2012. március 02., 09:492012. március 02., 09:49
„A bevásárlóközpontok átlagosan mintegy 40 százalékos profitot jegyeznek az élelmiszerek után, a tojás esetében pedig nagyobb bevételhez jutnak, mint maga a termelő, aki darabonként 35 baniért árulja termékét, míg a nagyobb üzletekben a tojás ára az 1,1 lejes értéket is eléri. A problémával kapcsolatban mindenképpen egyeztetni fogok a Versenytanács illetékeseivel” – mutatott rá a miniszter. Mint mondta, a tojás árának drágulása több pillanatnyi tényezőnek is betudható, elsősorban az Európai Unió által bevezetett, a tojós tyúkok tartására vonatkozó szabványoknak, illetve a kedvezőtlen időjárási körülményeknek is. A mezőgazdasági minisztérium csütörtöki közleménye egyébként rámutat: a romániai tojástermelés a fogyasztás mintegy 95 százalékát fedi le a téli időszakon kívül, januárban pedig a szükséges mennyiség közel 20 százalékát kellett importálni az EU tagországaiból.
Stelian Fuia szerint ugyanakkor a tojáspiacon tapasztalt árak március 15. után stabilizálódnak. „A téli időszakban a hazai piac nagyban függ az importtól, itt pedig azt is meg kell említenünk, hogy az elmúlt időszakban több főutat is napokra lezártak a hatóságok. A hónap közepétől a helyi háztartások ajánlatai is megjelennek majd, így mindenképpen árcsökkenésre, illetve stabilizálódásra számíthatunk” – magyarázta a tárcavezető.
A romániai baromfitenyésztők egyesületének (UCPR) illetékesei a hét elején szintén úgy nyilatkoztak: március közepétől várhatóan csökkenni fog a tojás ára, a helyi gazdák ugyanis akkor lépnek majd be a szabadpiacra az új baromfiállománynak köszönhetően. „Az árszabályozás következményeként az árak nem fognak visszaesni az év elején jegyzett értékek szintjére, a tojás ára azonban mindenképpen kevesebb lesz a jelenlegi árnál. Mindez a termelők szintjén fog megtörténni, a bevásárlóközpontok illetékesei minden bizonnyal nem így fognak eljárni, ahogy más élelmiszerek példája is mutatja. A hatóságok sajnos semmit nem tudnak tenni ez ellen, erre az esetre ugyanis nem létezik megfelelő törvénykezés” – fogalmazott Ilie Van, az UCPR elnöke.
Amint arról korábban beszámoltunk, nagymértékű drágulást hozott a tojáspiacon az az EU-s rendelet, amely alapján a tagországokban már csak az új szabványok szerint elkészített, nagyobb ketrecekben tarthatók tojós tyúkok, így a jövőben minimum 750 négyzetcentiméter életteret kellene biztosítani tyúkonként, és ülőrúddal kell ellátni a ketreceket. A tojás ára néhány nap alatt 50 százalékkal drágult, mivel az egyik legnagyobb tojásexportőr, Lengyelország csökkentette a szállítmányokat, a lengyel tenyésztők ugyanis továbbra sem tudtak felzárkózni az új szabványok szerinti állattartáshoz.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.