Fotó: Rompres
2008. február 08., 00:002008. február 08., 00:00
Isărescu elmondta: az első negyedév végén várhatóan 8 százalékos inflációval kell számolnia Romániának, de ezt követően a fogyasztói árak csökkenő tendenciát mutatnak, ami a második félévben is folytatódni fog. A kormányzó ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy az infláció mértékének csökkenése nagyban függ attól, hogy a 2008-as év milyen lesz a mezőgazdaság szempontjából. „Amennyiben átlagos – azaz sem túl jó, sem túl rossz – év lesz, akkor decemberre 5,8 százalékos inflációra lehet számítani” – magyarázta a jegybank vezetője. Mint ismeretes, 2007-ben a mezőgazdaságnak komoly problémákkal kellett szembenéznie a szárazság miatt; a termények árának ugrásszerű emelkedése, amely esetenként meghaladta az európai uniós átlagot, az infláció mértékének jelentős növekedéséhez vezetett.
A BNR előrejelzése szerint a 2008-as inflációs szint mintegy 1,1 százalékponttal lesz több, ami hozzávetőleg 4,8 százalékot jelent a pénzintézet által megcélzott 3,7-3,8 helyett. Isărescu elismerte: bár az előrejelzések valamelyest romlottak, a jegybank számára az infláció a leginkább szem előtt tartott gazdasági mutató, és ennek megfelelően megpróbálnak megtenni mindent, hogy sikerüljön visszatérni az eredetileg megcélzott szintre. A jegybank kormányzója szerint ezzel egyben a lakosság bizalmát is visszanyernék. „Nem szabad ugyanakkor azt az illúziót kelteni, hogy a jegybank képes elérni az inflációs állandó csökkenését, mindössze a helyzet kiegyensúlyozásáról van szó” – tette hozzá. Az inflációnak az év első három hónapjában várható jelentős ugrását a kormányzó nem ítélte meg katasztrófaként.
Isărescu ugyanakkor a kormány tagjainak is üzent, rámutatva: a BNR által az infláció csökkentése érdekében megtett lépések eredménytelenek maradhatnak, amennyiben a kabinet „lazábban” viszonyul az állami költségvetéshez. A kormányzó ezalatt elsősorban az állam kiadásainak tekintélyesebb növekedését értette – amit többek között a felelőtlen béremelések idézhetnek elő.
Ebből kifolyólag a hatóságoknak 2008-ban el kell kerülniük, hogy a pénzügyi politikán lazítsanak – tette hozzá a jegybank vezetője –, idén kötelező módon a BNR kell hogy legyen az egyetlen szerv, amely a külkereskedelmi hiány csökkentéséért felel. „Romániának a pénzügyi politika megszigorítására van szüksége” – magyarázta a kormányzó.
Isărescu emellett felszólította a többi pénzintézetet, hogy a jegybank döntései következtében várhatóan megdrágulnak a hitelek, ezért kerüljék az „egzotikus” pénznemekben – mint például a svájci frank – megszabott kölcsönöket. Az ilyen hiteleknél ugyanis nagyobb az esélye annak, hogy a lakosság fizetésképtelenné válik. A BNR több olyan döntést hozott hétfőn, amelyek révén csökkenteni kívánják a hitelfelvételek mértékét.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.