Fotó: A szerző felvétele
2011. október 04., 07:312011. október 04., 07:31
Az igazgatót tegnap György Ervin prefektus hívta meg sajtótájékoztatójára, ahol kifejtette, becslések szerint Kovászna megye összesen 6,8 millió lej kárt okozhatott az államnak az adók és illetékek be nem fizetésével, ez pedig országos szinten elenyésző. Háromszéken 12 pénzügyőr ellenőrzi a cégeket, ezek az év első nyolc hónapjában 847 alkalommal vizsgálódtak különböző kereskedelmi társaságoknál, 380 bírságot róttak ki 517 ezer lej értékben. Bár a Krónika kérdésére Gheorghe Barboş úgy fogalmazott, elsősorban a gazdasági bűnügyek felderítésére fektetik a hangsúlyt a kihágásnak számító könyvelőségi tévedések vagy adminisztrációs hibák ellenében, a büntetések közül mégis mindössze 14 eset minősült bűnügynek.
A tizennégy esetben 5,1 millió lejre becsült adócsalásra derítettek fényt. Kovászna megyében idén egy zöldség-gyümölcs felvásárlással foglalkozó élelmiszer-ipari cég károsította legnagyobb mértékben az államot, a be nem vallott forgalom és nyereség után 4,5 millió lej adót és illetéket nem fizetett be. Gheorghe Barboş hangsúlyozta, nem vadásszák a könyvelőségi tévedéseket, de az adócsalásra is a könyvelésben találnak bizonyítékot, ezért a rajtaütésszerű ellenőrzések során elsősorban azt vizsgálják át. A főpénzügyőr elmondta, idén fokozottan ellenőrizték a mezőgazdasági termelőket, hiszen a nagygazdák panaszkodtak, hogy tisztességtelen versenyt jelentenek a magántermelők, akik tonnaszámra adják el a gabonát vagy a krumplit, de nem fizetnek adót. Barboş ugyanakkor hangsúlyozta, nem céljuk a bírságolás, nem is kapnak sikerdíjat a büntetések összegéből, inkább a megelőzést tartják fontosnak.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.