Florin Cîţu pénzügyminiszter
Fotó: Gov.ro
„A románok által eddig látott legnagyobb összeggel nőnek a nyugdíjak 2020-ban” – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Cîţu pénzügyminiszter. Bár a tárcavezető nem volt hajlandó elárulni az indexálás mértékét, kiderült: az időskori juttatás 14 százalékkal emelkedik a törvény által megszabott 40 százalék helyett.
2020. augusztus 13., 23:132020. augusztus 13., 23:13
2020. augusztus 14., 10:452020. augusztus 14., 10:45
Sajtótájékoztatóján a pénzügyi tárca vezetője közölte: a kormány az első pillanattól kezdve megmondta, hogy növelni fogja a nyugdíjakat 2020-ban. „Ma is kijelentem: igen, Romániában nőni fognak a nyugdíjak 2020-ban. A nyugdíjpont értéke az eddigi legnagyobb összeggel fog nőni” – állapította meg Florin Cîţu. Szerinte a jelenleg ellenzékben lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) soha nem emelte ekkora összeggel a nyugdíjakat, annak ellenére, hogy kormányzásuk idején a nemzetközi gazdasági helyzetnek köszönhetően egymást követték a gazdasági fellendülés időszakai.
„Kihívom Ciolacu urat (Marcel Ciolacu, a PSD ügyvivő elnöke – szerk. megj.), hogy nevezzen meg egy másik európai országot, amely hasonló erőfeszítésekre képes gazdasági válság idején: növeli a nyugdíjakat és a gyermekpénzt is” – fűzte hozzá a pénzügyminiszter. Florin Cîţu azonban nem volt hajlandó elárulni a sajtótájékoztatón, hogy a kormány hány százalékkal növeli a nyugdíjpont értékét.
Késő este aztán kiszivárgott a bukaresti kormánynak a költségvetés-kiigazításról szóló tervezete, amelyből kiderül, hogy a Ludovic Orban vezette kabinet 14 százalékkal emeli a nyugdíjakat szeptember elsejétől a parlament által elfogadott törvényben rögzített 40 százalék helyett. A dokumentum értelmében a nyugdíjpont értéke 1 265 lejről 1 442 lejre emelkedik a jövő hónaptól. Szintén szeptembertől a garantált minimálnyugdíj ugyancsak 14 százalékkal emelkedik, 704 lejről 800 lejre.
Klaus Iohannis államfő tavaly júliusban hirdette ki az azóta megbukott szociálliberális kormány által elfogadott, alkotmánybírósági döntés után újratárgyalt nyugdíjtörvényt. A jogszabály a nyugdíjpont értékének fokozatos emelését irányozta elő: 2019. szeptember elsejétől 1265 lejre, 2020. szeptember elsejétől 1775 lejre, 2021. szeptember elsejétől pedig 1875 lejre. A tavaly novemberben hatalomra került liberális kormány illetékesei azonban többször egyértelművé tették, hogy nincs anyagi fedezet a 40 százalékos emelésre, ami szerintük „katasztrofális következményekkel járna” a költségvetésre.
Egy évvel elhalasztaná a kormány a pedagógusok szeptember elsején esedékes fizetésemelését – derül ki a pénzügyminisztérium által csütörtökön ismertetett költségvetés-kiegészítési tervezetből.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
1 hozzászólás