Fotó: Pixabay.com
A romániai vállalkozóknak valós gondokat okozott a koronavírus-járvány, és nem szabad őket magukra hagyni – jelentette ki kedd délutáni sajtónyilatkozatában Klaus Iohannis államfő, miután a Cotroceni-palotában találkozott az üzleti szféra képviselőivel.
2020. május 05., 17:302020. május 05., 17:30
Kiemelte: ő maga még a szükségállapot kihirdetése előtt szorgalmazta, hogy a kormány szintjén alakuljon meg egy munkacsoport, a munkálatokban pedig a vállalkozók is aktívan vegyenek részt.
Elmondása szerint az elkövetkező időszakban az illetékesek minden erőfeszítésükkel azon lesznek, hogy fokozatosan megnyissák a gazdaság valamennyi ágazatát. „Azonosítjuk azokat az intézkedéseket, amelyekre szükség van, hogy a lazítás biztonságos körülmények között történjen. Sajnos a veszély nem múlt el, és nincsenek olyan adatok, amelyek arra utalnának, hogy a vírus magától eltűnne” – fogalmazott Románia elnöke. Jelezte:
Ami a kényszerszabadságra küldött alkalmazottak bértámogatását illeti, azt mondta, ezt még fenntartják, és új intézkedéseket vezetnek be „rugalmas munkára”. Ludovic Orban kormányfő előző esti nyilatkozatához hasonlóan
„A kormány megállapodott az Európai Bizottsággal, hogy minden vissza nem térítendő európai uniós alapot lehessen átirányítani a vállalatokhoz és a nagy infrastrukturális beruházásokhoz. Alapvető cél az állami beruházások serkentése minden téren, az energetikától a közlekedésen át az egészségügyig. Románia újjáépítését célzó tervről beszélünk” – jelentette ki Iohannis. Kitért arra is, hogy folytatódik a közigazgatás korszerűsítése s digitalizációja. „Románia jól jön ki ebből a válságból” – szögezte le a román államfő.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!