Fotó: Erdély Bálint Előd
Indul a nagyüzem: tizenöt bank várja azoknak az érdeklődését, akik állami garanciával, tehát kedvező feltételek mellett szeretnének lakást vásárolni.
2020. szeptember 15., 17:202020. szeptember 15., 17:20
Tizenöt bankkal írt alá megállapodást az Első otthon programról Új otthonra változtatott, a lakásvásárlást segítő programra az azt lebonyolító állami garanciaalap (FNGCIMM). Dumitru Nancu, az intézmény vezetője közölte: ezúttal a pénzintézetek nagyobb érdeklődést tanúsítottak, hiszen az utolsó Első otthon kiírásra tizennégy bank jelentkezett.
– jelentette ki az illetékes.
Mint ismeretes, az augusztus második felében kormányrendelettel módosított lakásvásárlási program keretében vásárolható új lakások felső értékét 140 ezer euróra növelték, ami az önrésszel kapcsolatos szabályozások miatt ténylegesen 119 ezer euró lehet. Az új lakások esetében az állami garancia a hitel értékének legfeljebb 60 százalékáig terjedhet, a lakásár maximumának pedig 85 százalékát teheti ki.
A hitelt olyan magánszemélyek vehetik igénybe, akik nem rendelkeznek ötven négyzetméternél nagyobb, kizárólagos tulajdonú lakással. A program idei keretösszege 1,6 milliárd lej.
Elemzők már több ízben is figyelmeztettek, hogy a felvehető hitel összegének megduplázása az ingatlanpiaci árak emelkedését vonhatja maga után.
Az Új otthon program keretében vásárolható legolcsóbb lakás havi törlesztőrészlete a hitel futamidejének függvényében 1500 és 1800 lej között alakulhat, amihez legalább 3300 és 4100 lej közötti havi fizetésre van szükség a Digi 24 hírtelevíziónak nyilatkozó szakemberek szerint.
Amennyiben valaki 100 000 eurós otthonra vágyik, legalábbi 4700–5900 lejes jövedelemmel kell rendelkeznie, a törlesztőrészlet pedig – függetlenül a futamidőtől – meghaladja a 2000 lejt. A 140 ezer eurós felső határhoz minimum 6600 lejes jövedelemmel kell a hiteligénylőnek rendelkeznie.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!