Fotó: 123RF
A Standard & Poor’s pénzügyi szolgáltató csoport megerősítette Románia BBB-A–3-as minősítését a rövid és hosszú távú hitelek esetében, ami a pénzügyi helyzet viszonylag stabil állapotát jelzi. A szakértői jelentésben ugyanakkor komoly aggodalmak is megfogalmazódtak.
2019. október 07., 16:432019. október 07., 16:43
2019. október 07., 16:462019. október 07., 16:46
Ezek szerint a gazdasági növekedés négy százalék alá fog süllyedni az év végére, és három, három és fél százalékosra mérséklődhet jövőre. A megtorpanás fő oka a fogyasztásalapú gazdasági bővülés kimerülése. Az értékelés szerint ugyan folytatódni fog a gazdasági növekedés, de a költségvetés tovább veszít egyensúlyából, a bér- és nyugdíjjellegű kiadások máris meghaladják a kritikusnak tekintett nyolcvan százalékot.
– jósolja a jelentés.
Barabás T. János, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője megkeresésünkre elmondta, a román politikai eliten belül két nagyobb modernizációs elképzelés létezik. „A főleg dél-romániai üzleti köröket képviselő baloldali kormány európai partnerekkel futtatná fel a gépipart, valamint a vásárlóerő növelésével, szakképzéssel, infrastruktúrával igyekszik fejleszteni az államot. A Klaus Johannis államfő által koordinált titkosszolgálatok és az oda kötődő gazdasági csoportok előnyben részesítik a regionális biztonságpolitikai hatalmi szerep segítségével elérhető amerikai IT-, hadi-, energiaipari fejlesztéseket” – fogalmazott a szakértő.
„Mindez zavaros regionális politikát fog gerjeszteni, amelyben a hatalmi terjeszkedés és az együttműködés kitöréseit az elszigetelődés, a nagyvállalat- és Nyugat-ellenesség periódusai fogják váltani” – tért ki a várható politikai irányokra Barabás T. János.
A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán bejelentette, hogy idén is folytatódik az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási program.
A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az idei év első két hónapjában 5,62 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 35,1 százalékkal nagyobb, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Terv szerint halad Románia OECD-csatlakozásának folyamata, mivel a 25-ből már 13 bizottságban lezárta a tárgyalásokat, legutóbb a vállalatirányítási bizottságban – számolt be szerdán a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő.
Az Egyesült Államok országra szabott megállapodásokra törekszik az új amerikai vámok bejelentését követően számos állammal meginduló kétoldalú kereskedelmi tárgyalásokon – közölte a Fehér Ház szóvivője kedden.
Bár kedden valamelyest magához tért, az elmúlt időszak történései – főként a Donald Trump amerikai elnök által kivetett importvámok – megtépázták a Bukaresti Értéktőzsdét (BVB) is, amely negatív tartományba került.
Négyéves mélypontra süllyedt a kőolaj világpiaci ára, ez pedig meglátszik a romániai töltőállomásokon alkalmazott üzemanyagárakon, mint ahogy az árcsökkentés ütemén is.
Két hét alatt összesen 4,4 millió lejre róttak ki bírságot az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) felügyelői a húsvét közeledtével végzett ellenőrzések nyomán.
szóljon hozzá!