Fotó: Erdély Bálint Előd
Indul a nagyüzem: tizenöt bank várja azoknak az érdeklődését, akik állami garanciával, tehát kedvező feltételek mellett szeretnének lakást vásárolni.
2020. szeptember 15., 17:202020. szeptember 15., 17:20
Tizenöt bankkal írt alá megállapodást az Első otthon programról Új otthonra változtatott, a lakásvásárlást segítő programra az azt lebonyolító állami garanciaalap (FNGCIMM). Dumitru Nancu, az intézmény vezetője közölte: ezúttal a pénzintézetek nagyobb érdeklődést tanúsítottak, hiszen az utolsó Első otthon kiírásra tizennégy bank jelentkezett.
– jelentette ki az illetékes.
Mint ismeretes, az augusztus második felében kormányrendelettel módosított lakásvásárlási program keretében vásárolható új lakások felső értékét 140 ezer euróra növelték, ami az önrésszel kapcsolatos szabályozások miatt ténylegesen 119 ezer euró lehet. Az új lakások esetében az állami garancia a hitel értékének legfeljebb 60 százalékáig terjedhet, a lakásár maximumának pedig 85 százalékát teheti ki.
A hitelt olyan magánszemélyek vehetik igénybe, akik nem rendelkeznek ötven négyzetméternél nagyobb, kizárólagos tulajdonú lakással. A program idei keretösszege 1,6 milliárd lej.
Elemzők már több ízben is figyelmeztettek, hogy a felvehető hitel összegének megduplázása az ingatlanpiaci árak emelkedését vonhatja maga után.
Az Új otthon program keretében vásárolható legolcsóbb lakás havi törlesztőrészlete a hitel futamidejének függvényében 1500 és 1800 lej között alakulhat, amihez legalább 3300 és 4100 lej közötti havi fizetésre van szükség a Digi 24 hírtelevíziónak nyilatkozó szakemberek szerint.
Amennyiben valaki 100 000 eurós otthonra vágyik, legalábbi 4700–5900 lejes jövedelemmel kell rendelkeznie, a törlesztőrészlet pedig – függetlenül a futamidőtől – meghaladja a 2000 lejt. A 140 ezer eurós felső határhoz minimum 6600 lejes jövedelemmel kell a hiteligénylőnek rendelkeznie.
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
Románia megerősíti elkötelezettségét, hogy 2025-ben 7 százalék alatt tartja a GDP-arányos költségvetési hiányt – közölte kedd este a pénzügyminisztérium.
A Román Posta május 2-án, pénteken kezdi el a májusi nyugdíjak és szociális juttatások kézbesítését – közölte kedden a vállalat.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) a tavaly októberi 3,3 százalékról 1,6 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A 4finance Group eladja a Romániában is jelen lévő bolgár TBI Bankot az Advent International amerikai befektetési alapnak.
Romániában is lehet csillagászatinak tűnő összegeket keresni – derült ki, miután az OMV–Petrom kőolajipari vállalat éves jelentésben hozta nyilvánosságra a vezetőség fizetését.
szóljon hozzá!