2007. szeptember 14., 00:002007. szeptember 14., 00:00
Ludovic Orban szállítási miniszter úgy nyilatkozott: a 2009-ben induló munkálatokat nyugati minta alapján, koncessziós szerződés keretében öt szakaszra bontva, öt különböző kivitelezővel végeztetnék el. A szállítási tárca a koncessziós építési móddal kapcsolatban korábban a spanyolországi, portugáliai és olaszországi tapasztalatokat vizsgálta meg. A bemutatott három nyomvonal közül a végső változatot még idén októberben kiválasztják.
Az első variáns szerint a sztráda Marosvásárhely déli részéről kiindulva Szováta–Gyergyószentmiklós–Békás–Piatra Neamţ–Roman–Târgu Frumos–Iaşi–Sculeni nyomvonalon haladna. A második lehetőség szerint az út Marosvásárhely északi feléből Moldva felé a Neamţi megyei Oslobeni és a Iaşi megyei Mirosloveşti–
Paşcani–Târgu Frumos érintésével haladna a határ felé. A harmadik változatot a szakértők Marosvásárhely–Szászrégen–Maroshévíz–Târgu Neamţ–Paşcani–Târgu Frumos–Iaşi–Sculeni vonalon képzelték el.
Mindez annak az általános elképzelésnek a része, miszerint a román közlekedési tárca új európai folyosó megrajzolását szorgalmazza. Az autópálya egy Marosvásárhelyt és Iaşi-t összekötő székelyföldi szakaszt is magában foglalna, ezáltal biztosítaná a magyar többségű romániai régió közvetlen beilleszkedését az uniós közlekedési infrastruktúrába. Tánczos Barna, a minisztérium államtitkára korábban elmondta: a tárcánál szeretné meghonosítani azt a szemléletet, hogy nem elszórtan, részleteiben kell meghirdetni a különféle autópálya-szakaszok megépítését, hanem azt az európai stratégiai elképzelések részévé kell tenni. Románia számára létfontosságú egy olyan autópálya megépítése, amely az országot nyugat–kelet irányban szelné át, összekötné az országot Moldovával, és Ukrajna felé folytatódna. Ez Székelyföld fejlődése szempontjából is nagy jelentőségű lenne.
A jelenleg tervezett két európai folyosó ugyanis nem fogja át megfelelő mértékben az országot – véli Tánczos Barna, emlékeztetve, hogy a 4. számú korridor Dél-Erdélyen keresztül haladna (Temesvár–Nagyszeben-Piteşti–Bukarest), a 9-es pedig Iaşi-on keresztül folytatódna déli irányban Bukarest, majd Bulgária felé. Ez a két útvonal V alakban, Románia szélén haladna át, az ország északkeleti része pedig „fehér folt” maradna.
Hírösszefoglaló
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.