Fotó: Rompres
2008. február 08., 00:002008. február 08., 00:00
Isărescu elmondta: az első negyedév végén várhatóan 8 százalékos inflációval kell számolnia Romániának, de ezt követően a fogyasztói árak csökkenő tendenciát mutatnak, ami a második félévben is folytatódni fog. A kormányzó ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy az infláció mértékének csökkenése nagyban függ attól, hogy a 2008-as év milyen lesz a mezőgazdaság szempontjából. „Amennyiben átlagos – azaz sem túl jó, sem túl rossz – év lesz, akkor decemberre 5,8 százalékos inflációra lehet számítani” – magyarázta a jegybank vezetője. Mint ismeretes, 2007-ben a mezőgazdaságnak komoly problémákkal kellett szembenéznie a szárazság miatt; a termények árának ugrásszerű emelkedése, amely esetenként meghaladta az európai uniós átlagot, az infláció mértékének jelentős növekedéséhez vezetett.
A BNR előrejelzése szerint a 2008-as inflációs szint mintegy 1,1 százalékponttal lesz több, ami hozzávetőleg 4,8 százalékot jelent a pénzintézet által megcélzott 3,7-3,8 helyett. Isărescu elismerte: bár az előrejelzések valamelyest romlottak, a jegybank számára az infláció a leginkább szem előtt tartott gazdasági mutató, és ennek megfelelően megpróbálnak megtenni mindent, hogy sikerüljön visszatérni az eredetileg megcélzott szintre. A jegybank kormányzója szerint ezzel egyben a lakosság bizalmát is visszanyernék. „Nem szabad ugyanakkor azt az illúziót kelteni, hogy a jegybank képes elérni az inflációs állandó csökkenését, mindössze a helyzet kiegyensúlyozásáról van szó” – tette hozzá. Az inflációnak az év első három hónapjában várható jelentős ugrását a kormányzó nem ítélte meg katasztrófaként.
Isărescu ugyanakkor a kormány tagjainak is üzent, rámutatva: a BNR által az infláció csökkentése érdekében megtett lépések eredménytelenek maradhatnak, amennyiben a kabinet „lazábban” viszonyul az állami költségvetéshez. A kormányzó ezalatt elsősorban az állam kiadásainak tekintélyesebb növekedését értette – amit többek között a felelőtlen béremelések idézhetnek elő.
Ebből kifolyólag a hatóságoknak 2008-ban el kell kerülniük, hogy a pénzügyi politikán lazítsanak – tette hozzá a jegybank vezetője –, idén kötelező módon a BNR kell hogy legyen az egyetlen szerv, amely a külkereskedelmi hiány csökkentéséért felel. „Romániának a pénzügyi politika megszigorítására van szüksége” – magyarázta a kormányzó.
Isărescu emellett felszólította a többi pénzintézetet, hogy a jegybank döntései következtében várhatóan megdrágulnak a hitelek, ezért kerüljék az „egzotikus” pénznemekben – mint például a svájci frank – megszabott kölcsönöket. Az ilyen hiteleknél ugyanis nagyobb az esélye annak, hogy a lakosság fizetésképtelenné válik. A BNR több olyan döntést hozott hétfőn, amelyek révén csökkenteni kívánják a hitelfelvételek mértékét.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.