Az AFIR honlapja. Minden pályázatot elektronikus formában lehet benyújtani
Fotó: Képernyőmentés
Várhatóan hosszú hónapokba telik, amíg a Vidéki Beruházások Finanszírozási Ügynöksége (AFIR) eredményt hirdet a fiatal gazda pályázatok ügyében. A legnépszerűbb uniós pályázatra 5600 iratcsomót fogadtak be, az elbírálás viszont nagyon lassan halad.
2024. március 06., 16:422024. március 06., 16:42
Rekordszámú, mintegy 5600 fiatal gazda pályázatát fogadta be a Vidéki Beruházások Finanszírozási Ügynöksége (AFIR), mielőtt januárban bezárták volna a DR-30-as számú pályázati kiírás ablakát. Ezzel kimerült a 2023-2027-es uniós pályázati ciklus legnépszerűbb kiírásának a teljes pénzügyi kerete. Kicsi a valószínűsége annak, hogy más agrártámogatási pénzek átcsoportosításával később újra nyissák a virtuális ablakot. A fiatal gazdákat célzó kiírás hegyvidéki keretébe 1800 pályázatot fogadtak be, a többi 3800 az ország más területeiről érkezett.
A pályázó gazdáknak hosszú hónapokat, vagy akár év végéig is várniuk kell, amíg valamennyi pályázatot elbírálnak, és megtörténik az eredményhirdetés.
Az AFIR-tól származó információk szerint az uniós pályázatok elbírálása nagyon lassan halad, mert az állami intézmény humánerőforrás-hiánnyal küszködik. Több mezőgazdasági szakterület nincs lefedve szakemberekkel, ugyanakkor sok időt vesz el a pályázók gazdaságának terepen történő ellenőrzése. A kormány által blokkolt állások a vidékfejlesztési hivatalt is érintik, ezért az AFIR idén nem tudott új állásokat meghirdetni, ami nagy terheket ró a kis létszámú alkalmazotti gárdára.
A fiatal gazda pályázatok az elmúlt 17 évben mindig népszerűek voltak, a 2023-ban meghirdetett új uniós ciklusban azonban még inkább felértékelődött az ázsiójuk a többi pályázat magas önrésze miatt.
Szakemberek szerint az ifjú gazda pályázat hatékonysága körül van a legtöbb vita. A pályázati kiskapuknak betudhatóan sok olyan pályázó is pénzt kap, aki valójában nem is akar gazdálkodni, csupán a könnyű pénzszerzés lehetősége hajtja. A pályázatok hosszútávú eredményességéről az AFIR nem tesz közzé elemzéseket.
A Krónikának név nélkül nyilatkozó pályázatelbíráló szakembertől megtudtuk, hogy az összes uniós pályázó közül legtöbben a fiatal gazdák hagyják abba az öt évig ,,kényszerű” gazdálkodást. Az AFIR alkalmazottja szerint az ezt a pályázati formát elnyert mezőgazdasági termelők kevesebb mint húsz százaléka folytatja öt év után is a mezőgazdasági termelést, nyolcvan százalékuk kirostálódik.
A portálunknak nyilatkozó AFIR-alkalmazott véleményét román pályázatíró szakemberek is osztják. Többen is szorgalmazták már, hogy olyan ellenőrzési rendszert kell bevezetni, ami garantálja, hogy a pénz valóban gazdálkodó fiatalokhoz kerül, és nem például luxuskocsikat vásárolnak belőle.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!