Jól jön. Az új laptop vásárlását például 500 lejes utalvánnyal támogatják
Fotó: Jakab Mónika
Televíziót idéntől már nem lehet vásárolni a háztartási gépek roncsprogramja keretében, a bukaresti környezetvédelmi tárca hétfői bejelentése szerint viszont a mosó- és mosogatógépek, légkondicionáló berendezések, hűtők, fagyasztóládák, ruhaszárító gépek lecserélésére 400 lejes értékjegy, porszívókra 200 lejes értékjegy, laptopokra 500 lejes utalvány, táblagépekre pedig 300 lejes értékjegy jár.
2022. május 09., 17:042022. május 09., 17:04
Június 17-én, 100 millió lejes költségvetéssel rajtol el idén újra a háztartási gépek roncsprogramja, amelynek keretében régi, sokat fogyasztó gépeinket cserélhetjük energiatakarékos készülékekre – derül ki az RMDSZ hétfői közleményéből.
„Idén negyedik éve támogatja a környezetvédelmi tárca az energiatakarékosságot a háztartási gépek roncsprogramja révén. Arra buzdítjuk az állampolgárokat, cseréljék le régi, nagy áramfogyasztású háztartási gépeiket energiatakarékosakra” – jelentette ki a program idei kiírását ismertető hétfői bukaresti sajtótájékoztatón Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter. Jelezte: a program hatékonyabbá tétele érdekében máris elérhetővé tették az útmutatót, így a következő több mint egy hónapban mindenki felkészülhet az értékjegyek igénylésére.
– mutatott a miniszter.
Tánczos Barna hangsúlyozta, hogy a program 2022-es kiadásának prioritása a legtöbb energiát fogyasztó háztartási gépek lecserélésének támogatása, így idéntől már nem lehet értékjegyet igényelni televízió vásárlására. „A program alapvető célkitűzése a szén-dioxid-kibocsátás minél nagyobb mértékű csökkentése. Ezért idéntől az alacsonyabb fogyasztású televíziók lecserélése helyett a fennmaradó összeget a nagyobb energiafogyasztású háztartási gépek vásárlására tudjuk átirányítani” – hangsúlyozta a környezetvédelmi tárca vezetője.
Ugyanakkor azok, akik regisztráltak a programra, de a megadott határidőig nem használták fel az értékjegyet, egy évig nem igényelhetnek támogatást ugyanarra a típusú háztartási gépre. „A korábbi évek tapasztalata azt mutatja, hogy az értékjegyet igénylők közel ötven százaléka nem használta fel azt. Ez nagyon nagy arány, amivel másoktól veszik el a lehetőséget. Éppen ezért idéntől az új szabályokkal ösztönözzük, hogy csak azok igényeljenek értékjegyet, akik valóban szeretnének új eszközt vásárolni, ezzel akár duplájára növelve a lecserélt energiaigényes gépek számát” – taglalta Tánczos Barna.
Az első fordulóban június 17-étől kezdődően hozhatnak létre felhasználói fiókot a lakosok a Környezetvédelmi Alap (AFM) erre a célra létrehozott internetes felületén, majd az értékjegyek igénylése ezúttal is szakaszokban zajlik. Az első szakasz június 24-én, reggel 10 órakor indul, és június 30-ig, vagy a támogatási keret kimerüléséig tart. Ebben a szakaszban mosógépekre, mosogatóképekre és hűtőszekrényekre lehet értékjegyeket lefoglalni. A támogatási keret 25 millió lej.
A második szakasz július 1-jén, 10 órakor rajtol, és július 7-éig, vagy a támogatási összeg kimerüléséig tart. Ebben a szakaszban laptopokra és táblagépekre lehet értékjegyet lefoglalni. A támogatási keret 10 millió lej. A harmadik szakasz július 8-án, reggel 10 órakor indul, és július 14-éig, vagy a támogatási keret kimerüléséig tart. Ebben a szakaszban légkondicionáló berendezésekre, ruhaszárító gépekre és porszívókra lehet értékjegyet igényelni. A támogatási keret 15 millió lej.
Mosó- és mosogatógépek, légkondicionáló berendezések, hűtők, fagyasztóládák, ruhaszárító gépek lecserélésére 400 lejes értékjegy, porszívókra 200 lejes értékjegy, laptopokra 500 lejes utalvány, táblagépekre pedig 300 lejes értékjegy jár.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!