Fotó: Facebook/Aeroport International Brasov
Ötévnyi szünet után folytatódhat a munka a Brassó-Vidombák nemzetközi repülőtéren, az építkezés várhatóan már áprilisban elrajtol.
2018. február 27., 11:142018. február 27., 11:14
2018. február 27., 11:502018. február 27., 11:50
Jelenleg még csak a kifutópálya és a kerítés van kész a Brassó-Vidombák nemzetközi repülőtéren, ám öt év kényszerszünet után áprilisban újra megnyílhat az építőtelep, és folytathatják a beruházást.
Megépítik a 200 méter hosszú és 23 méter széles Alfa gurulóutat a leágazásokkal, ez köti majd össze a parkolót a kifutópályával. A 135×145 méteres repülőgép-parkoló is elkészül, itt három C kategóriás repülő vesztegelhet. A harmadik elem az összetett csatornázási rendszer, amely a kifutópályáról, a gurulóútról és a parkolóból is elvezeti az esővizet. Megtervezték a kivilágítást, három, egyenként 27 méter magas oszlopot állítanak fel, és elkészül a beágyazott határfények infrastruktúrája.
Összesen hat társulás jelentkezett a licitre, a szerződés becsült összértéke 9,2 millió euró. A pályázók között van brassói, bukaresti, és botoşani-i vállalkozás, valamint egy olasz cég, amelyik helyi vállalkozókkal társult erre a projektre. „Az ajánlatok kiértékelésére tanácsadói céget szerződtettünk, reméljük sikerül megelőzni a fellebbezéseket, és két hónap alatt lezajlik a procedúra, áprilisban megköthetjük a szerződést, és kiadjuk a munkakezdési parancsot” – nyilatkozta Adrian Veştea, a Brassó megyei önkormányzat elnöke a Mediafax hírügynökségnek.
Ezek becsült értéke 57 millió euró. „A repülőtér nem maradhat kampánytéma. Eldöntöttük, hogy a megvalósíthatósági terv szerint haladunk, egy részét az önkormányzat saját költségvetéséből finanszírozzuk, a többit a hitelből, amit már megszavazott a testület” – részletezte a közgyűlés elnöke.
Fotó: Bzb.ro
Ez már a harmadik kölcsön, amit a megye leszerződött a repülőtérre, egy korábbiból ötmillió euró még a számláin van, nem használták fel. Idén 18 millió eurót irányoztak elő a költségvetéstöbbletből, elköltik a számláikon levő ötmillió eurót, így az idén leszerződött új hitelre ebben az évben nem is lesz szükség, ám többéves büdzsét terveznek, részletezte a tanácselnök.
Tavaly már meghirdették a versenytárgyalást, ám akkor nem jelentkezett egy cég sem. Most a légiforgalmat irányító szolgálat (ROMATSA) segítségét kérik – ez az egyetlen az országban, amely hivatott egy ilyen tanulmány elkészítésére. Ha ez az út nem lesz járható, akkor közvetlenül odaítélhetik egy külföldi cégnek a munkát, hiszen Romániában nincs rádiónavigációra szakosodott magánvállalkozás. A tanulmány értéke 1,2 millió lej.
jelenleg az Országos Versenytanács válaszára várnak, hogy érvényesíthessék a felajánlást. A társuláshoz ugyanakkor az Európai Bizottság jóváhagyására is szükség van, most készítik a beadványt ennek megszerzésére. Adrian Veştea rámutatott, az engedélyeztetés két évig is elhúzódhat, ám ha sikerül végigjárni, minden támogatást szívesen vesznek.
Kovászna megye és Sepsiszentgyörgy önkormányzata már két éve elfogadtak egy szándéknyilatkozatot, miszerint három év leforgása alatt három- három millió eurót pótolnak a légi kikötő megépítésébe, csak a befejezéshez utalják a pénzt, semmilyen köztes beruházást nem támogatnak.
A Brassó Megyei Tanács által készített tanulmány szerint különben a repülőtér akkor lesz jövedelmező, ha eléri az évi 700 ezres utasforgalmat.
Az áruforgalom is lassan kúszik felfelé, a számítások szerint első évben 8-9 tonna árut mozgathatnak, és 25 év alatt érik el az évi kétezer tonnát. „A nyilatkozatokról a gyakorlati megvalósításra térünk át. Eddig arról beszéltünk, hogy akadályoz Bukarest, Szeben, mindenféle forgatókönyvek születtek. Az biztos, hogy az önkormányzatnak eddig nem volt elég pénze a finanszírozásra, ezért nem hirdethetett versenytárgyalást. A hitellel megtaláltuk erre a megoldást, és befejezzük az építkezést” – szögezte le Adrian Veştea.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
szóljon hozzá!