Laptopra 500 lej, táblagépre 300 lej támogatást lehet lehívni a régi eszköz beszolgáltatásával
Fotó: Pixabay.com
Kiemelten támogatja az energiahatékonyságot a háztartási gépek roncsprogramja, a Környezetvédelmi Alap (AFM) által lebonyolított programra idén 75 millió lejt irányoztak elő. Újdonság továbbá, hogy idén laptopok és táblagépek vásárlásához is igényelhető állami támogatás.
2021. április 15., 07:462021. április 15., 07:46
2021. április 15., 07:512021. április 15., 07:51
Három fontos módosítást fogadtak el háztartási gépek roncsprogramjában – tájékoztatta kedden a Krónikát Tóga István, a Környezetvédelmi Alap (AFM) vezetője. Meglátása szerint a legfontosabb változás a program költségvetésére vonatkozik: miközben tavaly 40 millió lej volt előirányozva erre a célra, ezt idén csaknem megkétszerezik, 75 millió lej áll rendelkezésre. További módosítás, hogy
Tóga István felidézte, az Európai Unió megváltoztatta a háztartási készülékek energetikai besorolását, ez az intézkedés már március elejétől életbe lépett. A korábbi A+++ skálát egyszerűbb váltotta fel, az energiacímke A-tól G-ig terjed, a plusz szimbólumok nélkül. Az új címkét első körben a háztartási hűtőszekrények, fagyasztók, mosógépek és szárítók, mosogatógépek, televíziók és elektronikus kijelzők számára vezetik be.
„Az új besorolás szélesebb spektrumot ölel fel, így a háztartási gépek roncsprogramjában a besorolás függvényében ítélik meg a támogatást” – részletezte a Környezetvédelmi Alap vezetője. Tehát aki részt vesz a programban, érdemes odafigyelnie arra, hogy a kiszemelt új eszköz milyen besorolásban van, mert
Az A besorolás a leghatékonyabb, a G pedig a legkevésbé, és ennek függvényében változik a támogatás értéke. Így például egy A besorolású új mosógépre 300 lej a támogatás, miközben a B besorolásúra 250 lejes értékjegyet adnak, a C besorolásúra 200 lejt. Ha A energetikai besorolású szárítóval felszerelt mosógépet vásárolnánk úgy, hogy leadjuk a régit, akkor már 500 lejes támogatást kaphatunk, a B besorolásúra 450 lejt, a C-re 400 lejt. Az A kategóriás mosogatógép, az A kategóriás hűtőszekrény vagy hűtőláda és hasonló besorolású televízió esetében 400 lej az utalvány értéke, és kategóriánként 50 lejjel csökken.
Több termékcsoport esetében, mint például
Ennek értelmében a légkondicionáló berendezésre a régi címkézés szerint A++ besorolás esetén 400 lej támogatást adnak, az A++ ruhaszárítóra szintén 400 lejt, az A+++ besorolású ruhaszárítóra már 500 lejt. A kevesebb, mint évi 43 kWh fogyasztású porszívókra 200 lej a támogatás értéke.
Tóga István felhívta a figyelmet, hogy a támogatás értéke nem haladhatja meg a kiszemelt új háztartási készülék árának a felét. A vonatkozó jogszabályok értelmében amúgy
A tavaly november 1-je előtt gyártott készülékek esetében a régi és az új besorolást is fel kell tüntetni, a november után gyártott termékek esetében csak az újat. A Környezetvédelmi Alap vezetője viszont rámutatott, a kereskedők még csak most szokják az új rendszert.
Az energiacímkét különben 1994-ben vezette be az Európai Unió, a fogyasztókat érintő egyik legsikeresebb kezdeményezésnek tartják, hiszen segítik az embereket az energiatakarékos termék kiválasztásában, ezzel pedig segíti az Unió energiapolitikai célkitűzéseit.
és ez bizonyos esetekben több száz eurós költségmegtakarítást eredményezett a termék élettartama alatt. Ugyanakkor a felülvizsgált címkézési skála ösztönzi a gyártókat arra, hogy még innovatívabb, energiatakarékos termékeket állítsanak elő.
Tóga István elmondta, a harmadik módosítás, hogy a laptop és a táblagép is bekerült a háztartási gépek roncsprogramjába. A laptopra 500 lej, a táblagépre 300 lej támogatást lehet lehívni a régi eszköz beszolgáltatásával.
A kedden elfogadott rendeletet még alá kell írnia Tánczos Barna környezetvédelmi miniszternek, majd azután lép érvénybe, hogy megjelenik a Hivatalos Közlönyben. Tóga István hangsúlyozta,
A háztartási gépek roncsprogramja keretében 2019-ben az akkori 40 millió lejes keretből mintegy 60 ezer régi háztartási gépet vontak ki a forgalomból, több mint 89 ezer utalványt felhasználva. A tavaly az informatikai rendszer körüli gondok miatt nem sikerült kiírni a programot.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!