Az idei második negyedévben 37 százalékkal 1290 lejre nőtt a háztartások átlagos havi megtakarítható bevétele
Fotó: Haáz Vince
Az idei második negyedévben 37 százalékkal nőtt a háztartások átlagos havi megtakarítható jövedelme 2023 azonos időszakához képest – közölte hétfőn az európai alapokért és beruházásokért felelős miniszter.
2024. október 07., 22:082024. október 07., 22:08
Adrian Câciu egy Facebook-bejegyzésben azt írta, hogy a tavalyi második negyedévben jegyzett 941 lejről az idei második negyedévben 37 százalékkal 1290 lejre nőtt a háztartások átlagos havi megtakarítható bevétele.
– sorolta az adatokat az Agerpres által idézett miniszter. Az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közölt adatai szerint az idei második negyedévben 8210 lej volt a romániai háztartások átlagjövedelme és 3274 lej az egy főre jutó bevétel; ez 2 százalékos növekedést jelent 2024 első negyedévéhez képest.
Az INS adatai szerint az átlagban 5567 lejes havi összegű bérjövedelmek és a hozzájuk kapcsolódó egyéb bevételek a háztartások összes jövedelmének 67,8 százalékát jelentették. Emellett a szociális ellátásokból származó, átlagban 1563 lejes jövedelem (19 százalék), valamint a természetbeni jövedelem (7 százalék) is hozzájárult a háztartások teljes jövedelméhez.
A háztartások átlagos havi pénzbeni kiadása 2024 második negyedévében 6486 lej (személyenként 2587 lej) volt, és 1,8 százalékkal haladta meg az előző negyedévi kiadásokat.
A háztartások kiadásainak 59,8 százalékát (4142 lej) a fogyasztási kiadások tették ki az idei második negyedévben, 33,4 százalékát (2308 lej) a helyi és központi adók, illetékek, társadalombiztosítási járulékok, 2,3 százalékát (162 lej) pedig a háztáji gazdálkodással kapcsolatos költségek (a tenyészállatok és baromfik etetésére, vetőmagra, állatorvosi szolgáltatásokra stb. fordított kiadások) – derül ki az INS adataiból.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!