Hasznos a romániai munkaerőpiac számára a háború útjából az országba érkezők alkalmazása

Sok menekült továbbáll, de vannak, akik munkába állnak Romániában (képünk illusztráció) •  Fotó: Haáz Vince

Sok menekült továbbáll, de vannak, akik munkába állnak Romániában (képünk illusztráció)

Fotó: Haáz Vince

Számos ukrajnai menekült máris állást keresett és talált Romániában. Az eddigi tapasztalatok szerint az eljárás gyors és egyszerű, inkább nyelvi akadályok vannak, de azokat is áthidalják, hiszen a munkáltatók korábban azt is bevállalták, hogy Nepálból vagy Indiából alkalmazzanak.

Bíró Blanka

2022. március 29., 14:032022. március 29., 14:03

Egyszerűsített eljárással lehet alkalmazni ukrán állampolgárokat, ami segít a hazai munkaerőpiacon, amely folyamatosan munkaerőhiánnyal küzd – jelentette ki a Krónika megkeresésére Békési Csaba, a Bihar Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség (AJOFM) igazgatója. Kifejtette, a határ menti megyékben, így Bihar megyében is alkalmaztak már a cégek ukrajnai menekülteket az építkezésben, a könnyűiparban, valamint a turizmusban.

Gyors alkalmazás

Ebben a hónapban jelent meg a 20-as számú sürgősségi kormányhatározat, majd a munkaügyi miniszter rendelete, ezek alapján egyszerűsített eljárással lehet alkalmazni a Romániába érkező ukrán állampolgárokat. Békési Csabától megtudtuk, ez úgy történik, hogy a munkaerő-elhelyező ügynökségnél kitöltenek egy formanyomtatványt, amely valójában szakmai önéletrajznak felel meg, ezzel mérik fel a kompetenciáikat, megnézik, hol dolgoztak korábban, és máris beiktatják munkakeresőként.

A nyomtatványt ukrán nyelven is ki lehet tölteni.

A könnyítés az, hogy – a többi nem uniós állampolgártól eltérően – az ukrajnai menekülteknek nincs szükségük engedélyre az idegenrendészeti hivataltól, anélkül is lehet őket alkalmazni legtöbb egy évre. Ez így gyorsított eljárás, hiszen az idegenrendészeti hivatalnál általában két-három hónapig is elhúzódik az engedélyeztetés, miközben most az ukrán állampolgárok esetében párperces az ügyintézés. Békési Csaba hangsúlyozta, ez sokat segít a romániai munkaerőpiacnak, a cégeknek is, hiszen időt és pénzt spórolnak meg, ha nem egy távolabbi országból kell alkalmazzanak, szabad állás pedig mindig van.

Több ágazatban már dolgoznak is

Előfordul, hogy az Ukrajnában is telephelyet működtető nemzetközi cégek az ott dolgozókat áthozzák a romániai üzembe. Így járt el a Leoni gépkocsialkatrész-gyártó vállalat, amely felfüggesztette Ukrajnában a tevékenységét, az addig ott dolgozó munkatársait a besztercei és az aradi gyáraiban foglalkoztatja.

Már Bihar megyében is több ukrán állampolgárt alkalmaztak, kitöltötték a formanyomtatványt, és vagy találtak maguknak munkát, vagy az ügynökség közvetített számukra.

Az építkezésben, a könnyűiparban és a turizmusban, ezen belül szállodákban helyezkedtek el. A cégeknek is könnyebb, hogy nem távoli országokból kell hogy alkalmazzanak, az ukrán menekültek esetében jelenleg nyelvi akadályok vannak, mert angolul ugyan elboldogulnak, de arra kevés esetben van szükség. Az igazgató úgy véli, ezen átlendülnek a felek, megoldják, hiszen szükség esetén a cégek azt is bevállalták, hogy Nepálból vagy Indiából alkalmaznak.

Békési Csaba kérdésünkre kifejtette, egyelőre nem lehet megbecsülni, hogy a nem európai uniós állampolgároknak fenntartott alkalmazási kvótát milyen mértékben terheli le az ukrán menekültek alkalmazása, ám meglátása szerint ez nem okoz gondot, hiszen erre az évre 100 ezer nem uniós munkavállaló alkalmazására van keret, ettől a számtól még messze állnak.

Tavaly ez a kvóta 30 ezres volt, és azt sem használták ki a munkaadók, egész évben 18 ezer EU-n kívüli munkavállalót alkalmaztak. A szakember ugyanakkor biztos benne, hogy ha szükség lesz rá, a keretet lehet növelni.

Románia egyelőre tranzitország

Romániába eddig több mint 550 ezer ukrajnai menekült érkezett, közülük több mint 400 ezer már el is hagyta az országot, ami azt jelenti, hogy több tízezren tartózkodnak még itt, és lehet, hogy ők sem maradnak hosszú távon – hangsúlyozta ugyanakkor Békési Csaba. Felhívta a figyelmet, hogy

az érvényben levő szabályozás értelmében aki menekültjogot kér egy európai uniós országban, ott is kell maradnia, tehát ha egy ukrán állampolgár menedékjogot kér Romániában, már nem mehet tovább Németországba vagy Spanyolországba.

A menedékjog ugyanakkor nem szükséges az alkalmazáshoz. A rendelkezés miatt sokan nem kérnek ugyan menedékjogot az országban, de a munkaerőpiacra a beáramlás már érzékelhető – fejtette ki Békési Csaba.

A Profi ezer ukrán menekültet alkalmazna

A kisebb élelmiszerboltokból álló Profi-lánc az egyik legnagyobb magánalkalmazó Romániában, a vezetői az Economica.ro gazdasági portálnak úgy nyilatkoztak, legalább ezer ukrán menekültet tudnak felvenni a csapatukba. Évek óta munkaerőhiánnyal küzdenek, így gond nélkül ezer ukrán állampolgárt tudnak alkalmazni különböző pozíciókba: az üzletekbe, az irodákba.

Az üzletlánc vezetői szerint az ukrán menekültek alkalmazásával mindenki nyer, ez egy „win-win szituáció”, a munkaadóknak pedig lehetőség, hogy tapasztalt, szorgalmas, jó szakembereket alkalmazzanak.

A Profi eddig leginkább Temes megyében alkalmazott ukrán állampolgárokat, akiknek ugyanannyi fizetést biztosít, mint a hazai munkavállalóknak, segíti őket az ügyintézésben, és biztosít számukra ingyenes román nyelvtanfolyamot. A Profi vezetői arra panaszkodnak, hogy az alkalmazási jogszabály nem egészen egyértelmű, ám konkrétan nem részletezik az akadályokat, valószínűleg akkor nem élhetnek az egyszerűsített eljárással, ha meghatározatlan időre alkalmaznának, nemcsak legtöbb egy évre.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 09., szombat

Nem elírás: 5000 euró feletti nyugdíjat is utaltak

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11 723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.

Nem elírás: 5000 euró feletti nyugdíjat is utaltak
2024. november 08., péntek

Trump-hatás a román és magyar gazdaságban

Donald Trump magabiztos győzelme az amerikai elnökválasztáson új „arcot” ad nemcsak az Egyesült Államoknak, hanem az egész világnak.

Trump-hatás a román és magyar gazdaságban
Trump-hatás a román és magyar gazdaságban
2024. november 08., péntek

Trump-hatás a román és magyar gazdaságban

2024. november 07., csütörtök

Fizetésrangsor, amiben Románia megelőzi Magyarországot

Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.

Fizetésrangsor, amiben Románia megelőzi Magyarországot
2024. november 07., csütörtök

Mozdonyokat, villamos motorvonatokat vásárol a kormány

Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Mozdonyokat, villamos motorvonatokat vásárol a kormány
2024. november 07., csütörtök

100 millió euróval száll be a kormány a nagyváradi gigaberuházásba

Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.

100 millió euróval száll be a kormány a nagyváradi gigaberuházásba
2024. november 06., szerda

Tizenegy kilométerrel bővül a romániai autópálya-hálózat

Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Tizenegy kilométerrel bővül a romániai autópálya-hálózat
2024. november 06., szerda

Romániát népszerűsítik a híres londoni buszok is

Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.

Romániát népszerűsítik a híres londoni buszok is
2024. november 06., szerda

Zsebbe vág: Romániában és Magyarországon a legmagasabbak a törlesztőrészletek

A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.

Zsebbe vág: Romániában és Magyarországon a legmagasabbak a törlesztőrészletek
2024. november 06., szerda

Hiába nem tetszett a Wizz Airnek, nincs gond a Tarom állami támogatásával az EU bírósága szerint

Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.

Hiába nem tetszett a Wizz Airnek, nincs gond a Tarom állami támogatásával az EU bírósága szerint
2024. november 06., szerda

Fekete péntek: sokan elcsábulnak, legalább 1000 lejt tervez költeni a romániaiak egyharmada

A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.

Fekete péntek: sokan elcsábulnak, legalább 1000 lejt tervez költeni a romániaiak egyharmada