Csillagászati árak. Ma már a magyarországi műtrágya is megfizethetetlen az erdélyi gazdák számára
Fotó: Makkay József
Csalódniuk kellett azoknak, akik arra vártak, hogy a február 2-i kormányülésen az idei esztendőre meghirdetett agrártámogatások rendjén műtrágyavásárlásra is jut pénz. Marad minden a régiben: a kormányülésen a gazdáknak szánt gázolaj literenkénti 1,63 lejes dotációjáról, és a zöldségtermesztőknek nyújtott „de minimis” támogatás idei folytatásáról döntött a kabinet.
2022. február 05., 16:422022. február 05., 16:42
A műtrágya árának az utóbbi hat hónapban történt, 300–400 százalékos emelkedése nehéz helyzet elé állítja a hazai gazdákat. A mezőgazdasági minisztériumban tavaly decemberben bizottságot hoztak létre a műtrágyaválság kezelésére, mostanra azonban kiderült, hogy sem a bukaresti képviselőház mezőgazdasági szakbizottságában, sem a szakminisztériumban nem körvonalazódik hatékony és gyors megoldás.
Könczei Csaba háromszéki RMDSZ-es parlamenti képviselő a Krónika érdeklődésére elmondta, a mezőgazdasági minisztérium nem mondott le a műtrágyaár-támogatásról, de akkora összegről van szó, amit az idei költségvetésből nem tudnak fedezni.
A háromszéki mezőgazdasági szakember szerint a gazdák egy része ősszel már beszerezte a tavaszra szükséges műtrágyamennyiséget, így az idei esztendő nem fog túl nagy megrázkódtatást jelenteni. Ugyanakkor azzal is számolni kell, hogy az Azomureș gyár a tervek szerint valamikor márciusban újraindítja a termelését, tehát nem lesz túl nagy kiesés a hazai műtrágyagyártásban.
„Az eddigi elképzelések szerint a műtrágyaár-támogatás a gázolajár-támogatáshoz hasonlóan működik: a gazdák által megvásárolt műtrágyamennyiség árának egy részét állami forrásból térítik vissza. Egy másik elképzelés szerint a mezőgazdasági termelők műtrágyakuponokat fognak kapni, és az értékpapírokat vásárláskor tudják beváltani a kereskedőknél” – fogalmazott lapunknak az RMDSZ-politikus. Könczei Csaba azonban hangsúlyozta, ezekből az elképzelésekből csak akkor lesz kormányrendelet, ha elő tudják teremteni a támogatáshoz szükséges pénzügyi forrásokat.
Fotó: Makkay József
Ovidiu Maior, az Azomureș kombinát szóvivője január végén azt nyilatkozta a román sajtónak, hogy a gyár havi 140 ezer tonnás termeléskiesését külföldről nehéz lesz pótolni, mivel
A Bloomberg hírügynökség számításai szerint az európai műtrágyaárak tovább fognak emelkedni. A nitrogénalapú műtrágyák gyártásához szükséges ammónium-nitrát tonnánkénti 900 dollár fölötti ára rekordösszeg. A földgáz árának négy-ötszörös emelkedése miatt sorra leálltak az európai műtrágyagyárak. A két legnagyobb vegyipari vállalat, a német BASF-csoport és a norvég Yara International ASA is idén januárban átmeneti időszakra beszüntette termelését. Szakemberek szerint
Fodor István Szatmár megyei falugazdász szerint az idei terméseredményeken meg fog látszani a tavaszi műtrágyázás elmaradása. A magas ár miatt a termelők egy része eleve nem tud mesterséges termésfokozót vásárolni, aki viszont megvásárolja és a szokásos mennyiségben juttatja ki a műtrágyát a termőföldekre, ebben az esetben a végtermék árában fog megjelenni a hatalmas áremelkedés. A mezőgazdasági szakember szerint
a fogyasztónak kell majd megfizetnie az élelmiszerek árában megmutatkozó nagy áremelkedéseket.
Háromszorosára emelkedett novemberben a műtrágya ára, a mezőgazdasági termelők szerint ekkora többletköltséget nem lehet beépíteni a termények árába.
2025 januárjában tíz uniós tagországban 1000 euró alatt volt az országos minimálbér – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön kiadott közleményében üdvözölte Donald Trump amerikai elnök bejelentését a kölcsönös vámok felfüggesztéséről, és azt mondta: ez fontos lépés a globális gazdaság stabilizálása felé.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.
A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán bejelentette, hogy idén is folytatódik az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási program.
A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az idei év első két hónapjában 5,62 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 35,1 százalékkal nagyobb, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Terv szerint halad Románia OECD-csatlakozásának folyamata, mivel a 25-ből már 13 bizottságban lezárta a tárgyalásokat, legutóbb a vállalatirányítási bizottságban – számolt be szerdán a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő.
szóljon hozzá!