Fotó: 123RF
A Standard & Poor’s pénzügyi szolgáltató csoport megerősítette Románia BBB-A–3-as minősítését a rövid és hosszú távú hitelek esetében, ami a pénzügyi helyzet viszonylag stabil állapotát jelzi. A szakértői jelentésben ugyanakkor komoly aggodalmak is megfogalmazódtak.
2019. október 07., 16:432019. október 07., 16:43
2019. október 07., 16:462019. október 07., 16:46
Ezek szerint a gazdasági növekedés négy százalék alá fog süllyedni az év végére, és három, három és fél százalékosra mérséklődhet jövőre. A megtorpanás fő oka a fogyasztásalapú gazdasági bővülés kimerülése. Az értékelés szerint ugyan folytatódni fog a gazdasági növekedés, de a költségvetés tovább veszít egyensúlyából, a bér- és nyugdíjjellegű kiadások máris meghaladják a kritikusnak tekintett nyolcvan százalékot.
– jósolja a jelentés.
Barabás T. János, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője megkeresésünkre elmondta, a román politikai eliten belül két nagyobb modernizációs elképzelés létezik. „A főleg dél-romániai üzleti köröket képviselő baloldali kormány európai partnerekkel futtatná fel a gépipart, valamint a vásárlóerő növelésével, szakképzéssel, infrastruktúrával igyekszik fejleszteni az államot. A Klaus Johannis államfő által koordinált titkosszolgálatok és az oda kötődő gazdasági csoportok előnyben részesítik a regionális biztonságpolitikai hatalmi szerep segítségével elérhető amerikai IT-, hadi-, energiaipari fejlesztéseket” – fogalmazott a szakértő.
„Mindez zavaros regionális politikát fog gerjeszteni, amelyben a hatalmi terjeszkedés és az együttműködés kitöréseit az elszigetelődés, a nagyvállalat- és Nyugat-ellenesség periódusai fogják váltani” – tért ki a várható politikai irányokra Barabás T. János.
Az idei első negyedévben a munkaképes korú – 15 és 64 év közötti – lakosság foglalkoztatási rátája 62,7 százalékos volt, 0,3 százalékponttal alacsonyabb, mint az előző év azonos időszakában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A magánszemélyek június 19-étől igényelhetnek állami támogatást a Környezetvédelmi Alap (AFM) honlapján új gépkocsi vásárlására a 2025-ös roncsautóprogram keretében. Az AFM közzétett egy magyarázó videót az eljárásról.
Az idei első negyedévben a múlt év azonoson időszakához képest 20,6 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában, miközben a nyugdíjasok átlagos száma 4,9 millióra csökkent – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Áprilisban márciushoz képest 44 lejjel, azaz 0,8 százalékkal 5647 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Igen nehéz helyzetbe kerülhet a romániai juhágazat, ha az Európai Bizottság módosítja az élőállat-exportra vonatkozó szabályokat, amellyel gyakorlatilag lehetetlenné tennék a juhoknak a muszlim államokba történő tengeri szállítását.
A romániai bankrendszer hat legnagyobb bankja – kivéve a CEC Bankot, amely csak éves és féléves alapon számol be pénzügyi eredményeiről – 2025 első negyedévében 3,1 milliárd lejes nettó nyereséget ért el.
A 15 és 29 év közötti romániai fiatalok 14,7 százaléka súlyos anyagi és szociális nélkülözésben élt 2024-ben; az európai uniós átlag 5,8 százalék volt – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Májusban az áprilisi 4,9 százalékról 5,45 százalékra nőtt az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 7,09 százalékos árnövekedést a szolgáltatási szektorban regisztrálták – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Cotroceni-palota előtt tüntetnek csütörtökön az Alfa Kartell szakszervezeti szövetség tagjai, „méltányos adóreformot” követelve, amelyben „a terhek igazságosan oszlanak meg a tőke és a munka között”.
Az eheti harmadik egyeztetés is kudarcba fulladt a Nicușor Dan államfő által kormányzásra felkért pártok között a költségvetési hiány lefaragását célzó intézkedésekről, sőt egyre jobban elfajulóban a vita.
szóljon hozzá!