Fotó: Beliczay László
Hatvan kilométerrel, vagyis 7,9 százalékkal bővült tavaly decemberre a romániai autópálya-hálózat a 2017-es év végéhez mérten – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által nyilvánosságra hozott adatsorokból.
2019. április 27., 12:282019. április 27., 12:28
A hivatalos statisztika szerint tavaly összesen 86 234 kilométer közút volt Romániában, amiből 17 740 kilométer (20,6 százalék) főút, 35 085 kilométer (40,7 százalék) megyei és 33 409 kilométer (38,7 százalék) községi út. A főutak 34,9 százaléka (6194 kilométer) volt európai rangú út és mindössze 4,6 százalék (823 kilométer) autópálya. A főutak 10,6 százaléka (1873 kilométer) négysávos, 1,6 százalék (290 kilométer) háromsávos és 0,2 százalék (31 kilométer) 6 sávos.
Mint ismeretes, a kormány képviselői számtalan becsléssel rukkoltak elő, hány kilométer sztrádát sikerül átadni a 2018-as év végéig a forgalomnak. 2017 decemberében az akkori közlekedésügyi miniszter, Felix Stroe úgy nyilatkozott, 156 kilométerrel fog bővülni 2018-ban a romániai autópálya-hálózat. 2018. december elején Darius Vâlcov, Viorica Dăncilă kormányfő gazdasági ügyekért felelős tanácsadója már ennek felét sem tudta megjósolni, ő akkor azt becsülte, hogy az év végéig még összejön 73 kilométer új sztráda, amit át is lehet adni a forgalomnak. Megjegyezte ugyanakkor, hogy januárban már a kilométerek száma eléri a 113-at.
Tíz nappal később Narcis Neaga, az országos közútkezelő (CNAIR) vezetője azt mondta, 100 kilométer autópályát építettek az év folyamán, és ebből 60 kilométert lehet év végéig átadni a forgalomnak. Kijelentései olyan kontextusban hangzottak el, hogy Viorica Dăncilă kormányfő bejelentette: amennyiben december 31-éig nem épül meg a beígért 100 kilométer autópálya, úgy menesztik az országos közútkezelő vezetőjét – azóta is ő vezeti a szakhatóságot.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
szóljon hozzá!