Fotó: Pixabay.com
A novemberi 16,8 százalékról 16,4 százalékra csökkent decemberben az éves inflációs ráta Romániában, havi szinten azonban 0,37 százalékos növekedést regisztráltak – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által pénteken nyilvánosságra hozott adatsorokból.
2023. január 13., 09:462023. január 13., 09:46
2023. január 13., 11:592023. január 13., 11:59
2021 utolsó hónapjához mérten a legjobban, 22,05 százalékkal az élelmiszerek drágultak, majd a nem élelmiszer jellegű termékek következtek 14,95 százalékkal, a szolgáltatások díjszabása pedig 9,78 százalékkal emelkedett.
A fogyasztói árak az elmúlt egy évben (2022. január – 2022. december) átlagban 13,8 százalékkal nőttek az előző egy évhez (2021. január – 2021. december) mérten.
A 2022 novemberéhez viszonyított harmonizált fogyasztói árindex 100,12 százalékos volt decemberben. 2021 decemberéhez képest 2022 decemberében a harmonizált fogyasztói árindex (IAPC) alapján kiszámított éves infláció ráta 14,1 százalékos. Az IAPC alapján kiszámított átlagos fogyasztói árnövekedési ütem az elmúlt 12 hónapban (2022 januárja és 2022 decembere között) 12 százalékos volt az előző 12 hónaphoz (a 2021 januárja és 2021 decembere közötti időszakhoz) viszonyítva.
A Román Nemzeti Bank (BNR) legutóbbi jelentésében a tavalyi év végére 16,3 százalékos, idénre pedig 11,2 százalékos inflációt vetített előre.
„A 2023-as év a vásárlóerő visszaszerzésének éve lesz. Reméljük, hogy visszatérünk a járvány előtti szintre. Igen, de hagynám, hogy az idő megmutassa. Minden számítás azt mondatja velem, hogy 2023 végén egyszámjegyű lesz az infláció. Amikor ezt mondom, nyilvánvalóan úgy számolok, hogy nem lesznek kockázatos elemek” – idézte a pénzügyi tárca vezetőjét a News.ro.
Miközben számos ország recesszióba süllyed, Romániában elérhető cél a 2–2,5 százalékos gazdasági növekedés, ám az infláció még kétszámjegyű marad az év végéig – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Fatér Gyula, az OTP Bank Románia vezérigazgatója.
Az októberi megtorpanás után tovább nőtt novemberben az inflációs ráta Romániában, amely éves szinten elérte a 16,8 százalékot.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!