Fotó: Presidency.ro
Nem fog fázni és nem marad villanyáram nélkül a télen a romániai lakosság – jelentette ki kedden New Yorkban Klaus Iohannis államfő, aki szerint ugyanakkor a jelenlegi helyzetben helyénvaló és egyben a szolidaritás jele a takarékosság.
2022. szeptember 21., 08:032022. szeptember 21., 08:03
2022. szeptember 21., 09:512022. szeptember 21., 09:51
„Úgy hiszem, nyilvánvaló, hogy válságos időkben takarékoskodni kell. (…) A dolgok elég egyszerűek, el kell kerülnünk az energiapazarlást” – fogalmazott a román államfő a News.ro hírügynökség szerint.
Arra a kérdésre, hogy ő maga hogyan készül takarékoskodni, közölte:
„Nem akarjuk és nem fog előfordulni, hogy a romániai lakosságnak hidegben kelljen ülnie, és nem is lesz lekapcsolva a villanyáram, ahogyan állítják. De természetes, helyénvaló, jó, etikus, a szolidaritás jele, hogy észszerű megtakarításokat eszközölünk, ahol tudunk” – szögezte le Klaus Iohannis.
Ami az idei telet illeti, a legsötétebb forgatókönyvre is fel kell készülni – kongatta meg a vészharangot egy hétfő esti interjúban Nagy-Bege Zoltán. Marcel Ciolacu sokkal derűlátóbb, és azt ígéri, nem fogják azt kérni, hogy kapcsoljuk le a villanyt.
„Az ésszerű életvitelnek semmi köze energiafelhasználás korlátozásához vagy az élelmiszeradagok bevezetéséhez. Nem pazarolunk. Ez a helyes megoldás. Ez a közintézményekre is vonatkozik. Egy közintézményben nagyon könnyű lekapcsolni az összes lámpát éjszakára, amikor senki sem dolgozik. Mint ahogy az is lehetséges, hogy télen az irodákban ne 27 fok legyen, hanem 21 vagy 22 fok” – emelte ki Iohannis.
Nehéz tél elé nézünk, amelyre bölcsen és felelősen kell készülnünk – jelentette ki Nicolae Ciucă miniszterelnök vasárnap Cebén (Ţebea), ahol részt vett az Avram Iancu halálának százötvenedik évfordulója alkalmából szervezett megemlékezésen.
Az ENSZ közgyűlésén résztvevő államfő újságírói kérdésre elmondta, a kormánynak nagyon keményen kell dolgoznia azon, hogy a romániai polgárok számára megfizethető szinten tartsa az árakat.
Nem lesz élelmiszerválság Romániában, nem lesz szükség az élelmiszeradagok bevezetésére, de a kormánynak nagyon keményen kell dolgoznia azon, hogy az árakat olyan szinten tartsa, amelyet a romániai lakosság megengedhet magának” – szögezte le.
Klaus Iohannis ugyanakkor kedden az ENSZ közgyűlésén kijelentette, hogy napjaink kihívásai – például az éghajlatváltozás és a biológiai sokféleség csökkenése, az energiaellátás bizonytalansága, az élelmiszerhez és az oktatáshoz való hozzáférés hiánya, valamint a társadalmi egyenlőtlenségek – egyre súlyosabbá válnak, és válaszokat igényelnek. Beszédében az államfő kifejtette, hogy
Hangsúlyozta, hogy az energiabiztonság megteremtése szorosan kapcsolódik a rugalmas és klímasemleges gazdaságokat célzó zöld átmenethez. Szerinte az éghajlatváltozás, valamint a béke és a biztonság közötti kapcsolatnak nagyobb hangsúlyt kell kapnia az ENSZ-ben, többek között a Biztonsági Tanács szintjén is.
Iohannis elmondta, hogy az erőfeszítések ellenére az éghajlatváltozás, a környezetszennyezés és a biológiai sokféleség csökkenése okozta hármas válságot nem sikerült leküzdeni. Emlékeztetett arra, hogy két hónap múlva Egyiptomban tartják a COP27 elnevezésű klímakonferenciát, ahol a már bejelentett döntések mellett további kötelezettségvállalásokra lesz szükség a karbonsemlegesség elérése érdekében.
– idézte a román államfőt az Agerpres hírügynökség.
Klaus Iohannis kitért arra is, hogy elfogadhatatlan az élelmiszerekhez való hozzáférés fegyverként való felhasználása és az élelmiszerekhez való hozzáférés globális korlátozása. Emlékeztetett arra, hogy Románia „felelősségteljesen cselekedve” megkönnyítette több mint 4 millió tonna ukrán gabona kivitelét. Ez a mennyiség a háború kezdete óta a dunai és fekete-tengeri kikötőkön keresztül exportált ukrán gabona 60 százalékát jelenti.
A Klaus Iohannis által vezetett román küldöttség kedden és szerdán vesz részt az ENSZ 77-ik közgyűlésén New Yorkban. A delegáció tagja többek között Bogdan Aurescu külügyminiszter és a washingtoni román nagykövet, Andrei Muraru is.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
szóljon hozzá!