Fotó: Erdély Bálint Előd
Indul a nagyüzem: tizenöt bank várja azoknak az érdeklődését, akik állami garanciával, tehát kedvező feltételek mellett szeretnének lakást vásárolni.
2020. szeptember 15., 17:202020. szeptember 15., 17:20
Tizenöt bankkal írt alá megállapodást az Első otthon programról Új otthonra változtatott, a lakásvásárlást segítő programra az azt lebonyolító állami garanciaalap (FNGCIMM). Dumitru Nancu, az intézmény vezetője közölte: ezúttal a pénzintézetek nagyobb érdeklődést tanúsítottak, hiszen az utolsó Első otthon kiírásra tizennégy bank jelentkezett.
– jelentette ki az illetékes.
Mint ismeretes, az augusztus második felében kormányrendelettel módosított lakásvásárlási program keretében vásárolható új lakások felső értékét 140 ezer euróra növelték, ami az önrésszel kapcsolatos szabályozások miatt ténylegesen 119 ezer euró lehet. Az új lakások esetében az állami garancia a hitel értékének legfeljebb 60 százalékáig terjedhet, a lakásár maximumának pedig 85 százalékát teheti ki.
A hitelt olyan magánszemélyek vehetik igénybe, akik nem rendelkeznek ötven négyzetméternél nagyobb, kizárólagos tulajdonú lakással. A program idei keretösszege 1,6 milliárd lej.
Elemzők már több ízben is figyelmeztettek, hogy a felvehető hitel összegének megduplázása az ingatlanpiaci árak emelkedését vonhatja maga után.
Az Új otthon program keretében vásárolható legolcsóbb lakás havi törlesztőrészlete a hitel futamidejének függvényében 1500 és 1800 lej között alakulhat, amihez legalább 3300 és 4100 lej közötti havi fizetésre van szükség a Digi 24 hírtelevíziónak nyilatkozó szakemberek szerint.
Amennyiben valaki 100 000 eurós otthonra vágyik, legalábbi 4700–5900 lejes jövedelemmel kell rendelkeznie, a törlesztőrészlet pedig – függetlenül a futamidőtől – meghaladja a 2000 lejt. A 140 ezer eurós felső határhoz minimum 6600 lejes jövedelemmel kell a hiteligénylőnek rendelkeznie.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!