
szóljon hozzá!