2012. február 17., 09:492012. február 17., 09:49
A miniszterek telefonos konferenciáját követően kiadott közleményében a luxemburgi kormányfő kifejtette: a hátralévő időben még dolgozni kell a program gyakorlatba ültetésének ellenőrzését biztosító mechanizmuson, illetve annak garantálásán, hogy a végrehajtásnál az adósságszolgálat nyer abszolút elsőbbséget.
A szerdai különtanácskozás elsősorban a hétfői „rendes” Eurogroup-ülés előkészítését szolgálta, benne kiemelten a 130 milliárd eurós, második mentőcsomag jóváhagyásának kérdésével. Jean-Claude Juncker leszögezte: huszonnégy óra alatt jelentős előrelépések történtek annak érdekében, hogy a program gyorsan jóváhagyható legyen. Ezek közül kiemelte a görög kormánykoalíciós partnerek nyújtotta „erős garanciákat” – amelyeket korábban a miniszteri csoport még egyértelműen hiányolt –, valamint azt, hogy az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) elkészítették az úgynevezett adósság-fenntarthatósági jelentést.
Bejelentette azt is, hogy Görögország szerdán részletezte terveit annak a 325 millió eurós többletmegtakarításnak az elérésére is, amelyet a miniszterek legutóbbi találkozójukon kértek tőle. Mindezek fényében az Eurogroup-elnök meggyőződését fejezte ki, hogy a hétfői brüsszeli találkozón a miniszterek meg tudják hozni „az összes szükséges döntést”.
Amint arról beszámoltunk, egy nappal korábban még olyan hírek keringtek, amelyek szerint a „keményvonalas” euróövezeti kormányilletékesek az újabb görög segélycsomag helyett most már inkább hagynák csődbe menni Görögországot. Erről szerdán a Financial Times írt. A londoni gazdasági napilap felidézte, hogy az euróövezeti pénzügyminiszterek tanácsa, az Eurogroup jövő hétfőre halasztotta a görög segélycsomag megvitatására eredetileg tegnapra összehívott tanácskozását, és ezt Jean-Claude Juncker, az Eurogroup elnöke azzal indokolta, hogy Görögország nem teljesítette a második EU–IMF-segélycsomag folyósításának előfeltételeit.
A Financial Timesnak azonban „magas beosztású európai illetékesek” elmondták: az euróövezeti pénzügyminisztériumok vezető tisztviselőiből álló euró-munkacsoport előző napi ülését „egyre szélesedő megosztottság” jellemezte abban a kérdésben, hogy Görögországnak egyáltalán szabad-e bizalmat szavazni egy újabb segélycsomaggal. A késés a lap szerint növeli annak kockázatát, hogy Görögország már a jövő hónapban törlesztésképtelenné válik, tekintettel arra, hogy lejár egy 14,5 milliárd eurós kötvényadósság.
Egyes illetékesek szerint mindemellett a piacok is beárazták már a görög csődöt, így ennek negatív reakciói is korlátozottak lennének. A piac a kockázati árazások alapján valóban jó ideje biztosra veszi a görög államcsődöt.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.