Fotó: Facebook/Aeroport International Brasov
Ötévnyi szünet után folytatódhat a munka a Brassó-Vidombák nemzetközi repülőtéren, az építkezés várhatóan már áprilisban elrajtol.
2018. február 27., 11:142018. február 27., 11:14
2018. február 27., 11:502018. február 27., 11:50
Jelenleg még csak a kifutópálya és a kerítés van kész a Brassó-Vidombák nemzetközi repülőtéren, ám öt év kényszerszünet után áprilisban újra megnyílhat az építőtelep, és folytathatják a beruházást.
Megépítik a 200 méter hosszú és 23 méter széles Alfa gurulóutat a leágazásokkal, ez köti majd össze a parkolót a kifutópályával. A 135×145 méteres repülőgép-parkoló is elkészül, itt három C kategóriás repülő vesztegelhet. A harmadik elem az összetett csatornázási rendszer, amely a kifutópályáról, a gurulóútról és a parkolóból is elvezeti az esővizet. Megtervezték a kivilágítást, három, egyenként 27 méter magas oszlopot állítanak fel, és elkészül a beágyazott határfények infrastruktúrája.
Összesen hat társulás jelentkezett a licitre, a szerződés becsült összértéke 9,2 millió euró. A pályázók között van brassói, bukaresti, és botoşani-i vállalkozás, valamint egy olasz cég, amelyik helyi vállalkozókkal társult erre a projektre. „Az ajánlatok kiértékelésére tanácsadói céget szerződtettünk, reméljük sikerül megelőzni a fellebbezéseket, és két hónap alatt lezajlik a procedúra, áprilisban megköthetjük a szerződést, és kiadjuk a munkakezdési parancsot” – nyilatkozta Adrian Veştea, a Brassó megyei önkormányzat elnöke a Mediafax hírügynökségnek.
Ezek becsült értéke 57 millió euró. „A repülőtér nem maradhat kampánytéma. Eldöntöttük, hogy a megvalósíthatósági terv szerint haladunk, egy részét az önkormányzat saját költségvetéséből finanszírozzuk, a többit a hitelből, amit már megszavazott a testület” – részletezte a közgyűlés elnöke.
Fotó: Bzb.ro
Ez már a harmadik kölcsön, amit a megye leszerződött a repülőtérre, egy korábbiból ötmillió euró még a számláin van, nem használták fel. Idén 18 millió eurót irányoztak elő a költségvetéstöbbletből, elköltik a számláikon levő ötmillió eurót, így az idén leszerződött új hitelre ebben az évben nem is lesz szükség, ám többéves büdzsét terveznek, részletezte a tanácselnök.
Tavaly már meghirdették a versenytárgyalást, ám akkor nem jelentkezett egy cég sem. Most a légiforgalmat irányító szolgálat (ROMATSA) segítségét kérik – ez az egyetlen az országban, amely hivatott egy ilyen tanulmány elkészítésére. Ha ez az út nem lesz járható, akkor közvetlenül odaítélhetik egy külföldi cégnek a munkát, hiszen Romániában nincs rádiónavigációra szakosodott magánvállalkozás. A tanulmány értéke 1,2 millió lej.
jelenleg az Országos Versenytanács válaszára várnak, hogy érvényesíthessék a felajánlást. A társuláshoz ugyanakkor az Európai Bizottság jóváhagyására is szükség van, most készítik a beadványt ennek megszerzésére. Adrian Veştea rámutatott, az engedélyeztetés két évig is elhúzódhat, ám ha sikerül végigjárni, minden támogatást szívesen vesznek.
Kovászna megye és Sepsiszentgyörgy önkormányzata már két éve elfogadtak egy szándéknyilatkozatot, miszerint három év leforgása alatt három- három millió eurót pótolnak a légi kikötő megépítésébe, csak a befejezéshez utalják a pénzt, semmilyen köztes beruházást nem támogatnak.
A Brassó Megyei Tanács által készített tanulmány szerint különben a repülőtér akkor lesz jövedelmező, ha eléri az évi 700 ezres utasforgalmat.
Az áruforgalom is lassan kúszik felfelé, a számítások szerint első évben 8-9 tonna árut mozgathatnak, és 25 év alatt érik el az évi kétezer tonnát. „A nyilatkozatokról a gyakorlati megvalósításra térünk át. Eddig arról beszéltünk, hogy akadályoz Bukarest, Szeben, mindenféle forgatókönyvek születtek. Az biztos, hogy az önkormányzatnak eddig nem volt elég pénze a finanszírozásra, ezért nem hirdethetett versenytárgyalást. A hitellel megtaláltuk erre a megoldást, és befejezzük az építkezést” – szögezte le Adrian Veştea.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
szóljon hozzá!