Virgil Popescu gazdasági miniszter
Fotó: Gov.ro
Virgil Popescu gazdasági és energiaügyi miniszter szerint a romániai gázszolgáltatók visszaélnek domináns piaci helyzetükkel és ismét felszólította őket, hogy a lakossági fogyasztói árat 15-20 százalékkal csökkentsék a júliusi árliberalizáció után.
2020. június 24., 18:582020. június 24., 18:58
2021. szeptember 10., 12:312021. szeptember 10., 12:31
Mint ismeretes, Romániában július 1-jétől fogják liberalizálni a lakossági gáz árát, amelyet eddig az országos energiaár-szabályozó hatóság szabott meg a kormány döntései alapján. Virgil Popescu már többször élesen bírálta a lakosságot ellátó két nagy szolgáltatót, a német E-ON-t és a francia Engie-t, amelyek a július utáni időszakra is ugyanolyan áron kínálják a gázt, mint az árszabályozás feloldása előtt.
„Egyes szolgáltatók visszaélnek a domináns piaci helyzetükkel, és nem csökkentik a végső fogyasztói árat olyan körülmények között, hogy a gáz nagykereskedelmi ára a szabad piacon alacsonyabb a június végéig hatályos romániai szabályozott árnál” – idézte az MTI a minisztert. Popescu hozzátette: kiábrándítónak tartja egyes szolgáltatók magatartását. A tárcavezető kilátásba helyezte, hogy az állam ismét közbelép a versenytanács, az energiaár-szabályozó hatóság és a kormány révén, ha a szolgáltatók a későbbiekben, például augusztus 1-től sem kínálnak olcsóbban gázt a fogyasztóknak.
Az E-ON egy kedden kiadott közleményben jelentette be, hogy nem tud alacsonyabb áron gázhoz jutni, ezért nem tartja indokoltnak a miniszter által követelt árcsökkentést. A hazai lakossági gázpiacot 90 százalékban uralja a francia és a német vállalat, körülbelül fele-fele arányban. Az ipari fogyasztók az energiahordozót már 2014 végétől szabad piaci feltételek mellett kapják. Romániában több mint 30 gázszolgáltató működik a piacon.
Az INSCOP közvélemény-kutató intézet egy szerdán közzétett felmérése szerint a romániai lakosság alig fele tud arról, hogy július 1-től megszűnik a lakossági gáz árának szabályozása.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!