Fotó: Haáz Vince
Négy hónap elteltével újra üzembe helyezi berendezéseit az Azomureș vegyipari kombinát Marosvásárhelyen, amely decemberben állította le ideiglenesen a termelést az egekbe szökött gáz- és villamosenergia-árak miatt.
2022. április 26., 14:322022. április 26., 14:32
2022. április 26., 15:332022. április 26., 15:33
Harri Kiiski, Románia legnagyobb műtrágyaüzemének igazgatója kedden jelentette be, hogy a vállalat újraindítja berendezéseit, május elején pedig ismét nekilát a műtrágya előállításának a Maros-parti megyeszékhelyen. Közleményében a svájci tulajdonban lévő Azomureș illetékese kitért arra, hogy az orosz–ukrán háború miatt az európai energiapiac az előzmények nélküli áraktól elérkezett a „teljes válságig”. Megemlítette, hogy miközben decemberben 90-120 euró között mozgott a földgáz megawattóránkénti ára az európai tőzsdéken, márciusban már elérte a 345 euró/megawattórát az energiahordozó referenciaára.
Ennek nyomán Lengyelország 836 millió, Németország pedig 20 milliárd eurós finanszírozást különített el a belföldi műtrágyagyártás biztosítása érdekében. „Románia kormánya még nem szögezett le semmit konkrétan, ám az energiaügyi, a gazdasági és a mezőgazdasági minisztériumok konzultációt folytatnak a nagy ipari fogyasztók képviselőivel – mint például az Azomureș – egy uniós típusú segélycsomag kidolgozásán” – jelentette ki a marosvásárhelyi vegyipari kombinát vezérigazgatója.
Harri Kiiski közölte, az üzem részlegesen, csökkentett kapacitással indítja újra a termelést, a földgázbeszerzés ugyanis továbbra is nehézkes marad, ennek következtében még a várt bukaresti kormányzati támogatás ellenére is magas lesz a műtrágya ára. Az Azomureș egyébként Románia egyik legnagyobb gázfogyasztója, az üzem használja el az éves román gázfogyasztás 10 százalékát, ugyanakkor normális paraméterek között 1,6 millió tonna műtrágyát állít elő évente, ennek 75 százalékát a romániai farmoknak értékesíti. Lapunkban már beszámoltunk róla, hogy a műtrágya árának az utóbbi hat hónapokban történt, 300–400 százalékos emelkedése nehéz helyzet elé állította a romániai gazdákat.
Ideiglenesen leállította a termelést Románia legnagyobb műtrágyaüzeme, a Marosvásárhely határában levő Azomureș a magas gáz- és villamosenergia-árak miatt – közölte hétfőn a vállalat.
A marosvásárhelyi üzem különben egészen pontosan arra alapozva remél román állami támogatást, hogy az Európai Bizottság márciusban ideiglenes válságkeretet fogadott el, hogy lehetővé tegye a tagállamok számára az állami támogatási szabályok keretében előirányzott rugalmasságot a gazdaságnak az Ukrajna elleni orosz agresszió miatt szükséges támogatására. Az intézkedés nyomán a tagállamok legfeljebb 25 millió euró összegű támogatást nyújthatnak a nagy energiaigényű vállalkozásoknak, és legfeljebb 50 millió eurót a meghatározott ágazatokban – például az alumínium- és egyéb fém-, üvegrost-, cellulóz-, műtrágya- vagy hidrogéngyártásban, valamint számos vegyi alapanyag gyártása területén – működő vállalkozásoknak. Az ideiglenes válságkeret december 31-ig lesz hatályban.
Csalódniuk kellett azoknak, akik arra vártak, hogy a február 2-i kormányülésen az idei esztendőre meghirdetett agrártámogatások rendjén műtrágyavásárlásra is jut pénz. Marad minden a régiben.
Az aradi magyar oktatás háttérintézményeként működő Alma Mater Alapítvány a diákság és a tanintézmény támogatása mellett idén is folytatja a közösségi programok szervezését, melyek az aradi magyarság egészéhez szólnak.
Az évszázad fagykáraként éli meg sok partiumi gazda az elmúlt egy hét éjszakai fagyhullámát, ami tönkretette az idei barack- és cseresznyetermést, de súlyosan károsította a szilva, alma, körte és egyéb gyümölcsfaj termését is.
A raklapokon vagy egyenesen a földön őrzött növényvédő szereket Barza (Bârsa) községben, egy cég telephelyén találták.
Egy nap alatt 115 ezer lejre bírságoltak meg gyorshajtókat a Bihar megyei rendőr-főkapitányság egyenruhásai. A Speedmarathon nevű európai rendőrségi akció egész héten folytatódik.
Meghosszabbította csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a Románia nagy részére kiterjedő, rossz időre figyelmeztető narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat.
A barnamedvék száma Romániában jelenleg 10 419 és 12 770 közé tehető, miközben az optimális egyedszám 4000 lenne – nyilatkozta csütörtökön Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
Hivatali visszaélés miatt vádat emelt az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) Székelyudvarhely korábbi polgármestere, Gálfi Árpád ellen – közölte csütörtökön a vádhatóság.
Aláírták a Szilágynagyfalu–Vaskapu-sztrádaszakasz kivitelezési szerződését, amivel lezárult az észak-erdélyi autópálya közbeszerzési eljárása.
A férfit maffiamódszerekkel végezték ki 2021 májusában: bombát szereltek az autójába, és a robbantásban életét vesztette, gépkocsija megsemmisült.
Kitettek magukért Erdély rajongói Románia legrangosabb turisztikai megmérettetésén: bár az Év úti célja verseny idei fődíját a Duna-delta vitte el, egy kivétellel minden kategóriában erdélyi célpont, köztük több magyar kötődésű település lett az első.
szóljon hozzá!