Jól jön. Az új laptop vásárlását például 500 lejes utalvánnyal támogatják
Fotó: Jakab Mónika
Televíziót idéntől már nem lehet vásárolni a háztartási gépek roncsprogramja keretében, a bukaresti környezetvédelmi tárca hétfői bejelentése szerint viszont a mosó- és mosogatógépek, légkondicionáló berendezések, hűtők, fagyasztóládák, ruhaszárító gépek lecserélésére 400 lejes értékjegy, porszívókra 200 lejes értékjegy, laptopokra 500 lejes utalvány, táblagépekre pedig 300 lejes értékjegy jár.
2022. május 09., 17:042022. május 09., 17:04
Június 17-én, 100 millió lejes költségvetéssel rajtol el idén újra a háztartási gépek roncsprogramja, amelynek keretében régi, sokat fogyasztó gépeinket cserélhetjük energiatakarékos készülékekre – derül ki az RMDSZ hétfői közleményéből.
„Idén negyedik éve támogatja a környezetvédelmi tárca az energiatakarékosságot a háztartási gépek roncsprogramja révén. Arra buzdítjuk az állampolgárokat, cseréljék le régi, nagy áramfogyasztású háztartási gépeiket energiatakarékosakra” – jelentette ki a program idei kiírását ismertető hétfői bukaresti sajtótájékoztatón Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter. Jelezte: a program hatékonyabbá tétele érdekében máris elérhetővé tették az útmutatót, így a következő több mint egy hónapban mindenki felkészülhet az értékjegyek igénylésére.
– mutatott a miniszter.
Tánczos Barna hangsúlyozta, hogy a program 2022-es kiadásának prioritása a legtöbb energiát fogyasztó háztartási gépek lecserélésének támogatása, így idéntől már nem lehet értékjegyet igényelni televízió vásárlására. „A program alapvető célkitűzése a szén-dioxid-kibocsátás minél nagyobb mértékű csökkentése. Ezért idéntől az alacsonyabb fogyasztású televíziók lecserélése helyett a fennmaradó összeget a nagyobb energiafogyasztású háztartási gépek vásárlására tudjuk átirányítani” – hangsúlyozta a környezetvédelmi tárca vezetője.
Ugyanakkor azok, akik regisztráltak a programra, de a megadott határidőig nem használták fel az értékjegyet, egy évig nem igényelhetnek támogatást ugyanarra a típusú háztartási gépre. „A korábbi évek tapasztalata azt mutatja, hogy az értékjegyet igénylők közel ötven százaléka nem használta fel azt. Ez nagyon nagy arány, amivel másoktól veszik el a lehetőséget. Éppen ezért idéntől az új szabályokkal ösztönözzük, hogy csak azok igényeljenek értékjegyet, akik valóban szeretnének új eszközt vásárolni, ezzel akár duplájára növelve a lecserélt energiaigényes gépek számát” – taglalta Tánczos Barna.
Az első fordulóban június 17-étől kezdődően hozhatnak létre felhasználói fiókot a lakosok a Környezetvédelmi Alap (AFM) erre a célra létrehozott internetes felületén, majd az értékjegyek igénylése ezúttal is szakaszokban zajlik. Az első szakasz június 24-én, reggel 10 órakor indul, és június 30-ig, vagy a támogatási keret kimerüléséig tart. Ebben a szakaszban mosógépekre, mosogatóképekre és hűtőszekrényekre lehet értékjegyeket lefoglalni. A támogatási keret 25 millió lej.
A második szakasz július 1-jén, 10 órakor rajtol, és július 7-éig, vagy a támogatási összeg kimerüléséig tart. Ebben a szakaszban laptopokra és táblagépekre lehet értékjegyet lefoglalni. A támogatási keret 10 millió lej. A harmadik szakasz július 8-án, reggel 10 órakor indul, és július 14-éig, vagy a támogatási keret kimerüléséig tart. Ebben a szakaszban légkondicionáló berendezésekre, ruhaszárító gépekre és porszívókra lehet értékjegyet igényelni. A támogatási keret 15 millió lej.
Mosó- és mosogatógépek, légkondicionáló berendezések, hűtők, fagyasztóládák, ruhaszárító gépek lecserélésére 400 lejes értékjegy, porszívókra 200 lejes értékjegy, laptopokra 500 lejes utalvány, táblagépekre pedig 300 lejes értékjegy jár.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
szóljon hozzá!