Laptopra 500 lej, táblagépre 300 lej támogatást lehet lehívni a régi eszköz beszolgáltatásával
Fotó: Pixabay.com
Kiemelten támogatja az energiahatékonyságot a háztartási gépek roncsprogramja, a Környezetvédelmi Alap (AFM) által lebonyolított programra idén 75 millió lejt irányoztak elő. Újdonság továbbá, hogy idén laptopok és táblagépek vásárlásához is igényelhető állami támogatás.
2021. április 15., 07:462021. április 15., 07:46
2021. április 15., 07:512021. április 15., 07:51
Három fontos módosítást fogadtak el háztartási gépek roncsprogramjában – tájékoztatta kedden a Krónikát Tóga István, a Környezetvédelmi Alap (AFM) vezetője. Meglátása szerint a legfontosabb változás a program költségvetésére vonatkozik: miközben tavaly 40 millió lej volt előirányozva erre a célra, ezt idén csaknem megkétszerezik, 75 millió lej áll rendelkezésre. További módosítás, hogy
Tóga István felidézte, az Európai Unió megváltoztatta a háztartási készülékek energetikai besorolását, ez az intézkedés már március elejétől életbe lépett. A korábbi A+++ skálát egyszerűbb váltotta fel, az energiacímke A-tól G-ig terjed, a plusz szimbólumok nélkül. Az új címkét első körben a háztartási hűtőszekrények, fagyasztók, mosógépek és szárítók, mosogatógépek, televíziók és elektronikus kijelzők számára vezetik be.
„Az új besorolás szélesebb spektrumot ölel fel, így a háztartási gépek roncsprogramjában a besorolás függvényében ítélik meg a támogatást” – részletezte a Környezetvédelmi Alap vezetője. Tehát aki részt vesz a programban, érdemes odafigyelnie arra, hogy a kiszemelt új eszköz milyen besorolásban van, mert
Az A besorolás a leghatékonyabb, a G pedig a legkevésbé, és ennek függvényében változik a támogatás értéke. Így például egy A besorolású új mosógépre 300 lej a támogatás, miközben a B besorolásúra 250 lejes értékjegyet adnak, a C besorolásúra 200 lejt. Ha A energetikai besorolású szárítóval felszerelt mosógépet vásárolnánk úgy, hogy leadjuk a régit, akkor már 500 lejes támogatást kaphatunk, a B besorolásúra 450 lejt, a C-re 400 lejt. Az A kategóriás mosogatógép, az A kategóriás hűtőszekrény vagy hűtőláda és hasonló besorolású televízió esetében 400 lej az utalvány értéke, és kategóriánként 50 lejjel csökken.
Több termékcsoport esetében, mint például
Ennek értelmében a légkondicionáló berendezésre a régi címkézés szerint A++ besorolás esetén 400 lej támogatást adnak, az A++ ruhaszárítóra szintén 400 lejt, az A+++ besorolású ruhaszárítóra már 500 lejt. A kevesebb, mint évi 43 kWh fogyasztású porszívókra 200 lej a támogatás értéke.
Tóga István felhívta a figyelmet, hogy a támogatás értéke nem haladhatja meg a kiszemelt új háztartási készülék árának a felét. A vonatkozó jogszabályok értelmében amúgy
A tavaly november 1-je előtt gyártott készülékek esetében a régi és az új besorolást is fel kell tüntetni, a november után gyártott termékek esetében csak az újat. A Környezetvédelmi Alap vezetője viszont rámutatott, a kereskedők még csak most szokják az új rendszert.
Az energiacímkét különben 1994-ben vezette be az Európai Unió, a fogyasztókat érintő egyik legsikeresebb kezdeményezésnek tartják, hiszen segítik az embereket az energiatakarékos termék kiválasztásában, ezzel pedig segíti az Unió energiapolitikai célkitűzéseit.
és ez bizonyos esetekben több száz eurós költségmegtakarítást eredményezett a termék élettartama alatt. Ugyanakkor a felülvizsgált címkézési skála ösztönzi a gyártókat arra, hogy még innovatívabb, energiatakarékos termékeket állítsanak elő.
Tóga István elmondta, a harmadik módosítás, hogy a laptop és a táblagép is bekerült a háztartási gépek roncsprogramjába. A laptopra 500 lej, a táblagépre 300 lej támogatást lehet lehívni a régi eszköz beszolgáltatásával.
A kedden elfogadott rendeletet még alá kell írnia Tánczos Barna környezetvédelmi miniszternek, majd azután lép érvénybe, hogy megjelenik a Hivatalos Közlönyben. Tóga István hangsúlyozta,
A háztartási gépek roncsprogramja keretében 2019-ben az akkori 40 millió lejes keretből mintegy 60 ezer régi háztartási gépet vontak ki a forgalomból, több mint 89 ezer utalványt felhasználva. A tavaly az informatikai rendszer körüli gondok miatt nem sikerült kiírni a programot.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!