Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Főként vietnami, törökországi és nepáli állampolgárok érkeznek Romániába munkavállalás céljával.
2020. augusztus 27., 13:322020. augusztus 27., 13:32
Csaknem 25 200 Európai Unión kívüli országból származó vendégmunkás dolgozott hivatalosan Romániában 2020. június 30-án, ami 75 százalékkal meghaladja az egy évvel korábbi számadatot, csaknem háromszorosa a 2018-as és több mint négyszerese a 2017-es szintnek – derül ki az Economica.net gazdasági hírportál elemzéséből, amelyet a Bevándorlási Felügyelőségtől (IGI) kapott adatok alapján készítettek.
A legtöbb EU-n kívüli vendégmunkás Vietnamból (több mint 7400), Törökországból és Nepálból (több mint 3000) érkezett.
Korosztályi bontásban: több mint 13 ezren közülük 18–34 évesek, míg csaknem 12 ezren képviselik a 35–64 éves korosztályt.
Az EU-n kívüli országból származó vendégmunkásoknak amúgy a döntő többsége Bukarestben dolgozik, ahol több mint 7000 munkavállalás céljából érkezett külföldit tartanak nyilván. Ilfov megye következik több mint 3300 személlyel, a harmadik pedig Konstanca megye nagyjából 1800 vendégmunkással.
Tulcea megyében csak 860 vendégmunkást foglalkoztatnak, és Arad, Prahova, illetve Galac megyében is meghaladja a számuk a 600-at.
Arra nem tér ki az Economica.net elemzése, hogy milyen ágazatokban dolgoznak a leginkább az EU-n kívüli vendégmunkások, de a cikk szerzője is emlékeztet, hogy
Arról sincsenek adatok, hogy mennyit keresnek az EU-n kívülről érkezettek, mint ahogy arról sincs egyelőre hivatalos összesítés, hogy hányan maradtak munka nélkül a koronavírus-járvánnyal karöltve érkező gazdasági válság miatt. Violeta Alexandru munkaügyi miniszter viszont minap azt ígérte, hogy a megyei munkaerő-elhelyező ügynökségek segíteni fognak állást találni azoknak, akik úgy döntenek, továbbra is Romániában szeretnének dolgozni.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!