Florin Cîţu pénzügyminiszter
Fotó: Gov.ro
„A románok által eddig látott legnagyobb összeggel nőnek a nyugdíjak 2020-ban” – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Cîţu pénzügyminiszter. Bár a tárcavezető nem volt hajlandó elárulni az indexálás mértékét, kiderült: az időskori juttatás 14 százalékkal emelkedik a törvény által megszabott 40 százalék helyett.
2020. augusztus 13., 23:132020. augusztus 13., 23:13
2020. augusztus 14., 10:452020. augusztus 14., 10:45
Sajtótájékoztatóján a pénzügyi tárca vezetője közölte: a kormány az első pillanattól kezdve megmondta, hogy növelni fogja a nyugdíjakat 2020-ban. „Ma is kijelentem: igen, Romániában nőni fognak a nyugdíjak 2020-ban. A nyugdíjpont értéke az eddigi legnagyobb összeggel fog nőni” – állapította meg Florin Cîţu. Szerinte a jelenleg ellenzékben lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) soha nem emelte ekkora összeggel a nyugdíjakat, annak ellenére, hogy kormányzásuk idején a nemzetközi gazdasági helyzetnek köszönhetően egymást követték a gazdasági fellendülés időszakai.
„Kihívom Ciolacu urat (Marcel Ciolacu, a PSD ügyvivő elnöke – szerk. megj.), hogy nevezzen meg egy másik európai országot, amely hasonló erőfeszítésekre képes gazdasági válság idején: növeli a nyugdíjakat és a gyermekpénzt is” – fűzte hozzá a pénzügyminiszter. Florin Cîţu azonban nem volt hajlandó elárulni a sajtótájékoztatón, hogy a kormány hány százalékkal növeli a nyugdíjpont értékét.
Késő este aztán kiszivárgott a bukaresti kormánynak a költségvetés-kiigazításról szóló tervezete, amelyből kiderül, hogy a Ludovic Orban vezette kabinet 14 százalékkal emeli a nyugdíjakat szeptember elsejétől a parlament által elfogadott törvényben rögzített 40 százalék helyett. A dokumentum értelmében a nyugdíjpont értéke 1 265 lejről 1 442 lejre emelkedik a jövő hónaptól. Szintén szeptembertől a garantált minimálnyugdíj ugyancsak 14 százalékkal emelkedik, 704 lejről 800 lejre.
Klaus Iohannis államfő tavaly júliusban hirdette ki az azóta megbukott szociálliberális kormány által elfogadott, alkotmánybírósági döntés után újratárgyalt nyugdíjtörvényt. A jogszabály a nyugdíjpont értékének fokozatos emelését irányozta elő: 2019. szeptember elsejétől 1265 lejre, 2020. szeptember elsejétől 1775 lejre, 2021. szeptember elsejétől pedig 1875 lejre. A tavaly novemberben hatalomra került liberális kormány illetékesei azonban többször egyértelművé tették, hogy nincs anyagi fedezet a 40 százalékos emelésre, ami szerintük „katasztrofális következményekkel járna” a költségvetésre.
Egy évvel elhalasztaná a kormány a pedagógusok szeptember elsején esedékes fizetésemelését – derül ki a pénzügyminisztérium által csütörtökön ismertetett költségvetés-kiegészítési tervezetből.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
1 hozzászólás